[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۵۵
  • دوره جدید

اولین پیاده‌راه با استفاده از «بتن تفاله قهوه» ساخته شد، روزنامه شیراز نوین

نخستین بتن در جهان که از تفاله قهوه ساخته شده و ۳۰ درصد قوی‌تر از بتن معمولی است، در یک پیاده‌راه مورد استفاده قرار گرفت.
به گزارش ایسنا، برای اولین‌بار در جهان محققانی که از تفاله‌های قهوه برای ساخت بتن ۳۰ درصد قوی‌تر از بتن معمولی استفاده کردند، مواد خلاقانه خود را با ساخت پیاده‌روها مورد آزمایش قرار دادند تا ببینند وقتی در معرض پیاده‌روی قرار می‌گیرد، چگونه کار می‌کند.
سال گذشته محققان دانشگاه مؤسسه فناوری رویال ملبورن (RMIT) در استرالیا دریافتند که جایگزین کردن ۱۵ درصد از شن و ماسه‌ای که معمولاً در تهیه بتن استفاده می‌شود با ضایعات قهوه، آن را ۳۰ درصد قوی‌تر می‌کند. این یک تیر و دو نشان است، چراکه نه‌تنها وابستگی به شن و ماسه که یک منبع تجدیدناپذیر است را کاهش می‌دهد، بلکه میزان ضایعات آلی ارسالی به محل‌های دفن زباله را نیز کاهش می‌دهد و در نتیجه سهم آن در انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد.
زباله‌های آلی را که در این مورد همان تفاله‌های قهوه هستند، نمی‌توان به‌صورت مستقیم به بتن اضافه کرد، زیرا در طول زمان تجزیه می‌شود و بتن را ضعیف می‌کند. بنابراین محققان یک فرآیند کم‌انرژی را توسعه دادند که در آن تفاله قهوه در دمای ۳۵۰ درجه سانتی‌گراد بدون اکسیژن برای ایجاد یک بیوچار (زغال تهیه شده از زیست‌توده‌های گیاهی و ضایعات کشاورزی) گرم می‌شود.
ما مرتباً در مورد تحولات بالقوه و تغییرات صنعت مواد گزارش می‌دهیم، اما معمولاً نمی‌بینیم که از آن‌ها به‌صورت عملی استفاده شود. اکنون محققان استرالیایی با شورای یاری یک محله در منطقه ویکتوریا برای ایجاد پیاده‌روهای بتنی ساخته شده از زباله‌های آلی به نام Down Under در اولین عملیات آزمایشی آن در جهان همکاری کرده‌اند.
در این آزمایش دو نوع بتن که یکی با بیوچار قهوه و دیگری با بیوچار خرده‌چوب تهیه شده بود، در کنار بتن استاندارد گذاشته شد که با آن مقایسه شوند. شین والدن مدیر دارایی‌ها و عملیات این شورا گفت: ما این آزمایش‌ها را انجام می‌دهیم و آن‌ها را امروز پیاده‌سازی کردیم. بدین‌ترتیب افراد روی بتن‌هایی که این محصولات را شامل می‌شوند، راه می‌روند و محققان هم‌زمان آزمایش‌هایی را انجام می‌دهند تا ببینند این بتن‌ها چگونه عمل می‌کنند.
وی افزود: این کار نه‌تنها به ارتقای سطح دانش پیمانکاران و کارکنان ما کمک می‌کند، بلکه دارای بسیاری از مزایای دیگر شامل کمک به محیط‌زیست، اقدام پایدار و مهم‌تر از همه، کاهش زباله‌های ارسالی به محل‌های دفن زباله و داشتن یک اقتصاد چرخشی است که برای جامعه ما مهم است.
محققان براساس میزان کارایی این بتن نوآورانه، مواد نوآورانه بیشتری را در آینده عرضه خواهند کرد.
راجیو رویچاند از دانشکده مهندسی دانشگاه رویال ملبورن گفت: ما
درحال‌حاضر در بخش زنجیره تأمین کار می‌کنیم تا بتوانیم این محصول را به یک محصول اصلی برای کاربردهای تجاری تبدیل کنیم و نه‌تنها از تفاله قهوه استفاده می‌کنیم، بلکه به‌دنبال انواع زباله‌های آلی مختلف نیز هستیم. وی افزود: هر بیوچار تولید شده از یک ماده آلی متفاوت، علاوه‌بر تفاوت در محتوای کربن، اندازه ذرات و جذب، دارای ترکیبات متفاوتی است که می‌تواند عملکرد بتن را ازطرق مختلف افزایش دهد.
استفاده از بتن تقویت شده با زباله‌های آلی می‌تواند به معنای صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌های ساخت‌وساز و همچنین هزینه‌های زیست‌محیطی باشد.
رویچاند گفت: تحقیقات ما پتانسیلی را ایجاد می‌کند که حتی میزان سیمان مورد نیاز را کاهش دهد. ازآنجایی‌که ما درحال دستیابی به افزایش ۳۰ درصدی مقاومت برای بتن قهوه هستیم، این امر می‌تواند براساس تجربه قبلی ما، میزان سیمان مورد نیاز را نیز تا ۱۰ درصد کاهش دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی