[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۳
  • دوره جدید

ده نكته خوب از غلام‌علی افروز، رئیس انجمن روان‌شناسی ایران، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- شیرازنوین
١. ترسناك ترین جای جهان ذهن شماست.
٢. عمل باشید نه عكس‌العمل، صدا باشید نه انعكاس صدا. 
۳. مراقب بدن خود باشید، زیرا تنها جایی است كه تا آخر عمر در آن زندگی می كنید. 
٤. اجازه ندهید رفتار دیگران آرامش درونی شما را به هم بزند. 
٥. آرزو كردن برای اینكه جای شخص دیگری باشید، یعنی نادیده گرفتن خودتان. 
٦. ارزش شما با رفتار دیگران با شما تعیین نمی‌شود. 
٧. اگر كسی كار اشتباهی انجام داد، همه خوبی‌هایش را فراموش نكنید.
٨. قهرمان بودن یعنی ایمان به خود، وقتی دیگران به شما اعتقادی ندارند.
٩. كسانی كه در گذشته زندگی می‌كنند، آینده خود را محدود می‌كنند.
١٠. هیچ یك از ما برنده یا بازنده به دنیا نیامده‌ایم، انتخاب كننده به دنیا آمده ایم.
توصیه‌هایی برای توسعه فردی
اگر دیدی مردم از تو خوششان می‌آید، پس بدان آنها از نعمتی که خداوند به تو عطا کرده خوششان آمده و از عیوبی که خداوند آنها را ستر کرده خبر ندارند؛ پس خدا را شکر کن و به خود مغرور نشو. اگر می‌خواهی خوشبخت باشی، خیلی به خاطرات گذشته توجه نکن و دنبال کسی که به تو نمی‌اندیشد ندو؛ چون کسی در فراق کسی نمی‌میرد؛ پس خدا را بر نعمت فراموشی شکر کن. انتظار نداشته باش از دیگران بهتر باشی؛ ولی انتظار داشته باش از گذشته خودت بهتر باشی. وقتی اندیشه‌ها به اندیشه دیگران مشغول می‌شود کوچک می‌شود و وقتی اندیشه به خود تکیه می‌کند بزرگ می‌شود! سکوت در مواقع سخت و طاقت‌فرسا احترام می‌آورد، بر عکس کشمکش و جدال که موجب نفرت و کینه می‌شود. 
مردی خوش‌تیپ و خوش‌هیکل جلوی سقراط ایستاد و به لباس و قیافه‌اش افتخار کرد. سقراط به او گفت: «حرف بزن تا ببینمت». پس مواظب حرف‌هایت باش که حرف‌هایت شخصیتت است. از حکیمی پرسیدند: چرا از کسی که اذیتت می‌کند انتقام نمی‌گیری؟ با خنده جواب داد: آیا حکیمانه است سگی را که گازت گرفته گاز بگیری؟!
با هر انسانی آن‌طور رفتار کن که او مهم‌ترین شخص در دنیاست؛ نه به خاطر اینکه احساس خوشبختی خواهی کرد؛ به خاطر اینکه تو دوستان بیشتری به دست خواهی آورد که همان احساس را با تو ردوبدل می‌کنند. با انسان‌های مثبت معاشرت کن؛ چون آنها بر اندیشه و عقل و رفتارت تأثیر می‌گذارند و تو به صورت ناخودآگاه به انسانی مثبت تبدیل خواهی شد و آن‌گاه شروع به تأثیر بر دیگران خواهی کرد.
اگر کسی با تندی تو را نصیحت کرد، سخنش را قطع نکن و از ملاحظاتش استفاده کن؛ چون در پشت تندی‌اش محبت عمیقی قرار دارد. مانند کسی نباش که ساعت زنگ‌دار را می‌شکند فقط به جرم اینکه او را بیدار کرده است. لبخند برایت نان نمی‌خرد، ولی برایت دل‌هایی را می‌خرد، پس آفرین به دینی که لبخند را عبادتی قرار داده که به خاطر آن مأجور می‌شویم. ﺑﻪ ﻋﻘﺐ ﺑﻨﮕﺮﯾﺪ ﻭ ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺷﮑﺮ ﮐﻨﯿﺪ. ﺑﻪ ﺟﻠﻮ ﺑﻨﮕﺮﯾﺪ ﻭ ﺑﻪ ﺧﺪﺍ ﺍﻋﺘﻤﺎﺩ ﮐﻨﯿﺪ. ﺍﻭ درهایی ﺭﺍ ﻣﯽ‌ﺑﻨﺪﺩ ﮐﻪ هیچ‌کس ﻗﺎﺩﺭ ﺑﻪ ﮔﺸﻮﺩﻧﺶ ﻧﯿﺴﺖ ﻭ درهایی ﺭﺍ ﻣﯽ‌ﮔﺸﺎﯾﺪ ﮐﻪ هیچ‌کس ﻗﺎﺩﺭ ﺑﻪ ﺑﺴﺘﻨﺶ ﻧﯿﺴﺖ. ﺍﮔﺮ ﺷﺎﺩ ﺑﻮﺩﯼ ﺁﺭﺍﻡ ﺑﺨﻨﺪ ﺗﺎ ﻏﻢ ﺑﯿﺪﺍﺭ ﻧﺸﻮﺩ ﻭ ﺍﮔﺮ ﻏﻤﮕﯿﻦ ﺑﻮﺩﯼ ﺁﺭﺍﻡ ﮔﺮﯾﻪ ﮐﻦ ﺗﺎ ﺷﺎﺩﯼ ﻧﺎﺍﻣﯿﺪ ﻧﮕﺮﺩﺩ. ﺁﺩﻡ‌های ﻣﻮﻓﻖ، همیشه ﺑﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻓﺮﺻﺖ‌هایی ﺑﺮﺍﯼ ﮐﻤﮏ ﺑﻪ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ هستند. ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻧﺎﻣﻮﻓﻖ همیشه ﻣﯽ‌ﭘﺮﺳﻨﺪ: ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭ ﭼﻪ ﺳﻮﺩﯼ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﻦ ﺩﺍﺭﺩ؟

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی