[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۵۸
  • دوره جدید

اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری در بقاع متبرکه و استفاده از برکت معنوی امامزادگان در بوانات، روزنامه شیراز نوین

25 اردیبهشت‌ماه مصادف با پنجم ذی‌القعده، روز تکریم و بزرگداشت امامزادگان و بقاع متبرکه در ایام دهه کرامت نام‌گذاری شده است؛ زیرا آرامگاه‌های مقدس امامزادگان جلیل‌القدر کانون محبت عاشقان خاندان عصمت و طهارت(ع) و آستان مبارک این اماکن مقدسه، روشنی‌بخش قلوب مؤمنان و تسلی دل‌های نیازمندان است. اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری در این امامزادگان یکی از برنامه‌های مهم انجمن‌های فرهنگی و هنری در مناسبت‌های مختلف سال می‌باشد.
25 اردیبهشت‌ماه مصادف با پنجم ذی‌القعده، روز تکریم و بزرگداشت امامزادگان و بقاع متبرکه در ایام دهه کرامت نام‌گذاری شده است؛ زیرا آرامگاه‌های مقدس امامزادگان جلیل‌القدر کانون محبت عاشقان خاندان عصمت و طهارت(ع) و آستان مبارک این اماکن مقدسه روشنی‌بخش قلوب مؤمنان و تسلی دل‌های نیازمندان است. اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری در این امامزادگان یکی از برنامه‌های مهم انجمن‌های فرهنگی و هنری در مناسبت‌های مختلف سال 
می‌باشد.
عباس خانی‌زاده کارشناس امور هنری این شهرستان اذعان داشت: در شهرستان تاریخی بوانات بقاع متبرکه و اماکن مذهبی متعددی متعلق به امامزادگان، سادات و بزرگان دین به چشم می‌خورد که کانون جذب دل‌ها به سوی خداست و در اعتقادات مردم این دیار موقعیت ویژه‌ای دارند. امامزادگان مأمنی هستند تا آدمی برای لحظاتی هرچند کوتاه، از پایبندی دنیوی گسسته و به عالم معنا بپیوندد وآنچه در دل دارد برای یگانه معبود هستی عرضه دارد. شهرستان بوانات این افتخار را دارد که میزبان مرقد ۶ امامزاده عظیم‌الشأن باشد که نزد مردم بسیار محترم و مقدس است. علاقه‌مندان خاندان عصمت و طهارت(ع) در مناسبت‌های مختلف به ویژه در ماه‌های محرم و صفر برای ائمه معصومین به خصوص سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) در این مکان‌های مقدس به عزاداری می‌پردازند و همچنین در اعیاد اسلامی محل گردهمایی مؤمنان و برپایی آیین‌های مختلف دینی است. وی ادامه داد: برنامه‌های انجمن‌های فرهنگی و هنری نیز باید در مناسبت‌های مختلف سال در این بقاع متبرکه و امامزادگان اجرا گردد تا عموم مردم از برکت معنوی این اماکن استفاده نمایند. سپس به معرفی و مشخصات امامزادگان که مورد پژوهش قرار گرفته است، پرداختند. بقعه امامزاده شاه میر حمزه بن موسی الکاظم(ع) در 22کیلومتری مرکز شهرستان در روستای تاریخی و هدف گردشگری بزم واقع شده است.
این بقعه شاخص که به ثبت ملی نیز رسیده، با معماری بی‌نظیر مربوط به دوره صفویه، چون خورشید پرنوری در میان بقاع متبرکه فارس نورافشانی می‌کند. محوطه امامزاده فضایی نسبتاً بزرگ با درختان کهنسال چنار و یک رشته‌قنات، فضای سیاحتی و زیارتی منحصر به فردی جهت زائران و مجاوران درگاه حضرتش به وجود آورده است.
بقعه امامزاده بی بی خاتون(س) خواهر گرامی امامزاده شاه‌میرحمزه(ع) در فاصله ۳۵۰متری بقعه برادرش قرار دارد و در محوطه و مجاورت بقعه چنار کهنسال ۵۰۰ساله وجود دارد.
بقعه امامزاده بی بی(س) مزایجان از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) در ۳۵کیلومتری مرکز شهرستان در شهر تاریخی مزایجان واقع گردیده است.
بقعه امامزادگان عون و جعفر(ع) روستای شیدان در فاصله ۱۸ کیلومتری مرکز شهرستان و بقعه سیدمیرمحمد مرتضی(ع) در چند متری مسجد جامع سوریان و در خیابان اصلی دارای دو گلدسته زیبا بوده که از فاصله دور جلوه خاصی به شهر بخشیده است. این امامزاده به ثبت ملی رسیده است.
بقعه شاهزاده علی‌اکبر(ع) در بافت قدیم جیان واقع شده است.
همچنین در سطح شهرستان بوانات آرامگاه‌هایی وجود دارد که از نظر مذهبی مورد احترام مردم است:
آرامگاه سید جمال‌الدین(ع) در روستای دو راه در محیطی سرشار از زیبایی واقع شده است. وی از سادات جلیل‌القدر منطقه بوده که در عصر قاجاریه می‌زیسته است.
آرامگاه شاه مردان در تنگ پودنه بوانات واقع شده و بقعه‌ای محقر و ساده بوده که به شاه مردان معروف است که در باور مردم دارای کرامات متعدد و مورد توجه و احترام مردم منطقه، به‌ویژه عشایر ایل خمسه است. آرامگاه پیر مراد در کنار رشته‌کوه‌های زاگرس نزدیکی روستای سنگبر واقع شده است.
وجود این امام‌زادگان و آرامگاه‌های مذهبی، نه تنها سعادتی عظیم برای مردم منطقه است، بلکه به عنوان یک جاذبه گردشگری مذهبی قابلیت جذب هزاران گردشگر را به سوی خود دارد. گفتنی است، همان‌گونه که این بقاع متبرکه اصالت و معنویت خاص به بوانات بخشیده و موجب رونق گردشگری مذهبی منطقه گردیده، امیدواریم بیش از بیش مورد توجه و عنایت مسئولان و مردم قرار گرفته و در توسعه این اماکن اقدامات لازم صورت گیرد، تا ان‌شاءالله شاهد رونق بیشتر گردشگری مذهبی در شهرستان بوانات 
باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی