[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۳
  • دوره جدید

روی ریل دو فصل قبلی؟، روزنامه شیراز نوین

به گزارش ایرنا، «تگزاس۳» درحالی از امروز به چرخه اکران سینماها اضافه می‌شود که حدود پنج سال از نمایش «تگزاس۲» می‌گذرد. فیلمی که هم در ترکیب بازیگران و هم در لوکیشن، متفاوت از فصل اول خود بود و همین باعث شد استقبال خوبی از آن صورت بگیرد. دو مؤلفه‌ای که به نظر نمی‌رسد در قصه و ترکیب بازیگران «تگزاس۳» اتفاق افتاده باشد.
به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، فاصله یک‌ساله بین اکران تگزاس ۱ و ۲ این بار پنج ‌سال 
به‌طول انجامید و 
پس‌از فرازونشیب‌های بسیار، تگزاس۳ روانه سینما شد. همچون دو قسمت پیشین، این قسمت را هم مسعود اطیابی کارگردانی کرده است و با توجه به شنیده‌ها، پوستر و تیزر کوتاهی که از فیلم منتشر شده، به احتمال زیاد همان خط داستانی و حتی همان ترکیب بازیگران را شاهد خواهیم بود. اطیابی در گذار از تگزاس ۱ به ۲ ترکیب بازیگران و حتی لوکیشین فیلم را تغییر داد و همین هم باعث ‌دیده‌ شدن آن شد، اما به نظر می‌رسد این تغییرات در تگزاس ۳ به وسعت تگزاس ۲ نبوده است.
مسعود اطیابی کارگردانی است که چند سالی روی دور پرکاری افتاده و با شروع تولید تگزاس، دینامیت، انفرادی، بخارست و هتل را هم در ژانر کمدی کارگردانی کرد. هرچند افرادی که اطیابی در این چند سال برای تولید این ‌فیلم‌ها با آن‌ها همکاری داشته، متغیر بوده اما شاکله اصلی افرادی که او با آن‌ها همکاری داشته از دایره محمد شایسته و ابراهیم عامریان به‌عنوان تهیه‌کننده فراتر نرفته است. زوج اصلی «تگزاس ۱»، پژمان جمشیدی و سام درخشانی بودند که شیمی خوب آن دو در سریال «پژمان» به مخاطب ثابت شد.
حمزه صالحی نیز نویسنده‌ای است که بیشترین همکاری را با اطیابی داشته و از تگزاس ۲ نیز این همکاری شروع شده است و پس‌از آن به دینامیت، انفرادی و بخارست رسید.
قصه آثار اطیابی نیز حول محورهای ثابتی می‌چرخد. علی‌رغم آن‌که اطیابی با حضور در برنامه هفت، خانواده و آثاری که قصه آن درباره زوجین و خانواده‌هاست را دغدغه خود دانست اما فارغ از خروس‌جنگی که اولین کار کمدی او بود، در باقی آثار او در چندسال اخیر، کمتر خانواده می‌بینیم.
هرچند هتل نیز به اختلافات و ‌چالش‌های زوجین در بستری کمدی تکیه داشت اما باقی قصه‌های اطیابی سویه‌ای متفاوت دارد که تگزاس هم از آن‌ها مستثنا نیست. قصه‌هایی درباره آدم‌هایی که به قصد رسیدن به پول هر کاری می‌کنند و همین موقعیت‌های طنز و البته سطحی را ایجاد می‌کند که تا به اینجا علی‌رغم نقدهای بسیار مخاطب از آن استقبال زیادی کرده است.
زوج اصلی تگزاس ۱، پژمان جمشیدی و سام درخشانی بودند که شیمی خوب آن دو در سریال پژمان به مخاطب ثابت شد و شاکله اصلی قصه در برزیل فیلم‌برداری شده بود.
اطیابی در تگزاس ۲، بیشتر قصه فیلم را به بازگشت سام و پژمان به ایران معطوف کرد و علاوه‌بر آن‌ها، دو بازیگر محبوب دیگر یعنی ژاله صامتی و مهدی هاشمی که هر دو سوابق خوبی در ایفای نقش‌های طنز داشتند را به قصه اضافه کرد. هرچند در این قسمت نیز تغییری در قصه سطحی تگزاس ۱ ایجاد نشد و این ‌بار به‌جای شوخی با حوله پله، به مجسمه او و درگیری با خلاف‌کاران بسنده شد. برای فصل جدید نیز شوخی‌ها به‌سمت مورگان فریمن رفته است. 
علی‌رغم همه نقدها اما هر چهار فیلم اطیابی در سال‌های اخیر تا به اینجا جزو پرفروش‌ترین آثار سال‌های اکران خود بودند. تگزاس ۱ و ۲ به فاصله یک سال، یکی در فروردین ۹۷ و دیگری در فروردین ۹۸ به‌ترتیب ۱۴ و ۲۵ میلیارد فروختند که برای آن سال‌ها، رقم قابل توجهی در فروش سینما بود.
با آن‌که تگزاس ۱، در سال ۹۷ با ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار مخاطب در رده چهارم جدول قرار گرفت و در آن سال این هزارپا بود که پرمخاطب‌ترین شد اما اطیابی معطل نماند و تگزاس۲ را در سال ۹۸ درحالی روی پرده آورد که به‌تازگی ترمز فروش و مخاطب میلیونی رحمان ۱۴۰۰ کشیده شده بود. تگزاس۲ اما با حفظ سه کاراکتر اصلی خود با بازی پژمان جمشیدی، سام درخشانی و بازیگر زن خارجی، توانست دوباره مخاطبان را به سینماها بکشاند و این بار به‌عنوان سومین فیلم پرفروش سال ۹۸ معرفی شود. 
آنچه مسلم است و از اقبال مخاطبان از دو اثر قبلی برمی‌آید، فروش قابل توجهی است که می‌توان برای تگزاس۳ پیش‌بینی کرد. همچنان که محتمل است این آخرین باری باشد که سام درخشانی و پژمان جمشیدی با یکدیگر هم‌بازی می‌شوند و حداقل تا مدت‌ها از این دو بازیگر، فیلمی در کنار هم نخواهیم دید. به‌علاوه تکمیل‌شدن این سه‌گانه اطیابی، به نظر می‌رسد تگزاس ۳ پای مخاطبانی که دو قسمت پیشین را دنبال کرده‌اند را نیز دوباره به سینماها باز کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی