[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

دیدگاه، روزنامه شیراز نوین

در ذهن مدیران فوتبال شیراز چه می‌گذرد؟
 

شیرازنوین- محمد شفيعي

رئیس کانون مربیان فوتبال فارس

در زمانی که تمام تیم‌ها بر اساس داشته‌ها و بازیکنان خود اقدام به برنامه‌ریزی برای فصل فوتبالی خود براساس رده‌های سنی اعلام شده توسط همین مدیران نموده‌اند به یک‌باره در 27‌فروردین‌97 متوجه تغییر سال در یک‌رده‌ی سنی از طرف فدراسیون فوتبال می‌شویم. اینکه فلسفه طبقه‌بندی این سنین چه هست خود جای بحث دارد و می‌تواند طبقه‌بندی‌های مختلف را در بر داشته باشند. اما اینکه رده‌ای اعلام می‌شود و به یک‌باره در حالی که تیم‌های مختلف شروع به جذب بازیکنان کرده در یک رده‌ی سنی تغییر ایجاد می‌شود جای سؤال دارد. شاید در نگاه اول این موضوع ساده تلقی شود و فقط به چشم یک عدد به آن بنگریم ولی اگر دقیق‌تر شویم میبینیم که چه چالش بزرگی می‌تواند پیش روی مربیان و بازیکنان این رده ‌باشد. از یک طرف مربیان و باشگاه‌دارها که تلاش نموده تا متولدین‌83 را برای حضور در یک رده‌ی سنی بالاتر به لحاظ ذهنی آماده کرده و سختی کار را برایشان روشن و مجاب به انجام تلاش بیشتر شده و به یک‌باره با یک آسانی روبرو می‌شوند. دوم بازیکنان متولد‌84 هستند که با یک شور و شوق و هیجان و انگیزه خود را برای شرکت در مسابقات رسمی‌ آماده کرده و تمرین می‌کنند و به یک‌باره به مانند ریختن آب یخ بر روی آتش هیجانشان خاموش می‌شوند. البته بنده روانشناس نیستم ولیکن این احساس در من به‌عنوان کسی که با این بچه‌ها کار کرده به‌وجود آمده است. باید دید که اینکار چه تبعاتی می‌تواند داشته باشد ولیکن تجربه‌‌های این‌چنینی نشان داده که موفق نبوده است چرا‌که در همین تغییرات یک‌باره تعدادی از بازیکنان متولدین‌79 از ادامه‌ی کار نا‌امید شده‌اند. کاش این اتفاق در سال96 رخ می‌داد و برخی از کانال‌های ورزشی که امروز خوشحال از پیگیری برا تغییر در این سن هستند در سال‌96 این خوشحالی را می‌کردند.
و اما فوتبال پایه شیراز یا اتاق دلالی مربیان و مدیران سود جو.‌.‌. 
مدتی است بازیکن‌های فوتبال شهرستان‌های استان فارس در رده پایه اسیر فریب چندی دلال سودجو در فوتبال شیراز شده‌اند، بازیکنانی که به خاطر تحقق یافتن رویاهایشان حاضرند از خانواده خود دور باشند تا به هدف خود برسند. اما به واقع در فوتبال شیراز چه می‌گذرد؟
این مطلب را باید بازیکنان مستعد بدانند و به آن توجه کنند که لیگ شیراز هیچ تفاوتی با لیگ شهرستان خودشان ندارد. برخی از باشگاه‌های شیرازی با درج اطلاعیه‌ای درباره جذب بازیکن در رسانه‌های مجازی تعدادی بازیکن را از شهرستان‌های مختلف استان جهت تست‌گیری به شیراز می‌کشانند و پس از انجام تست تمام بازیکنان قبول می‌شوند، گاهاً دیده شده پس از پایان تست به بازیکنان قول اردوی خارج از کشور داده می‌شود و مبالغ مختلفی را از بازیکن جهت خرید لباس و تغذیه و جای خواب بازیکن از آنان دریافت می‌کنند. اینجا یک سؤال پیش می‌آید. 
اصل باشگاه‌داری چیست‌؟
باشگاهی که می‌خواهد پیشرفت کند و واقعاً یک باشگاه حرفه‌ای هست باید بداند که تأمین کردن یک بازیکن که در تست آن باشگاه قبول شده است جزو وظایف این باشگاه می‌باشد و باشگاه موظف است خوابگاه، خوراک و البسه بازیکن را فراهم کند.
به‌طور مثال بازیکن فوتسالی که تا‌کنون در چمن پا نگذاشته در تمرین یکی از تیم‌های شیرازی تست داده و قبول شده است و بلا‌فاصله از او مبلغ ده‌میلیون‌تومان جهت حضور در اردوی ترکیه را تقاضا کرده‌اند. 
اینجا مسئله این است که اردوی برون مرزی واقعاً چقدر در پیشبرد پیشرفت بازیکن تأثیر‌گزار است و واقعاً آیا ده‌میلیون‌تومان برای هر بازیکن برای اردو نیاز است؟ 
بارها بازیکنانی که در تست‌های برخی تیم‌های شیرازی قبول شده‌اند و ماندگار شده‌اند از وضع نابسامان خوابگاه‌ها و تغذیه شکایت داشته‌اند. 
بازیکنان ابتدا مورد توجه قرار می‌گیرند و در ترکیب هستند، پس از مدتی به سکو انتقال میابند و وقتی بازیکن دلیل سکو‌نشینی خود را می‌پرسند مربی تیم بیان می‌کند نیازمند تمرین اختصاصی هستی و مبلغ چهارمیلیون تومان برای این تمرین‌ها پرداخت کن‌. تمرینات اختصاصی که مربی روی نیمکت می‌نشیند و بازیکن برای خود فقط با یک توپ سانتر می‌کند و شوت می‌زند. پس‌از تمرینات خصوصی بازیکن دوباره به ترکیب باز می‌گردد و پس از چندی دوباره به سکو انتقال میابد. اینبار هم بازیکن که تمرینات اختصاصی را انجام داده باز برایش سؤال سکو‌نشینی پیش می‌آید و مربی در پاسخ میگوید که باید به تیم دیگر بروی و برای فسخ قرارداد باید مبلغی را به باشگاه بدهی و اینجا یا بازیکن پس از اینکه امید خود را از دست داده، یا به شهر خود باز می‌گردد یا اینکه بازهم به تیم دیگر می‌رود و تمام این اتفاقات از نو برایش رقم می‌خورد. بازیکنان باید توجه کنند که اگر می‌خواهند دیده شوند تلاش خود را بیشتر کنند، زیرا در همین استان هم می‌توان در دید باشگاه‌های معتبر قرار بگیرند امثال علی فتحیان و.‌.‌. از همین لیگ‌ها رشد کردند و به هدف خود رسیدند اگر هم دنبال پیشرفت در شهر‌های دیگر هستید سعی کنید با مشورت مربیان خود اقدام به معرفی خود بکنید. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی