[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

اجرای طرح ایجاد مشاغل صنایع‌دستی شهید جمهور ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، ثابت اقلیدی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شهید آیت‌الله رئیسی عمر و زندگی خود را شبانه‌روز وقف به مردم کرده بود، گفت: اقدامات و عملکرد مردمی شهید جمهور در حوزه‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بر کسی پوشیده نیست و این مهم راهی را برای ارتقای سطح خدمت‌رسانی بیشتر به عموم مردم فراهم کرده است که در این راستا طرحی با موضوعیت توسعه و ترویج صنایع‌دستی در فارس اجرا 
می‌شود. 
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس تأکید کرد: طرح ایجاد مشاغل صنایع‌دستی شهید جمهور در فارس که مزین به نام شهید آیت‌الله رئیسی است، با هدف کارآفرینی، توسعه، ترویج و رونق تولید صنایع‌دستی به صورت پایلوت در شهرستان خرامه اجرا می‌شود.
به گفته ثابت اقلیدی، در واقع این طرح تأکیدی بر آموزش، ترویج، بازارسازی و تجارت انواع رشته‌های صنایع‌دستی و هنرهای سنتی بنا بر علایق و سلایق مردم شهرستان خرامه دارد.
او با بیان اینکه رونق تولید و فراهم‌سازی زمینه آشنایی مردم شهرستان با هنرهای سنتی و کسب درآمد و رونق اقتصادی از اهداف مهم این طرح است، افزود: اجرای طرح تغییر و ایجاد مشاغل به صنایع‌دستی در واقع عمل به منویات مقام معظم رهبری و شعار سال «جهش تولید با مشارکت مردم» 
است.
ثابت اقلیدی در خصوص پایلوت شدن شهرستان خرامه برای اجرای طرح مذکور گفت: با توجه به اینکه کشاورزی در این شهرستان رونق داشته، اما طی سال‌ها به دلیل خشک‌سالی‌ها عملاً کشاورزی به ویژه تولید برنج در منطقه حذف شده،‌ از این رو تغییر مشاغل به صنایع‌دستی تبدیل به فرصت خواهد شد.
او ادامه داد: بی‌تردید تولید و فروش صنایع‌دستی فرصت طلایی برای رونق اقتصادی مردم منطقه خواهد بود؛ چراکه سرمایه‌گذاری در این حوزه به مراتب کمتر از دیگر مشاغل است و از طرفی با بازاریابی دقیق و فروش محصولات، این هنرصنعت سودآوری بالایی دارد.
ثابت اقلیدی ادامه داد: هنرهایی چون دست‌بافته‌های داری، خاتم، میناکاری و...از جمله صنایع‌دستی شاخصی هستند ‌که در این طرح آموزش داده می‌شوند.
گفتنی است، شهرستان خرامه در جنوب غربی استان فارس واقع شده و از شمال به شهرستان ارسنجان و از غرب به شیراز و از جنوب به شهرستان سروستان و از شرق به شهرستان نی‌ریز محدود می‌شود.
صنایع‌دستی این شهرستان گبه‌بافی، قالی‌بافی و گیوه‌دوزی است و از آثار تاریخی و گردشگری این شهرستان نیز می‌توان به حمام کهنه، چهارطاقی، قلعه بهرام گور، کاروان‌سرای دیودان، تالاب کمجان و‌... اشاره کرد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی