[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۵۸
  • دوره جدید

هویت شیراز، وام‌دار تلاش سبزقامتان، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین تجلیل و نکوداشت سبزبانان شهرداری شیراز برگزار شد. این مراسم با حضور شهردار کلان‌شهر شیراز، جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر، فرماندار شهرستان شیراز و جمعی از مقامات مسئول با همراهی گسترده سبزبانان و همراهی اصحاب رسانه برگزار شد.
 انتخاب یک روز برای سبزبانان
شهردار کلان‌شهر شیراز در این آیین اظهار کرد: بر اساس پیشنهاد شهرداری و مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز، انتخاب یک روز در سال به عنوان روز سبزبانان تعیین و مشخص شد و امید است این روز منشأ بسیار خوبی برای ارتقا و سرسبزی بهتر کلان‌شهر شیراز باشد. محمدحسن اسدی افزود: نیروی زحمت‌کش سبزبان در سرما و گرما برای حفظ و نگهداری و توسعه درختان و فضای سبز کلان‌شهر شیراز تلاش بسیاری دارند. وی تصریح کرد: در سال گذشته توسط سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز، بالغ بر ۳میلیون بذر کاشته شد و ۳۵۰هزار نهال غرس شد. این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز اضافه کرد: اگر امروز شهر شیراز به عنوان یک شهر سرسبز با باغات، پارک‌ها و فضای سبز معروف است، بخشی از آن به دلیل وجود و زحمات شبانه‌روزی سبزبانان است و قدردان این زحمات هستیم. اسدی خاطرنشان کرد: از سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری خواستارم تا به امر فضای سبز، درخت‌کاری و توسعه فضای سبز و کمربند سبز ۵۵هکتاری که مورد تأکید مسئولان استان به ویژه استاندار فارس است، توجه ویژه داشته باشد و هیچ نقطه‌ای در شهر شیراز به عنوان نقطه باز وجود نداشته باشد و هر نقطه‌ای در شهر شیراز که امکان کاشت درخت وجود دارد، باید پیش‌بینی شود. وی اظهار کرد: قطع یک درخت قابل قبول نیست و برای صدور مجوز یک ساختمان مؤلفه اصلی آن باید این موضوع باشد که هیچ درختی قطع نشود. شهردار شیراز همچنین از سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری خواستار فراهم کردن شرایطی برای شهروندان شد تا به صورت رایگان نهال دریافت کنند. اسدی با بیان اینکه باید فضای سبز و گل و گل‌کاری در شهر شیراز مردمی‌سازی شود، گفت: موضوع آب که مهم‌ترین مؤلفه است، مدنظر قرارگیرد؛ چراکه مردم شیراز مردم بسیار خوبی هستند و بخشی از این خوبی به دلیل علاقه به گل و گیاه است و باید این بستر را فراهم کرد.
 نکوداشت منزلت سبزبانان
رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز نیز گفت: امروز روز مبارکی برای شما عزیزان سبزبان است که با دهه کرامت تقارن یافته و شهردار این کلان‌شهر هم قدردان زحمات شما عزیزان است. مسعود زارعی با بیان اینکه اراده‌ای در شورای اسلامی شهر و شهرداری مبنی بر اهمیت منزلت سبزبانان وجود دارد، تصریح کرد: هرچند که شأن شما سبزبانان از اهمیت بالایی برخوردار است.
 شیراز لایق بهترین‌هاست
عضو و ناظر شورای اسلامی شهر شیراز در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز نیز اظهار کرد: شهر ما لایق بهترین‌هاست و اگر امروز شهر شیراز، فضای سبز آن و پایتخت محیط‌زیست آسیا زبانزد است، با تلاش و همت نیروی سبزبانان است. افسانه خواست‌خدایی افزود: طی چند سال گذشته اتفاقات بسیار خوبی در شهر شیراز رقم خورده است و این به جهت تدابیر شهرداری شیراز و سازمان سیما، منظر و فضای سبز بوده است. وی از تصویب نام‌گذاری معبر یا محلی به نام سبزبانان در شورای اسلامی شهر شیراز خبر داد که در این راستا پیاده‌راه سبز چمران به نام سبزبانان نام‌گذاری شده است. عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر شیراز بیان کرد: در نوروز هر زائر و گردشگری که به شیراز سفر داشت، یکی از موضوعاتی که میان همه بیان می‌شد، سبزی و تمیزی کلان‌شهر شیراز بود که این شهر تمیز و پاک به دلیل خدماتی است که سبزبانان در این شهر ارائه می‌دهند. خواست‌خدایی گفت: شورای اسلامی شهر شیراز در تمام کمیسیون‌ها ارائه خدمات هرچه بهتر به سبزبانان را پیشنهاد می‌دهند. عضو و ناظر شورای اسلامی شهر در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز گفت: یکی از طرح‌هایی که در شهر شیراز اجرا و عملیاتی شد، کاشت یکصدهزار اصله درخت نارنج بود که از سال گذشته این اقدام آغاز شد و این اقدام با تلاش سبزبانان شهر شیراز رقم خورد. به گفته وی، سیاست‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در سال جاری بر آن است تا کاشت درختان ثمری در رأس امور قرار بگیرد. خواست‌خدایی با اشاره به اینکه آیین تجلیل از نیروهای سبزبان شیراز برای نخستین‌بار برگزار شد، تصریح کرد: در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز طی یک سال گذشته طرح‌ها و برنامه‌های بسیار خوبی در حوزه فضای سبز اجرا شد تا علاوه بر ارتقای جایگاه شغلی سبزبانان، توسعه فضای سبز شهر شیراز را شاهد باشیم.
 بیستم اردیبهشت، روز بزرگداشت سبزبان
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز نیز اظهار کرد: سالیان سال بود که نیروهای سازمان مدیریت پسماند از عنوان شایسته پاکبان برخوردار بودند و اکنون نیز با همت والای شهردار شیراز واژه سبزبان برای کارگران زحمت‌کش فضای سبز انتخاب و در شورای اسلامی شهر شیراز تصویب شد.
حمید کشتکار افزود: با انتخاب این نام برای کارگران زحمت‌کش این حوزه، روز بیستم اردیبهشت‌ماه هر سال به عنوان روز بزرگداشت سبزبان، مراسمی به جهت تجلیل از این نیروی زحمت‌کش برگزار می‌شود. وی با اشاره به اینکه طرح طبقه‌بندی مشاغل سبزبانان در حال اجراست، ادامه داد: این اقدام از سال گذشته و با انعقاد قراردادهای جدید در حال اجراست و در قراردادهای جدید سال جاری این موضوع اعمال می‌شود تا افزایش حقوق سبزبانان همچون حقوق پاکبان‌ها باشد. رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز تصریح کرد: شغل پاکبانی جزو مشاغل سخت و زیان‌آور است و شغل سبزبانی هم می‌تواند به عنوان شغل زیان‌آور در قانون قلمداد شود. کشتکار عنوان کرد: همان‌گونه که پاکبانان با آلودگی سروکار دارند، سبزبانان نیز با سموم، آفت و آلودگی خاک سبز سروکار دارند و روی سلامت آنها تأثیرگذار بوده و در معرض آسیب هستند.
 تقدیر مدیریت شهری از تلاش‌های سبزبانان
بنا بر این گزارش، در این آیین که با رونمایی از لباس سبزبانان همراه بود، از تعدادی سبزبانان و پیمانکاران طرف قرارداد با شهرداری شیراز در تأمین نیروی فضای سبز تجلیل شد. در پایان این مراسم، این قشر شریف و زحمت‌کش مورد تجلیل و تکریم مدیریت شهری قرار گرفتند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی