[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

۴۱۹‌شعبه شورای حل اختلاف در فارس فعال است، روزنامه شیراز نوین

به منظور آشنایی بیشتر مردم با صلاحیت‌های قانونی، فعالیت‌ها و عملکرد شوراهای حل اختلاف معاون قضایی رئیس کل و رئیس شوراهای حل اختلاف استان فارس به تشریح فلسفه وجودی و عملکرد شوراهای حل اختلاف پرداخت.
حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعبدالمهدی موسوی گفت: شوراهای حل اختلاف براساس یک تفکر عمیق‌، دقیق‌، منطقی و قرآنی در سال 1381 در پهنه دستگاه قضایی جمهوری اسلامی متولد شد و همزمان با برخی دیگر از استان‌های کشوردر 5 نقطه از استان فارس نیز شروع به کار کرد و در سال 84 و 85 به‌ثبت رسید و درحال حاضر با 419 شعبه شورا های حل اختلاف در کل استان مشغول خدمت‌رسانی است.
معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان فارس، فلسفه تشکیل شوراها را برگرفته از قرآن و تأکید آن بر صلح و سازش و همچنین فرهنگ باستانی ریش‌سفیدی، بزرگ‌محوری و کدخدا‌منشی دانست و خاطر‌نشان کرد: زندگی اجتماعی، دارای تعاملات، داد و ستدها، خوبی‌ها، بدی‌ها و مسائل زیادی است بنابراین انسان نمی‌تواند زندگی فردی داشته باشد چرا‌که مسائل و مشکلات اجتماعی فراوان دارد و ما ناگزیریم در این مسائل وارد شویم.
وی در ادامه افزود: همه مردم نمی‌توانند با تعقل و تدبر و تبعیت از آموزه‌های دینی مشکلات موجود را برطرف کنند. بنابراین باید کسی باشد که به مردم کمک کند. از این رو شوراهای حل اختلاف با این نگاه در قوه قضاییه  ایجاد شد که بر این اساس دامنه رضایت‌مندی از قوه قضاییه افزایش یابد.
وی گفت: اگر در روند دادرسی پرونده‌های قضایی در مرحله دادگاه و دادسرا به لحاظ تحکمی بودن نگرانی داشته باشیم در مرحله شوراهای حل اختلاف با تبدیل اختلاف به رضایت‌مندی بسیاری از نگرانی‌ها برطرف خواهد شد.
معاون قضایی دادگستری و رئیس شوراهای حل اختلاف استان فارس تصریح کرد‌: آمارها و خروجی شوراهای حل اختلاف نشان می‌دهد که در بحث صلح و سازش موفق بوده‌ایم‌.
حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی در مصاحبه تلویزیونی با اشاره به اینکه استان فارس در چهار سال متوالی در مصالحه پرونده‌های قتل مقام اول کشوری را کسب کرده است گفت: این امر نشان‌دهنده تلاش شبانه‌روزی همکاران ما در مجموعه شوراهای حل اختلاف، کرامت، بزرگواری و روح بخششی است که در مردم متدین استان فارس وجود دارد.
وی به برخی از آمار شوراهای حل اختلاف استان اشاره کرد و گفت: تاکنون تعداد 264 پرونده قتل عمد، 32 پرونده قتل غیر عمد و 23پرونده با خواسته جمعاً بیش از یک میلیارد ریال از پرونده‌های مالی و نزاع‌های قومی طایفه‌ای متعدد با تلاش همکاران شورای حل اختلاف استان فارس به مصالحه ختم شده است.
معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان فارس به ترکیب شوراهای حل اختلاف  نیز اشاره کرد و گفت: در هر شعبه از شوراهای حل اختلاف 3 نفر فعالیت می‌کنند که شامل رئیس و دو عضو اصلی است و دو نفر نیروی دفتری نیز در معیت شعبه هستند که شخصیت اخلاقی و اجتماعی، مورد اعتماد بودن، مردمی بودن و ایثارگر بودن از فاکتورهای  انتخاب اعضای شوراهای حل اختلاف است‌.
حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی تأکید کرد: بعد از دوران جنگ  و دفاع مقدس ایثارگرترین مردم جامعه ما اعضای شورای حل اختلاف هستند چراکه بدون رابطه حقوقی و استخدامی صادقانه درحال خدمت‌رسانی به مردم جامعه‌اند.
وی با اشاره به این مطلب که یکی از وظایف اصلی قوه قضاییه ایجاد امنیت و برقراری عدالت است خاطر نشان کرد: امروز همه نظام‌های حقوقی دنیا  به سمت عدالت ترمیمی حرکت می‌کنند عدالت ترمیمی پرهیز از مجازات تنها است به‌نحوی که طوری رفتار کنیم تا حتی کسی که جرمی مرتکب شده و خسارتی هم وارد کرده فرصت بازاجتماعی شدن داشته باشد و بتواند خسارت‌ها را جبران کند و یک تشفی خاطری هم از این طریق به کسی که متضرر شده داده می‌شود. بنابراین بهترین بستر اجرای تحقق عدالت ترمیمی شوراهای حل اختلاف هستند.
در پایان معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان فارس و رئیس شوراهای حل اختلاف استان از تمامی هنرمندان، ورزشکاران و صاحب‌منصبان دعوت به همکاری با مجموعه شوراهای حل اختلاف کرد تا از ظرفیت این افراد در راستای سنت حسنه صلح و سازش استفاده شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی