[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۷۰
  • دوره جدید

چهره، روزنامه شیراز نوین

به‌مناسبت زادروز «هرژه» کارتونیست مشهور بلژیکی
 خالق خبرنگار دوست‌داشتنی

 

ژرژ پروسپر رمی (به فرانسوی: Georges Prosper Remi) ‏(زاده ۲۲مه ۱۹۰۷- درگذشته ۳مارس ۱۹۸۳) (مشهور به هِرژه یا اِرژه (به فرانسوی: Herge)؛ اقتباس از حروف اول نام خانوادگی و نام کوچکش در تلفظ فرانسه= .R.G) نویسنده و کاریکاتوریست بلژیکی بود که بیشتر به‌خاطر خلق ماجراهای تن‌تن مشهور است. این اثر مشهورترین اثر کمیک (داستان مصور) در تمام تاریخ و به‌ویژه در تاریخ اروپا است و به‌خاطر آن نام هِرژه (اِرژه) در سال ۲۰۰۳ به تالار مشاهیر کتاب‌های کمیک اضافه شد.
هِرژه که در سال ۱۹۰۷ متولد شده بود، آموزش رسمیِ هنری ندیده بود، ولی پس از ترک مدرسه، ابتدا به‌عنوان گرافیست شروع به کار کرد و به دنبال آن از سال ۱۹۲۹ تا هنگام مرگش در سال ۱۹۸۳ به خلق ماجراهای تن‌تن مشغول بود. هِرژه در اواخر عمرش شدیداً از مخلوقش، تن‌تن، زده شده بود و حتی در یک مرحله از تن‌تن به خاطر فشاری که در یک عمر هنری بر رویش گذاشته بود تنفر پیدا کرده بود! گفته می‌شود که وی گاه نقاشی‌هایی می‌کشید که به‌نوعی تنفرش را از تن‌تن بروز بدهد. یکی از معروف‌ترین آنها یک نقاشی است که در آن تن‌تن را به صورت ارباب و خودِ هِرژه را به‌شکل برده تن‌تن نشان می‌دهد.
هرژه در سوم مارس 1983 در اثر پیشرفت سرطان خون خود و کم‌خونی ناشی از آن درگذشت و فانی با تعطیلی استودیوی هرژه و مجله تن‌تن و تأسیس «بنیاد هرژه» تلاش‌هایی را برای حفظ حق تألیف آثار او و ادامه ندادن کارش توسط دیگران آغاز کرد.
براساس آمار یونسکو ، هرژه در بین نویسندگان فرانسوی‌زبان، رتبه نهم را در میزان ترجمه بین‌المللی آثار به خود اختصاص داده و پس‌از رنه گوسینی (خالق آستریکس، اوبلیکس و لوک خوش‌شانس) دومین نویسنده پرفروش بلژیکی آثار کمیک‌استریپ در جهان محسوب می‌شود.
او چندین جایزه را چه در زمان حیات و چه پس‌از مرگ از آن خود کرده و یادبودهای بسیاری در گوشه‌کنار هستی برای او و اثر به‌یادماندنی‌اش «تن‌تن» اختصاص داده شده است. 
با مرگ وی آخرین کتاب تن‌تن به نام تن‌تن و هنر الفبا ناتمام ماند. هرچند هنرمندان مشهوری سعی در به‌پایان‌رساندن آخرین داستان تن‌تن کردند، اما نتیجه آنی نشد که طرفداران بی‌شمار تن‌تن در انتظارش بودند. طبق وصیت ژرژ، هیچ هنرمندی بعد از وی حق خلق داستان جدیدی از تن‌تن را نداشت و درحقیقت با مرگ وی، مجموعه داستان‌های تن‌تن به پایان رسید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی