[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۸
  • دوره جدید

سهم بزرگ کولر گازی در افزایش مصرف برق، روزنامه شیراز نوین

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق شیراز با بیان اینکه وسایل سرمایشی بالاترین سهم را در مصرف انرژی دارد، گفت: استفاده از کولر گازی مصرف برق را نسبت به کولر آبی بیش از ٦ برابر و هزینه برق مصرفی را تا حدود ٢٤ برابر افزایش می‌دهد. او گفت: شرکت توانیر به‌دنبال این است که فرصت‌ها و مؤلفه‌های مختلف مصرف برق را به خوبی شناسایی کنیم و تعرفه‌های برق به‌گونه‌ای طراحی شود که هم رفاه و آسایش مردم را تأمین کنند و هم تأمین انرژی مطمئن و پایدار مدنظر قرار گیرد که یکی از مؤلفه‌های مهم مصرف، سامانه‌های سرمایشی و کولرهاست. فتحی با یادآوری اینکه اقلیم ایران به لحاظ تعرفه برق 5 دسته‌بندی دارد، گفت: چهار اقلیم در ایران گرم و دارای ویژگی‌های خاص و یک اقلیم غیرگرم یا عادی است. البته بخش قابل توجهی از کشور و بالغ بر 80 درصد مشترکان برق جزو همین اقلیم غیرگرم و عادی طبقه‌بندی می‌شوند. وی با اشاره به اینکه محدوده تحت مدیریت توزیع نیروی برق شیراز، جزو همین اقلیم غیرگرم و عادی است، گفت: در این منطقه با توجه به دمای هوای هر منطقه و شاخص‌های مؤثر بر سطح رفاه نظیر حداکثر دمای مرطوب، کولرهای آبی می‌توانند دمای مطلوب بین ٢١ تا ٢٥ درجه سانتی‌گراد را در بیشتر ایام در این مناطق تأمین نمایند.
مصرف برق کولر آبی
فتحی ضمن یادآوری اینکه هنوز اکثر مشترکان توزیع نیروی برق شیراز، از کولرهای آبی جهت سرمایش در تابستان استفاده می‌کنند، گفت: کولر آبی با توجه به میزان مصرف، به عنوان وسیله سرمایشی مناسب برای مناطق عادی است. 
معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق شیراز ضمن بیان اینکه میزان مصرف برق ماهیانه یک کولر آبی حدود ٩٠ تا ١٢٠ کیلووات ساعت است، گفت: این میزان مصرف به همراه مصرف سایر تجهیزات از جمله روشنایی و وسایل برقی منزل که مجموعاً حدود ١٥٠ تا ١٨٠ کیلووات ساعت را شامل می‌شود، مصرف برق ماهیانه در ماه‌های گرم سال را به دامنه ٣٠٠ کیلووات ساعت که همان الگوی مصرف مناطق عادی است، می‌رساند. الگوی مصرف مناطق عادی نیز ٣٠٠ کیلووات است که بیش از ٧٥ درصد جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ یعنی ٧٥ درصد جامعه کمتر از این مقدار استفاده می‌کنند. در واقع مؤلفه مصرف کولر آبی در ماه‌های گرم سال بین ٩٠ تا ١٢٠ کیلووات ساعت از مجموع ٣٠٠ کیلووات ساعت را به خود اختصاص می‌دهد.
مبلغ قبض با مصرف طبق الگو چقدر می‌شود؟
این مقام مسئول ضمن بیان اینکه یک قبض معمول برای زیر الگوی مصرف طوری طراحی شده که متناسب با درآمد و ویژگی اقتصادی کسانی که این الگو را رعایت می‌کنند، باشد، گفت: این قبض معمولاً در یک ماه ٣٥هزار تا ٣٧هزار تومان می‌شود و به همراه ارزش افزوده و سایر مؤلفه‌های موجود حدود ۴۵هزار تومان پیش‌بینی می‌شود.
فتحی توضیح داد: با همه این اوصاف اگر مشترک از کولر گازی استفاده کند، معمولاً مصرف سرمایش آن حدود ٦ تا ٧ برابر این مقدار می‌شود و با توجه به ویژگی خاص کولر گازی که به صورت نقطه‌ای خنک می‌کند، حداقل ٨٠٠ کیلووات ساعت صرفاً برای مصرف سرمایشی در یک خانه معمولی استفاده می‌شود که با توجه به مصرف سایر تجهیزات برقی، متوسط مصرف ماهیانه قریب ٩٠٠ تا ١٠٠٠ کیلووات ساعت خواهد شد که بیش از ٣ برابر مصرف مشترکی با همان ویژگی‌ها و همان تجهیزات خانگی است که به جای کولر گازی از کولر آبی استفاده می‌کند.
این مقام مسئول گفت: این مقدار مصرف موجب افزایش پلکانی تعرفه برق مصرفی می‌شود؛ یعنی وقتی که در پله‌های بیش از الگو قرار می‌گیرد، به صورت نمایی نرخ برق زیاد می‌شود. در واقع در دامنه ٣٠٠ کیلووات ساعت و به طور متوسط هر کیلووات ساعت ١٢٠ تومان در قبوض برق مشترکان محاسبه می‌شود؛ اما در دامنه ٩٠٠ یا ١٠٠٠ کیلووات ساعت مشترک باید به ازای هر کیلووات ساعت ١٠٠٠ تومان یعنی حدود ٨ برابر بیشتر هزینه برق را بپردازد. بنابراین مصرف ٣ برابر و افزایش نرخ ٨ برابری سبب افزایش ٢٤ برابری قبض برق مشترکانی که کولر گازی استفاده می‌کنند، خواهد شد. به عبارتی قبض برق این مشترکان در دوره ٢ ماهه بیش از ٢میلیون تومان می‌شود.
معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق شیراز خاطرنشان کرد: قبض برق مشترکی که در تابستان از کولر گازی استفاده می‌کند، بیش از ٢ میلیون تومان پیش‌بینی می‌شود؛ در حالی که امکان استفاده از کولر آبی و هزینه به مراتب کمتر برای تمام مشترکان در مناطق عادی وجود دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی