[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

موزه هنر مشکین‌فام برتر کشور شد، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: امسال نیز پس از ارزیابی عملکرد موزه‌های کشور، موزه هنر مشکین‌فام به دلیل فعالیت‌های درخور تحسین و به‌ویژه برگزاری نمایشگاه‌های متعدد برون‌مرزی عنوان موزه خصوصی برتر کشور را به خود اختصاص داد. به گفته امیری، بدین ترتیب موزه‌دار و مجموعه‌دار بخش خصوصی شیراز مقام برتر سال 96 را کسب کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری اظهار داشت: هرساله در آستانه 28اردیبهشت‌ماه (18می) روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی، عملکرد فعالان عرصه موزه و مجموعه‌داری از سوی اداره کل موزه‌های کشور و شورای بین‌المللی موزه‌های ایران (Icom) ارزیابی و از تلاش برترین‌ها در این حوزه، طی مراسمی تجلیل بعمل می‌آید. این مقام مسئول ادامه داد: امسال نیز پس از ارزیابی عملکرد موزه های کشور، موزه هنر مشکین‌فام به دلیل فعالیت‌های درخور تحسین و به ویژه برگزاری نمایشگاه‌های متعدد برون‌مرزی عنوان موزه خصوصی برتر کشور را به خود اختصاص داد. 
مدیرکل میراث فرهنگی فارس افزود: همچنین مجموعه  خصوصی مهندس خسرو رودانی به دلیل رسیدگی، شیوه نگهداری و به خصوص راه‌اندازی کارگاه مرمت آثار فرهنگی تاریخی، به‌عنوان مجموعه‌دار برتر کشور معرفی شد و طی مراسمی در محل موزه ملی ایران، باحضور معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، از وی تجلیل شد.
بنابراین گزارش، به‌گفته محمدمهدی نجفی، سرپرست امور موزه‌های میراث فرهنگی استان، موزه هنر مشکین‌فام که نخستین موزه هنرهای تجسمی کشور است فعالیت خود را از سال 1382 در منزل تاریخی و ارزشمند فروغ‌الملک آغاز کرد. 
آثار این موزه شامل صدها اثر هنری در زمینه هنر خوشنویسی، نقاشی، عکاسی، حجاری، هنرهای سنتی و دستی است که با تلاش، عشق و علاقه، توسط استاد حسن مشکین‌فام و خانواده با هزینه شخصی طی نیم قرن گذشته گردآوری و بامشارکت اداره کل میراث فرهنگی فارس در خانه تاریخی فروغ‌الملک در معرض دید عموم قرار گرفته است. این موزه که جزو نخستین موزه‌های بخش خصوصی کشور محسوب می‌شود تجربه‌ای موفق درزمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بافت تاریخی شیراز و  از حوزه‌های بسیار مؤثر فرهنگی است.
به گفته نجفی استاد حسن مشکین‌فام در نمایشگاه‌های برون‌مرزی متعددی شرکت و در زمینه چاپ کاتالوگ و کتاب نیز موفق عمل کرده است. 
وی خاطرنشان کرد: در پی شناسایی و مستندنگاری مجموعه‌های فرهنگی و تاریخی در اختیار بخش خصوصی نیز فعالیت‌های گسترده‌ای طی سالیان اخیر صورت گرفته که از آن جمله مجموعه آثار آقای خسرو رودانی است که پس از شناسایی، ثبت و مستندنگاری آثار آن، به دلیل دقت نظر در شیوه نگهداری آثار، استانداردسازی محیط نگهداری و راه‌اندازی کارگاه مرمت آثار که نخستین کارگاه مرمت آثار منقول فرهنگی- تاریخی بخش خصوصی محسوب می‌شود عنوان مجموعه‌دار برتر کشور را از آن خود کرد و در آینده نزدیک شاهد ایجاد موزه خصوصی برای این مجموعه‌دار موفق خواهیم بود.  

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی