[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۳
  • دوره جدید

رأی رفع توقیف دلارهای ایران در بحرین صادر شد ، روزنامه شیراز نوین

معاون حقوقی رئیس‌جمهور گفت: دیوان عالی ایران اخیراً در لوکزامبورگ رأی خوبی دریافت کرد و بانک مرکزی این کشور مصونیت دولت ایران را پذیرفت و رأی به رفع توقیف دارایی‌های ایران داده است، اما انتقال این پول به ایران ساز و کارهای خود را می‌طلبد؛ با این‌حال ایران از نظر قضایی توانست به نفع خود رأی بگیرد.
به گزارش ایلنا، محمد دهقان، معاون حقوقی رئیس‌جمهور در مورد آخرین وضعیت مراودات مالی ایران و عراق گفت: ایران با کشورهای مختلف مراوده اقتصادی دارد که عراق یکی از آنهاست و در مراودات مالی با عراق اختلالاتی هم به طور موقت و به دلیل اعمال نظر امریکایی‌ها در این کشور ایجاد شده بود، اما این اختلالات با رایزنی‌های دیپلماتیک و گفت‌وگوهای سیاسی و احساس مسئولیتی که دولتمردان عراقی داشته‌اند، حل می‌شود.  
وی افزود: ایران به عراق گاز و برق می‌فروشد و تأمین این دو کالا برای جامعه عراق اهمیت حیاتی دارد؛ البته ایران هم تمایل ندارد صادرات این دو کالا را به عراق متوقف کند و عراق هم این درک را دارد که با خرید کالا باید هزینه آن را پرداخت کنند؛ در غیر این‌صورت دیگر کالا را دریافت نمی‌کنند و این امر کشور دوست ما عراق را متضرر می‌کند. دهقان ادامه داد: در مراودات مالی ایران و عراق نمی‌توان از بلوکه شدن پول صحبت کرد؛ جایی گفته می‌شود که پول بلوکه شده که یک مقام قضایی در کشوری پول ایران را بلوکه کرده باشد و چون این مسئله وجود ندارد، پول را بلوکه‌شده نمی‌دانیم؛ بنابراین‌ها ایران و عراق در زمینه تبادلات مالی مشکلی ندارند و پول بلوکه‌شده‌ای از ایران در عراق وجود ندارد. معاون حقوقی رئیس‌جمهور در ادامه درباره آخرین وضعیت آزادسازی دارایی‌ها ایران توضیح داد و گفت: دیوان عالی ایران اخیراً در لوکزامبورگ رأی خوبی دریافت کرد، بانک مرکزی این کشور مصونیت دولت ایران را پذیرفت و رأی به رفع توقیف دارایی‌های ایران داده است، اما انتقال این پول به ایران ساز و کارهای خود را می‌طلبد؛ با این‌حال ایران از نظر قضایی توانست به نفع خود رأی بگیرد.   وی اضافه کرد: آمریکایی‌ها در سال‌های گذشته فشارهایی علیه ایران وارد کردند و در این شرایط دولتمردان ما در آن سال‌ها به دلیل خوش‌بینی به آمریکایی‌ها آن‌چنان که باید از دارایی‌های کشور مراقبت نکردند و برای انتقال این وجوه به ایران به موقع اقدام نکردند؛ آنها تصور نمی‌کردند رئیس‌جمهور شدن ترامپ به پاره کردن برجام و بلوکه شدن دارایی‌های ایران بینجامد. دهقان خاطر نشان کرد: در دولت سیزدهم با مذاکرات دوجانبه برخی از این مشکلات حل شد که نمونه‌ای از آنها خارج شدن بخش زیادی از دارایی‌های ایران از کشور کره جنوبی و انتقال آن به یکی از کشورهای عربی بود. 
وی اظهار کرد: ایران مشکلاتی هم با کشور بحرین دارد و بخشی از وجوه ایران در این کشور مسدود شده که این امر هم برآمده از غفلت دولتمردان ایرانی در گذشته بوده است؛ البته در مورد این کشور هم رأی به نفع ایران صادر شده و دولت بحرین به پرداخت ۲۴۳میلیون دلار به ایران محکوم شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی