[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۱
  • دوره جدید

کولر ماشین چطور ما را بیمار می‌کند، روزنامه شیراز نوین

هنگام شست‌وشوی خودرو افزون بر تمیزی ظاهری آن، برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های خطرناک توجه ویژه‌ای به نظافت اجزای درونی داشته باشید.
کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند در سیستم تهویه خودرو، امکان رشد میلیون‌ها باکتری و عامل عفونت‌زا وجود دارد.
هم‌زمان با گرم شدن هوا، میزان استفاده از وسایل سرمایشی به ویژه در خودرو‌ها افزایش می‌یابد و تعویض دیرهنگام فیلتر‌های هواکش خودرو، می‌تواند سبب ورود عامل‌های عفونت‌زا و رشد آنها درفضای مرطوب فیلتر شود.
کارشناسان توصیه می‌کنند افراد به شکل دائم به تعویض فیلتر و تمیز کردن فضای درونی خودرو اقدام کنند. گردگیری صندلی‌ها، کفپوش‌ها و داشبورد جلوی خودرو و محل دمپر‌ها اهمیت فراوانی برای حفظ سلامت افراد دارد.
محققان با نمونه‌برداری از فیلترخودرو‌ها دریافتند عامل‌های بیماری‌زا مرتبط با بیماری‌هایی چون مننژیت، عفونت‌های دستگاه ادراری و بیماری‌های ویروسی در مکان‌های یادشده  وجود دارد.
ازجمله شایع‌ترین باکتری‌ها که در فیلتر خودرو‌ها رشد می‌کند می‌توان باکتری باسیلوس (Bacillus licheniformis) را نام برد که در مدفوع پرندگان یا گرد و خاک رشد می‌کند و می‌تواند سبب ابتلای افراد به انواع بیماری‌ها ازجمله مسمومیت غذایی شود.
باکتری دیگر (Bacillus subtilis) نام دارد که این باکتری در دستگاه گوارش انسان و برخی پستانداران یافت می‌شود. این باکتری در حالت عادی بیماری‌زا نیست، اما در بیماران مبتلا به سرطان خونی لوسمی می‌تواند سبب سپی سمی شود.
یکی دیگر از خطرناک‌ترین باکتری‌ها (Bacillus) نام دارد که عامل ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها، چون مننژیت، آبسه و سپتی سمی است.
آزمایش روی ریزجاندار‌ها (Micro-organisms) به وسیله دانشمندان دانشگاه متروپولیتن (Metropolitan University) کشور انگلستان انجام شده است.
شیوه کار سیستم سرمایش خودرو، ترکیب شدن هوای خارج خودرو با هوای درون اتاقک خودرو پس از عبور از کویل‌های تبخیر شونده است.
هوای خارج از ماشین محیط مناسبی برای رشد انواع باکتری، قارچ و عامل‌های ویروسی است و البته حتی با تعویض به موقع فیلتر، این وسیله نمی‌تواند تمامی ریز جاندار‌ها را از بین ببرد.
استفاده از بوگیر‌های آنتی‌باکتریال، ضدعفونی کردن داخل خودرو، استفاده از ماسک برای بیمار زمانی که در خودرو حضور دارد می‌تواند از سرایت بیماری به دیگران جلوگیری کند.
کارشناسان توصیه می‌کنند افراد حداقل دوبار در طول سال فیلتر‌های خودرو، ازجمله فیلتر سیستم سرمایش ماشین را تعویض کنند که یکی از این زمان‌ها در فصل بهار و تابستان قبل از انتقال سیستم گرمایش به سرمایش و روشن کردن این سیستم است.
محققان توصیه می‌کنند افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی یا ضعف سیستم ایمنی بدن، زنان باردار و خانواده‌های دارای فرزند خردسال به تمیز کردن فضای داخلی و تعویض فیلتر‌های خودرو اهتمام جدی داشته باشند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی