[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۰
  • دوره جدید

جامعه نیازمند فرهنگ‌سازی مستمر است دکتر طاهری: مدارس بهترین مکان برای آموزش فرهنگ در جامعه هستند، روزنامه شیراز نوین

 شیرازنوین- گروه خبر
 نایب‌رئیس مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز گفت: پویش «هر روز یک زباله از زمین برداریم» به همت مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز و سازمان پسماند شهرداری از قریب دو سال پیش در شیراز عملیاتی شد که علاوه بر مشارکت مردم در اجرای آن، با همکاری آموزش و پرورش، این پویش در چندین مدرسه تاکنون اجرا گردیده است.
پویش هر روز یک زباله از زمین برداریم این بار در دبستان پسرانه شهید محمد جناب ناحیه ۲ شیراز، با حضور نایب‌رئیس مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز، نماینده سازمان پسماند و با حضور مدیر و معلمان و دانش‌آموزان برگزار شد.
نایب‌رئیس مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز در این‌باره گفت: مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز از ابتدا تاکنون با جلب حمایت خیران در راستای پاسخ‌گویی به وظایف نهادهای حکومتی، خدمات فرهنگی ارزشمندی ارائه نموده است که پویش «هر روز یک زباله از زمین برداریم» با همکاری سازمان پسماند از جمله اقدامات فرهنگی این مجمع است.
عبدالمحمد طاهری افزود: این طرح با الگوبرداری از چند کشور پیشرفته در جهان برای اولین بار در مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز و با تفکر و تأیید نهادها و با همکاری سازمان پسماند، پس از رونمایی در شورای اسلامی شهر شیراز عملیات اجرایی آن آغاز گردید.
وی اضافه کرد: مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز در کنار سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز در تلاش است با یاری گرفتن از مشارکت مردمی، چهره زیبای شهر را بیش از پیش نمایان کند.
طاهری یکی از شیوه‌های مهم فرهنگ‌سازی در جامعه را همراه کردن کودکان با آموزش صحیح و استمرار آن در بین این آینده‌سازان عنوان کرد که قطعاً باعث نهادینه شدن آن فرهنگ در نسل‌های آتی خواهد شد؛ چون آموزش بیشترین نقش را در تغییر منش و باور کودکان دارد.
وی با بیان اینکه مدارس بهترین مکان برای آموزش فرهنگ در جامعه هستند، ادامه داد: آموزش و پرورش به عنوان یک پدیده فراگیر اجتماعی مهم‌ترین نقش را در توسعه فرهنگ‌ جامعه دارد و پیام‌رسان گویایی از طریق کودکان و دانش‌آموزان به خانواده‌ها و جامعه است.
نایب‌رئیس مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز همچنین به تئوری نیاز و انتظار اشاره نمود و گفت: به دنبال نیاز جامعه شهری شیراز که نماد دو تمدن بزرگ اسلامی و ایرانی است، ضروری است به این‌گونه نیازهای فرهنگی پاسخ دهیم. طاهری با بیان اینکه این پویش بدون آموزش و همراهی دانش‌آموزان در سنین پایین ره به جایی نخواهد برد، تصریح کرد: با اندیشه‌ای که مردم ایران نسبت به شهر شیراز به عنوان شهری تمیز و زیبا دارند، این پویش می‌تواند در بحث آموزش و در تمام مدارس اجرا گردد؛ چراکه اگر بخواهیم گامی بر اساس معادله نیاز و انتظار برداریم، بهترین مأمن و پناهگاه، کودکان و دانش‌‌آموزان هستند.
مدیر دبستان شهید محمد جناب در شیراز نیز گفت: هدف اصلی پویش «هر روز یک زباله از روی زمین بر‌داریم» ایجاد انگیزه برای دانش‌آموزان است؛ چراکه نهادینه شدن این آموزش‌ها در سطح مدارس می‌تواند تا انتهای فرایند تحصیل اثرگذار باشد. عبدالله استوار با اشاره به اینکه همکاری بین شهرداری شیراز و مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز تداوم پیدا کرده است و به سطح مدارس شیراز کشیده شده است، افزود: محتوای این «پویش» مهارت‌محورشدن هرچه بیشتر دانش‌آموزان خواهد بود تا به این سمت و سو بروند که تفکیک زباله امری مفید و مناسب است.
وی ادامه داد: از ابتدای سال تحصیلی این همکاری‌ها تداوم پیدا کرد و از آغاز سال تحصیلی چند مخزن برای تفکیک زباله در سطح مدرسه شهید محمد جناب تعبیه و آموزش‌های لازم برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شد که موفقیت‌های زیادی را در پی داشته است.
به اعتقاد مدیر دبستان شهید محمد جناب در شیراز، هدف از این آموزش‌ها مهارت‌محور کردن دانش‌آموزان بوده تا به این درک برسند که تفکیک زباله فرایندی است که به حفظ سلامتی محیط‌زیست کمک می‌کند.
استوار گفت: پس از کسب آموزش‌های لازم توسط کارشناسان پسماند شهرداری به دانش‌آموزان، جشن‌هایی با اهدای جایزه و اجرای نمایش‌های جذاب و در راستای هرچه بهتر درک تفکیک زباله‌ها در این مدرسه برگزار شد.
مدیر دبستان شهید محمد جناب در شیراز یادآور شد: همکاری مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز و پویشی که به منظور تشویق دانش‌آموزان و آحاد مردم و رفتن به سمت و سوی مدیریت پسماند راه‌اندازی شده، اثرگذار بوده است.
وی گفت: امروز شاهد این موضوع هستیم که محیط اطراف این مدرسه و داخل آن با وجود حدود 400 دانش‌آموز دارای نظافت خوبی است و اثرگذاری این پویش را نشان می‌دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی