[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۸
  • دوره جدید

قارچ کوهی ۴نفر را کشت خوردن قارچ تا اطلاع ثانوی ممنوع، روزنامه شیراز نوین

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز شمار افرادی را که با مصرف قارچ کوهی مسموم و در بیمارستان‌های استان فارس بستری شده‌اند 33نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 4نفر فوت کرده‌اند.
دکتر عبدالرسول همتی افزود: تعدادی از شهروندان به دلیل خوردن قارچ سمی در استان‌های کرمانشاه، لرستان، زنجان و آذربایجان غربی و شهرستان‌های استان فارس دچار مسمومیت شدند و به مرکز مسمومیت‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز (بیمارستان حضرت علی‌ اصغر) انتقال داده شدند که تعداد این افراد به 33نفر رسیده و از این تعداد 4 نفر جان خود را از دست داده‌اند. وی با اشاره به اینکه 9نفر از این افراد هم‌اکنون در بیمارستان نمازی شیراز بستری هستند گفت: یک نفر از افرادی که دچار مسمومیت شده در نوبت پیوند کبد قرار دارد. متأسفانه این افراد دچار نارسایی گوارشی و کبدی شدند وتمام افرادی که جان خود را از دست داده‌اند بومی استان‌های شمال کشور بوده‌اند. همتی با اشاره به علائم مسمومیت با قارچ‌های سمی گفت: درد شکمی، استفراغ، سردرد و... از علائم این نوع مسمومیت است و باید این افراد به سرعت به بیمارستان مراجعه کنند چراکه ممکن است سبب نارسایی کبد شود که در آن صورت تنها پیوند کبد امکان‌پذیر است. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین به شهروندان هشدار داد که از خرید قارچ‌های فله‌ای، قارچ‌های خودروینده و قارچ‌هایی که روستاییان به فروش می‌رسانند خودداری کنند. وی بیان کرد: از 
مصرف قارچ‌های کوهی خودداری شود و حتماً از قارچ‌های بسته‌بندی‌شده دارای تاریخ انقضا استفاده کنند. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین با بیان اینکه همه انواع قارچ‌ها، خوراکی نیستند و بعضی سمی و خطرناکند گفت: خوردن چند لقمه از قارچ‌های سمی می‌تواند کبد، کلیه یا حتی مغز را از کار بیندازد و در مواردی موجب مرگ شود. وی افزود: ما نمی‌توانیم از روی ظاهر یا مزه قارچ بگوییم کدام نوع وحشی خوراکی و کدام نوع سمی است و تنها آزمایشگاه می‌تواند خوراکی بودن قارچ را تأیید کند. همتی گفت: نشانه‌های زودرس مسمومیت با قارچ شامل تهوع و استفراغ، اسهال، شکم‌درد و تعریق است. گاهی علائم مغزی مانند توهم، خواب‌آلودگی، تشنج و یا بی‌‌قراری نیز با آن همراه می‌شود که این علائم، اغلب چهار تا 24ساعت بعد از خوردن قارچ بروز می‌یابد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: مسمومیت کبدی، کلیوی یا آسیب‌های مغزی نشانه‌های دیررس مسمومیت با قارچ هستند که ممکن است طی روزها یا هفته‌ها بعد ظاهر شوند. مسموم‌شدگان استان فارس از شهرستان‌های ارسنجان، مرودشت و شهرستان شیراز به بیمارستان‌های شیراز انتقال یافته‌اند. بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) شیراز بیمارستان تخصصی بستری افراد مسموم با قارچ است و بسیاری از افراد مسموم و دچار اختلالات گوارشی از سایر شهرهای کشور به این بیمارستان ارجاع داده می‌شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی