[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

چـی بخونیـم، روزنامه شیراز نوین

پیش‌درآمد
روزی از روزها خفاشی برای اولین بار به جنگل آمد. خفاش حرف‌های عجیبی می‌زد. حرف‌هایی که حیوانات جنگل به آن می‌خندیدند. بعد از مدتی همه فکر کردند که خفاش دیوانه شده است تا آن که... 
معرفی کتاب 
جین ویلیس کتاب خفاش دیوانه را نوشته و تصویرگری کتاب را تونی راس برعهده داشته و معصومه انصاریان آن را ترجمه کرده است. این کتاب نخستین‌بار در سال 87 توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای گروه سنی ب به چاپ رسیده و به دلیل استقبال مخاطبان به فاصله زمانی کوتاه به چاپ پنجم هم رسیده است. 
خلاصه کتاب
خفاش برای اولین‌بار وارد جنگل شده و حیوانات برای آشنایی با او به سراغش می‌روند، اما وقتی حرف‌های او را می‌شنوند فکر می‌کنند که دیوانه است. برای فهمیدن حرف‌های او به سراغ جغد می‌روند. جغد که از همه داناتر است به توضیحات حیوانات گوش می‌دهد و سپس آنها را راهنمایی می‌کند و توضیح می‌دهد: 
خفاش دیوانه نیست، فقط چیزها را جور دیگری می‌بیند. جغد بعد از صحبت با حیوانات، از آنها می‌خواهد که از شاخه‌ها آویزان شوند و دنیا را از زاویه دیگری ببینند. 
موضوع کتاب چیست
جور دیگر دیدن اشتباه نیست، دوری کردن از عادت‌ها و احترام به تفاوت نگاه‌ها، کنجکاوی در دنیای اطراف و تجربه کردن چیزهای تازه، جستجوی تجربه‌های جدید و کشف نگاه‌های تازه از مهم‌ترین موضوعات کتاب است. 
بچه‌ها از کتاب چه می‌آموزند
بچه‌ها یاد می‌گیرند که می‌شود دنیا را از زاویه‌های دیگر هم دید؛ می‌شود تفاوت‌ها را پذیرفت و به آنها احترام گذاشت می‌شود 
به دیگران اجازه داد خودشان باشند بدون آنکه قضاوتشان کرد. 
هدف کتاب
رشد و گسترش مهارت‌های اجتماعی، احترام به تفاوت‌ها، صلح و دوستی از جمله اهداف کتاب است. 
چرا این کتاب
وارونه کردن متن و تصویر در بعضی از صفحه‌های کتاب به کودک کمک می‌کند تا تجربه متفاوتی از کتاب خواندن پیدا کند. 
کتاب سبک متفاوتی از تصویرگری را 
به کودک نشان می‌دهد. تصاویر با خط‌های مشخص و نگاهی کودکانه همراه است. تکنیک تصویرگری آبرنگ است و کودک در تعامل با تصویرها می‌تواند در هربار خواندن جزئیات مختلفی از تصاویر را کشف کند. 
بازی با کتاب 
برای اینکه کودک بیشتر فکر کند از او بخواهید میوه‌هایی با طعم‌های مختلف بخورد و درباره تفاوت مزه‌ها صحبت کند. کدام طعم را بیشتر دوست دارد؟  این بازی را با ابزارهای دیگر مثل ظروف آشپرخانه، آلبوم عکس کودکی او و... می‌توانید انجام دهید. 
پرسش‌هایی از کتاب
بعد از اینکه کتاب را با هم خواندید از او بپرسید: 
- خفاش چطور پرنده‌ای است؟ 
- چرا جغد را دانا می‌دانند؟ 
- چرا حیوانات فکر می‌کردند خفاش دیوانه است؟ 
- جغد چه راه حلی به حیوانات ارائه کرد؟ 
• اعظم ایزدی

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی