[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۹
  • دوره جدید

مکرون: با آمریکا جنگ تجاری بر سر ایران راه نمی‌اندازیم، روزنامه شیراز نوین

رییس‌جمهور فرانسه با بیان اینکه نمی‌توان شرکت‌ها را ملزم به تجارت با ایران کرد گفت: ما نمی‌خواهیم یک جنگ تجاری استراتژیک با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای با ایران راه بیندازیم.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، امانوئل مکرون رییس‌جمهور فرانسه در نشست سران اتحادیه اروپا در صوفیه پایتخت بلغارستان، هرگونه جنگ تجاری با آمریکا به دلیل خروج این کشور از توافق هسته‌ای با ایران را غیرمحتمل دانست.
رهبران اروپا به طور متحد از توافق هسته‌ای با ایران پس از خروج آمریکا از آن حمایت کرده‌اند و اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده که قرار است یک فرآیند قانونی را آغاز کند که مانع از همکاری شرکت‌های اروپایی با تحریم‌های آمریکا علیه تهران می‌شود.
با این حال شرکت‌های اروپایی اعلام کرده‌اند که به دلیل ترس از تحریم‌های آمریکا، قصد دارند تجارت خود با تهران را متوقف کنند. آنها اکنون با انتخاب میان تجارت با بزرگ‌ترین اقتصاد جهان یعنی آمریکا و ایران مواجه هستند. این شرکت‌ها در صورت تعامل تجاری با ایران با خطر تحریم‌های واشنگتن و مجازات‌های سنگین و به‌علاوه از دست دادن دسترسی به نظام مالی آمریکا مواجه خواهند شد.
حتی رییس خدمات مالی کمیسیون اروپا گفته است که استفاده از قدرت اتحادیه اروپا برای ممانعت از همکاری با تحریم‌های واشنگتن علیه تهران با توجه به دسترسی مالی جهانی محدود خواهد بود.
رییس‌جمهور فرانسه همچنین در سخنانش اذعان کرد شرکت‌هایی که خواهان تجارت با ایران یا سرمایه‌گذاری هستند به‌ویژه شرکت‌های چند ملیتی که روابط تجاری نزدیک با آمریکا دارند وضعیت مناسبی نخواهند داشت.
وی تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم یک جنگ تجاری استراتژیک علیه آمریکا بر سر ایران راه بیندازیم. ما نمی‌خواهیم برای مقابله با واشنگتن شرکت‌های آمریکایی را تحریم کنیم، این کار عاقلانه نیست.
بنابراین گزارش، شرکت‌ فرانسوی بزرگ توتال روز چهارشنبه اعلام کرد که ممکن است پروژه چندین میلیارد دلاری خود با ایران را متوقف کند مگر اینکه از تحریم‌های آمریکا مستثنی شود.
مکرون در ادامه گفت: رییس‌جمهور فرانسه مدیر توتال نیست، اولویت من تجارت در ایران نیست، اولویت من ژئوپلتیک، پرهیز از تنش و تلاش برای گشایش اقتصاد و جامعه ایران است.
به گزارش رویترز، اتحادیه اروپا خواهان حفظ توافق هسته‌ای با ایران پس از خروج آمریکا از این توافق است که پس از اجرا در ابتدای سال‌2016 منجر به رفع تحریم‌های وضع شده علیه تهران در ازای محدودیت برنامه هسته‌ای این کشور شد اما اگرچه اروپا این توافق را یک ضرورت برای امنیت بین‌الملل می‌داند، ترامپ بارها آن را بدترین توافق در تاریخ کشورش خوانده بود و سرانجام خروج خود از آن را اعلام کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی