[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۵۸
  • دوره جدید

ترویج ساختار جهانی بر اساس حکمت، روزنامه شیراز نوین

در ادامه برگزاری سلسله‌همایش‌های علمی پژوهشی سالانه با عنوان جامعه، حکمت و حکمرانی در سطح دانشگاه‌های آزاد اسلامی امسال میزبانی از برگزاری سومین دوره از این همایش ملی به دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز سپرده شد که نشست پایانی و اختتامیه این مجموعه همایش صبح دیروز در سالن شهدای مدافع حرم دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز با حضور معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس و معاونان و جمعی از اساتید و دانشجویان صاحب‌نظر و شرکت‌کننده مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس برگزار شد.
محمدهادی همایون معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی در ابتدای این نشست ضمن تقدیر از مسئولان و دست‌اندرکاران برگزاری این مجموعه همایش‌های علمی پژوهشی که در سطح ملی برگزار می‌گردد، به نقش مدیریت و برنامه‌ریزی بر محور تدبر و عقلانیت برای تحقق اهداف عالی پیش‌بینی شده در این همایش که با هدف کلی شکل‌گیری ساختار مبانی فقهی نوین برای نظم‌دهی و ترسیم و ترویج ساختارهای جدید در جامعه جهانی بر اساس حکمت و برای ایجاد حکمرانی پویا اشاره کرد. 
همایون در بخش ابتدایی سخنان خود به نقل واقعه تاریخی در خصوص پیامبر گرامی اسلام(ص) تحت عنوان بیعت عقبه و تشریح تأثیرات آن در ایجاد وحدت و شکل‌گیری مبانی فقهی برای سازندگی بنیان‌های جامعه سخن و به آیاتی چند از قرآن کریم اشاره و به مرور تفسیر موضوعی آنها پرداخت. معاون علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: شماری از آیات قرآن کریم اشاره به شکل‌گیری بنیان‌های جامعه‌سازی و نقش آن در تمدن‌سازی دارد که در واقع می‌توان آن را به عنوان فقه تمدنی نام‌‌گذاری کرد. 
او گفت: به نظر می‌رسد فقه تمدنی بنیان اساسی برای شکل‌دهی به جامعه جهانی دارد و ما باید بتوانیم با طراحی قواعدی و الگو برای ترویج این مسئله در آینده جامعه جهانی نقش‌آفرینی مؤثری داشته باشیم. او در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت برنامه‌ریزی بر اساس تقسیمات علمی و پژوهشی در علوم مختلف به ویژه حوزه علوم انسانی اشاره و بر تمرکز به این حوزه تأکید کرد.
معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی به بیان اهمیت شکل‌گیری وحدت برای تشکیل حکومت و در نهایت رشد و همه‌گیری مسائل اخلاقی نظیر تقوا اشاره کرد و به تشریح ارتباط مواردی نظیر فسادستیزی و حرکت در صراط مستقیم در شکل‌گیری و تشکیل حکومت و ولایت در آخرالزمان پرداخت. در ادامه محمدرضا قائدی دبیر هیئت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس نیز به تشریح اهمیت برگزاری این همایش از جنبه‌های گوناگون پرداخت و گفت: در حال حاضر در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز تعداد ۱۸ عنوان مجله علمی پژوهشی دانشگاهی مصوب و راه‌اندازی گردیده که با این وجود دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز در بین تمامی واحد‌های دانشگاه آزاد در رتبه سوم قرار دارد. 
وی همچنین افزود که مجلات نوینی در حوزه بین‌رشته‌ای تأسیس کردیم که کمک شایانی به پژوهشگران و محققان دوره تحصیلات تکمیلی جهت ارائه جدیدترین مطالعات و تحقیقات و پژوهش‌های خود به ویژه مرتبط با علوم انسانی خواهد کرد. قائدی همچنین بیان کرد که مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس دارای ۳۶ واحد و مرکز است که با این وجود دانشگاه آزاد استان فارس مقام اول در بین تمامی استان‌ها از لحاظ تعداد واحد‌های دانشگاهی است که این موقعیت بستری مناسب و ظرفیتی عظیم در حوزه علوم انسانی در بخش تحصیلات تکمیلی برای فعالان و محققان در راستای توسعه رشته‌های مختلف علوم انسانی در دانشکدگان نیز می‌شود. در پایان این همایش ملی که به همت معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی برگزار گردیده، معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با هدف اسلامی شدن دانشگاه و با هدف ایجاد پشتوانه معرفتی برای علوم مختلف مجموعه همایش‌های علوم انسانی را از سوی معاونت علوم انسانی و هنر برنامه‌ریزی و اجرا کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به همایش علوم و حکمت اشاره کرد. علیرضا بیابان‌نورد به تشریح جزئیات سابقه این همایش پرداخت و گفت: دوره اول این مجموعه همایش‌ها در قالب ۱۳ کمیسیون برگزار گردید که عنوان اولین دوره آن همایش ملی علوم انسانی و حکمت اسلامی بود. او اشاره کرد: در سال ۱۴۰۰ نیز این همایش به صورت حضوری و مجازی نیز برگزار شد و دومین دوره آن مستقل برگزار گردید. 
بیابان‌نورد بیان کرد: سومین دوره آن به صورت ۸ همایش ملی که دارای رتبه Isc است که همایش مرتبط با این واحد دانشگاهی ذیل عنوان جامعه حکمت و حکمرانی و در تیرماه سال جاری اختتامیه آن در حوزه علوم مختلف به میزبانی تهران برگزار خواهد شد.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز در پایان به هدف کلی این همایش اشاره کرد و گفت: استفاده از توان علمی پژوهشگران اساتید و دانشجویان در حوزه علوم مختلف با دیدگاه حکمی‌سازی و به منظور بررسی آخرین دستاوردهای علمی در زمینه علوم و با تأکید بر ترویج گفتمان علوم حکمی و مبانی هستی‌شناختی و معرفت‌شناختی و انسان‌شناسی صورت می‌گیرد که در زمینه حکمرانی می‌تواند مفید واقع شود. 
وی گفت: در چندین ماه گذشته طیف گسترده‌ای از اساتید و دانشجویان در این زمینه فعال بوده و حدود ۳۰۰ خلاصه‌مقاله و همچنین مقاله علمی ارائه گردیده و ۱۰۰ عنوان خلاصه‌مقاله به صورت مجازی منتشر می‌گردد. وی همچنین گفت: ۱۰ عنوان مقاله برتر و مرتبط با موضوع به صورت حضوری در این همایش ارائه می‌گردد. شایان ذکر است، در ادامه این همایش، سلسله‌نشست‌های تخصصی جمع‌بندی با حضور صاحب‌نظران در این مجموعه دانشگاهی برگزار شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی