[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

روزهای خوب در انتظار فرهنگ و هنر فارس، روزنامه شیراز نوین

روزهای خوب در انتظار فرهنگ و هنر فارس
مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس: دغدغه‌ام تعالی فرهنگ و هنر فارس است

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

 صابر سهرابی به سمت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس منصوب شد. آیین تودیع و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس شامگاه شنبه با حضور معاون حقوقی و پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد و از خدمات دکتر بهزاد مریدی، مدیر پیشین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس تقدیر و صابر سهرابی با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس منصوب شد. 
سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این مراسم که به میزبانی مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار شد گفت: دکتر مریدی اندیشه‌های تازه‌ای را در فرهنگ فارس دمید و همه نامیدی‌ها را به امید تبدیل کرد. غلامرضا یوسفی افزود: در برهه‌ای که بودجه‌های عمرانی با کمبود‌های مضاعفی روبرو بود، مدیرکل پیشین فارس توانست زیرساخت‌های فرهنگی استان را متحول ساخته و انجمن‌های متعددی را برای هنرمندان پایه‌ریزی کند. 
وی خاطرنشان ساخت: امروز جامعه فرهنگی به خود می‌بالد که سکان رهبری را به رهبری توانمند و خوشنویسی اصیل سپرده است و به‌طور حتم شاهد روزهای خوبی خواهیم بود. 
در ادامه این آیین داریوش نویدگویی پیرامون کارنامه قابل قبول سرپرست ارشاد فارس طی این مدت گفت: با همت همه متولیان فرهنگی در این مدت شاهد کم و کاست چندانی نبودیم و اهالی فرهنگ دچار سردرگمی نشدند. وی افزود: عملکرد مریدی در دوران فعالیت در شیراز تحسین‌برانگیز بوده است و او درحالی که در تهران مشغول فعالیت است، همچنان دغدغه شیراز را در سر می‌پروراند. 
وی پیرامون تعدد نامزدهای مدیرکلی فرهنگ فارس گفت: افراد زیادی برای مدیرکلی معرفی شدند که همگی شایسته بودند و هستند و مسلم است که همه آنها سودای بالندگی فرهنگ فارس را در سر می‌پروراندد. این فعال فرهنگی خاطرنشان ساخت: سهرابی از جنس خانواده فرهنگ و ارشاد است و از همه دلسوزان در خواست می‌کنم تا طرح‌ها و برنامه‌هایشان را از این پس به سهرابی بدهند. نویدگویی در پایان افزود: با شناختی که از سهرابی دارم منتظر روزهای خوبی برای فرهنگ استان هستم. چراکه فارس ریشه در تاریخ منطقه دارد و همه صاحب‌نظران باید برای کار و همفکری به میدان بیایند. 
در ادامه این آیین محمدحسین نیکوپور، فعال رسانه‌ای استان فارس گفت: دکتر مریدی دانشمندی برجسته و سخندانی دلسوز است و استان فارس بیشتر از همه به یک مدیر فرهیخته و دلسوز نیازمند است. این فعال حوزه رسانه با اشاره به شاخصه‌های یک مدیر توانمند گفت: فارس به مدیر واپسگرا نیازی ندارد و دکتر مریدی این مسئله را بارها به مدیران استان یادآوری می‌کرد و از آنها می‌خواست تا رسانه‌ها را تهدید نکنند. 
وی در پایان خاطرنشان کرد: مردم فارس و شیراز به مدیران دلواپس نیازی ندارند و خواسته آنها افرادی دلسوز هست که زمام امور را به‌دست گیرند.
 همچنین فرج‌الله رجبی، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کارنامه دکتر مریدی شایسته تقدیر و درخور توجه است. مهندس رجبی با اشاره به فعالیت حرفه‌ای خود افزود: اگرچه حوزه تخصصی من عمران است، ولی با دکتر مریدی آشنایی داشته و وی را از توانمندترین مدیران فرهنگی کشور می‌دانم. وی افزود: فارس نیازمند توسعه فرهنگی است و چنانچه برنامه و چشم‌انداز مدونی برای آینده نداشته باشیم، نخواهیم توانست در آسیب‌شناسایی محدودیت‌ها و شناسایی اولویت‌ها موفق عمل کنیم.
 رجبی با اشاراه به گزینه‌های مطرح‌شده برای جایگاه مدیریت فرهنگی فارس گفت: چیزی نمانده بود که ما را به خوزستان ببرند و در حقیقت از نیمه راه خوزستان به فارس بازگشتیم و سکان مدیریت فرهنگی استان را به مدیری توانمند دادیم. وی افزود: از سهرابی تقاضا دارم با اهالی فرهنگ مدارا کند و زمینه را برای بیان اندیشه‌های متنوع فراهم سازد. وی در پایان گفت: هنرمندان نباید در چارچوب‌های بسته محصور شوند و باید فرصتی را فراهم ساخت تا عموم جامعه از گفتمان‌های والای آنها بهره‌مند شوند. 
در ادامه این مراسم رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: دکتر مریدی در شرایط دشواری سکاندار فرهنگ فارس بود و با این وجود توانست کارنامه درخشانی از خود به جا گذارد. دکتر جعفرپور گفت: سهرابی از جنس فرهنگ و هنر استان است و با یاری فرهنگوران و اصحاب رسانه شاهد روزهای خوبی در این زمینه باشیم. وی افزود: گام‌های مثبتی در زمینه تالار بزرگ شیراز برداشته شده و در مناطق دیگر استان نیز به دنبال رونق زیرساخت‌های فرهنگی هستیم. 
در ادامه آیین تودیع و معرفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، معاون عمرانی استانداری فارس گفت: انتظار اهالی فرهنگ و اصحاب رسانه از مدیریت فرهنگی بسیار زیاد است و همه ما موظفیم در حد بضاعت به مدیر فرهنگی یاری رسانیم. مهندس رحیمی در ادامه افزود: ما روزی می‌توانیم به عملکرد خود ببالیم که شاهد حضور سعدی و حافظ دیگری در استان باشیم. وی با اشاره به فعالیت‌های مدیرکل پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: مریدی مدیری اندیشمند، متعهد و اهل تعامل با رسانه‌هاست و رضایتمندی اقشار عمومی جامعه از عملکرد وی گواهی بر این ادعاست. 
وی خاطرنشان ساخت: از همه مدیران استان تقاضا می‌کنم تا در این مسیر پر پیچ و خم به مدیرکل جدید ارشاد فارس مساعدت کنند تا همه ما از ثمرات آن بهره‌مند شویم. رحیمی در پایان گفت: مسئله نشاط اجتماعی نکته مهمی است که همه مدیران در عرصه‌های مختلف باید برای آن برنامه‌ریزی کنند و سرلوحه فعالیت‌هایشان قرار دهند. 
در ادامه این آیین، معاون حقوقی و پارلمانی وزارت ارشاد گفت: مدیر فرهنگی فارس باید یک سر و گردن بالاتر از همتایان خود باشد و این درحالی‌ست که دکتر مریدی در فارس کارنامه موفقی داشت و اهالی فرهنگ و هنر به انسجام رسیده‌اند. دکتر حسینی افزود: از مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد فارس می‌خواهم تا بر حجم فعالیت‌های خود افزوده و به‌دنبال آن شیراز به‌عنوان یک پایتخت فرهنگی پرتلألو باقی بماند.  وی با اشاره به سبقه شیراز در عرصه‌های فرهنگی گفت: شیراز چشم و چراغ فرهنگ و هنر ایران است و از همه مدیران ارشد استان تقاضا دارم به حمایت‌های خود را از خانواده فرهنگ افزایش دهند. متأسفانه در شیراز به لحاظ فضاهای فرهنگی دچار فقر هستیم و باید به‌منظور گسترش سخت‌افزاری فرهنگ به‌دنبال مکان‌های فاخر باشیم. معاون حقوقی و پارلمانی وزارت ارشاد در ادامه خاطرنشان ساخت: در شیراز اتفاق‌های خوبی تا به حال افتاده است ولی کافی نیست و در حوزه نشاط اجتماعی باید کارهای بیشتر و مؤثرتری انجام پذیرد. دکتر حسینی گفت: جامعه ایران نیاز به نشاط دارد و مردم به شادی هم مانند عزاداری نیازمندند. چراکه انسان چندوجهی آفریده شده است و به‌طور کلی باید ساختار و تشکل‌های جامعه دچار بازنگری شوند. 
وی افزود: انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است؛ بااین‌وجود در سالیان گذشته در عرصه‌هایی به جز فرهنگ، سرمایه‌گذاری کردیم و با نتایج مثبتی روبرو نشدیم. درصورتی که فرهنگ زیرساخت همه امور به‌حساب می‌آید. در ادامه این مراسم دوازدهمین نشان مفاخر فارس به دکتر مریدی اهدا شد. مریدی  در این‌باره گفت: زیباترین و بهترین هدیه‌ای که تا به‌حال دریافت کردم نشان مفاخر فارس خواهد بود و از اینکه در کنار بزرگان و فرهنگورانی نظیر پروفسور محرری، پرویز خائفی، منصور اوجی، فقیری‌ها و ذوالریاستین قرار می‌گیرم به خود می‌بالم. 
در ادامه این آیین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: حضرت حافظ سعادت را خاک درگه اهل هنر شدن می‌داند و این مسئله جز با عشق و دلداگی میسر نمی‌شود. صابر سهرابی افزود: راهبری فرهنگ و هنر این دیار کهن جز با عشق و دلدلاگی ممکن نیست و من با تمامی وجود آمده‌ام تا دینم را به فرهنگ فارس ادا کنم. وی افزود: دستان اهالی فرهنگ این دیار را به گرمی می‌فشارم و از حضورشان توان می‌گیرم و برای پیمودن این راه دشوار به‌مساعدت‌ها و همدلی‌های همه فرهنگوران احتیاج داریم. وی تصرح کرد: مهمترین دغدغه فکری‌ام تعالی فرهنگ و هنر این دیار است و در چارچوب سیاست‌های دولت تدبیر و امید و در پناه رهنمودهای استاندار فارس ان‌شاءالله که موفق شده و در برابر اهالی فرهنگ رو سپید باشیم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی