[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

بومی‌گرایی نکنید، پشیمان می‌شوید، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی- گروه ورزش
مربی بازیکن‌‌ساز فوتبال ایران به تیم‌های بزرگ استان فارس هشدار می‌دهد که اگر از بازیکنان مستعد بومی استفاده نکنند، در درازمدت پشیمان خواهند شد.
مسعود مقیم با بیان اینکه هیچ شهری به‌اندازه شیراز در رده‌های کشوری تیم ندارد، گفت: شهر شیراز در یک سال حدود 2 هزار مسابقه در رده پایه برگزار می‌کند و از بیشترین تیم‌های کشوری برخوردار است. 
وی افزود: این اتفاق اتفاقی نیست که فکر کنید تمام شده است. ادامه دارد. می‌بینیم که در رده امید و جوانان، فوتبال فارس حرف اول را در کشور می‌زند. شهر راز در سال اول تیم‌داری خود در کشور، ساختار خوبی را تشکیل داده و بازیکنان خیلی خوبی را جذب می‌کند، اول می‌شود و به لیگ برتر صعود می‌کند که پتانسیل بسیار بالایی را چه در بخش بازیکن و چه در بخش مربی نشان می‌دهد.
مربی شیرازی تیم ملی نوجوانان به دو نگاه متفاوت در دنیای فوتبال پایه اشاره کرد و گفت: یکی بحث پرورش استعدادها و تولید آن‌ها، دوم بحث موفقیت و قهرمانی آن‌ها است. ما در بحث قهرمانی پیش رفته‌ایم اما در بحث اینکه این بازیکنان کجا می‌روند و چه اتفاقی در بزرگ‌سالی برایشان رخ می‌دهد، حلقه گمشده‌ای است که سال‌های سال فوتبال فارس در آن دچار مشکل است. 
مقیم ادامه داد: اینکه امروز چنین موفقیت‌هایی به‌دست بیاید، بازیکن هم تولید شود اما در آینده، سود آن را استان‌های دیگر ببرند، اتفاق تلخی برای ماست. هم‌اکنون در رده نونهالان 6 تیم فارس در مسابقات کشوری حضور دارند که بالای 80 درصد آن‌ها بومی هستند. ما چنین افتخاری را کسب می‌کنیم، چون در شیراز برنامه‌ریزی‌های خوبی اتفاق افتاده است و برگزاری مسابقات به‌صورت لیگ، بازیکنانی را تولید می‌کنند که می‌توانند در مسابقات کشوری حرف برای گفتن داشته باشند. 
وی گفت: نه‌تنها شیراز، بلکه شهرستان‌های دیگر مثل گراش، داراب، فسا، کازرون و مرودشت نیز عملکرد خوبی داشته‌اند. ما این مسیر را جلو می‌رویم و با گذر از سختی‌ها، به موفقیت‌هایی هم رسیده‌ایم و در زمینه مربی‌گری هم موفق بوده‌ایم اما چه باید بکنیم که این موفقیت‌ها به سرانجامی برسد؟ باید به گذشته برگردیم تا درس‌هایی بگیریم.
بازیکن سابق فوتبال شیراز با یادی از دو مربی دهه‌های گذشته فوتبال این شهر گفت: غلام پیروانی زمانی که سرمربی برق و فجر بود، چقدر بازیکن به فوتبال ما تحویل داد؟ محمد احمدزاده هم به هدف بازیکن‌سازی به برق شیراز آمد و آینده این تیم را تضمین کرد. پس اگر آن زمان هم بازیکنانی غیر از استان داشتیم، اما نیمی از بازیکنانمان بومی بودند. آن زمان می‌گفتیم نمی‌خواهیم قهرمان شویم و دوست داریم روی بازیکنان بومی سرمایه‌گذاری کنیم. فوتبال یک صنعت است و ما بایستی بتوانیم سرمایه‌گذاری کنیم و از این سرمایه‌ها علاوه‌بر ورود به رقابت، بتوانیم سود هم کسب کنیم.
استعدادیاب مطرح فوتبال ایران اظهار کرد: چرا این بازیکنان در تیم‌های لیگ برتری ما استفاده نمی‌شوند؟ باید ببینیم نگرش باشگاه‌های ما به چه سمتی است و اصلاً فلسفه باشگاه‌داری آن‌ها چیست؟ آیا بحث این است که در یک پروسه شرکت کنند با یک سری بازیکنی که یا سنشان به آنجا رسیده که آینده‌ای ندارند یا نه، می‌خواهند آینده‌نگری کنند؟
مقیم با ابراز ناراحیت از اینکه فارس از پتانسیل‌های خود استفاده نمی‌کند، گفت: ما در مسابقات نوجوانان قهرمانی جهان، دو بازیکن استان فارسی داشتیم. یک دروازه‌بان از فیشور لارستان و یک بازیکن هم از بخش دشت ارژن شیراز. این یک موفقیت است. باشگاه‌هایمان هم که بسیار خوب نتیجه گرفته‌اند و عملکرد هم خوب بوده است، اما باید ببینیم آینده این اتفاقات خوب چیست؟
وی در پایان گفت: ما دوست داریم فجر به لیگ برتر بیاید. دوست داریم شهر راز موفق شود. اما منِ مسعود مقیم توقع دارم که پتانسیل‌های خوب استان فارس که با سخت‌افزار بسیار ضعیف موفق شده‌اند، باید در لیگ یک و لیگ برتر به کار گرفته شوند. تغییر فلسفه این باشگاه‌ها کار بسیار سختی است. اگر استفاده نکنند قطعاً آینده پشیمان می‌شوند. این تجربه‌ای‌است که سال‌های سال دیده‌ام. باید این مسیر را برویم، و برگردیم به آن زمان که برق و فجر اگر بازیکن غیربومی داشتند، بازیکنان بومی زیادی هم داشتند و همین باعث ماندگاری آن‌ها در دهه هفتاد و هشتاد شده بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی