[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۰۳
  • دوره جدید

مزاحم کار هنری ما نشوند، روزنامه شیراز نوین

 فریدون شهبازیان درباره اقدام سازمان تأمین اجتماعی درراستای کسر مبالغی از قراردادهای هنرمندان گفت: فعالیت‌های هنری در قانون کشور ما، از مالیات معاف است ولی هر روز یک مسئله جدید مطرح می‌کنند. امیدوارم به زودی این مسئله روشن شود و مزاحم کار ما نشوند تا ما بتوانیم با کیفیت خوب به کار هنری خود بپردازیم.
فریدون شهبازیان، آهنگساز و رهبر ارکستر ملی ایران، در گفت‌وگو با ایسنا در این‌ زمینه اظهار کرد: من بیش‌از ۵۰سال است رهبری ارکستر و آهنگسازی برای فیلم و سریال و یا تولید آلبوم موسیقی انجام می‌دهم و تاکنون کسر بیمه از قراردادهای هنری سابقه نداشته است و من به‌عنوان هنرمند 
به این کار تن نمی‌دهم. این بیمه برای چیست، از نظر من این اقدام تأمین اجتماعی ناپسند است و باید با آن مقابله کرد و هیچ‌کدام از هنرمندان این هزینه را نخواهند پرداخت.
او ادامه داد: بیمه در ازای کسر قراردادها چه کاری برای ما انجام می‌دهد؟ به‌عنوان مثال اگر نوازنده در مسیر استودیو اتفاق ناگواری برایش رخ بدهد می‌تواند برای خسارت خود با بیمه طرف شود؟ کارهای هنری دو شکل دارند یکی اینکه بنده به‌عنوان یک هنرمند با یک سازمان قرارداد می‌بندم و ماهیانه بابت اجرای کاری هنری خود دستمزدی دریافت می‌کنم که در ازای آن بیمه و مالیات هم پرداخت می‌کنم، البته دولت هم کمک می‌کند تا به‌عنوان یک هنرمند 
به من فشار نیاید.
این هنرمند ادامه داد: یا اینکه من به‌صورت آزاد با یک شخص حقوقی یا یک تهیه‌کننده قرارداد می‌بندم و 
به من سفارش کار می‌دهند؛ به‌عنوان مثال یک خواننده به من برای ساخت آهنگ، سفارشی می‌دهد و همه هزینه‌های من در قرارداد لحاظ می‌شود و این مبلغ را به من می‌پردازند و ممکن است هزینه‌های مربوطه مانند استودیو و یا نوازنده که خود در جای دیگری بیمه هست، نیز در قرارداد من مدنظر قرار گیرد و من به‌عنوان بیمه و مالیات هیچ پولی را نمی‌توانم از استودیو و یا نوازنده کم کنم.
شهبازیان بیان کرد: از طرفی زمانی که من با یک سازمان دولتی برای ساخت اثری قرارداد می‌بندم آن سازمان نمی‌تواند بابت بیمه از من مبلغی را کم کند و من به‌عنوان پدیدآورنده اثر هنری نباید پولی بپردازم. آن سازمان نیز نباید بابت قرارداد ساخت این اثر هزینه بیمه بپردازد چرا که من خود در جای دیگری بیمه هستم. 
من چرا باید دوبار پول بیمه و مالیات بدهم؟ این مسئله در کجا تصویب شده است؟
رهبر ارکستر ملی ایران افزود: برای نمونه من به‌عنوان آهنگساز و رهبر ارکستر برای جشنواره موسیقی فجر فعالیت کردم از من نمی‌توانند بابت بیمه مبلغی را از قرارداد جشنواره کم کنند، مسئولان جشنواره موسیقی فجر هم نباید به این موضوع تن دهند.
شهبازیان تأکید کرد: فعالیت‌های هنری در قانون کشور ما از مالیات معاف است ولی هر روز یک مسئله جدید مطرح می‌کنند، امیدوارم به‌زودی این مسئله روشن شود و مزاحم کار ما نشوند تا ما بتوانیم با کیفیت خوب به کار هنری خود بپردازیم.
پیش از این حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی و مدیر جشنواره موسیقی فجر، از اقدام سازمان تأمین اجتماعی درراستای کسر مبالغی از قراردادهای هنرمندان گله کرده و گفته بود «حدود دو سال پیش، ما به‌طور ناگهانی با پدیده‌ای مواجه شدیم که برای همه جامعه هنری و هنرمندان شوک‌آور بود. ما یک‌باره دیدیم که در قراردادها اعداد عجیب و غریبی به نام بیمه اضافه شده است که درصد بهت‌آوری دارد.»
او با بیان اینکه این مبلغ بین ۱۶‌تا ۴۰‌درصد قرارداد هنرمندان است‌ اظهار کرده بود: «از آن زمان تا امروز این طرح اجرا شده و مسئولان تأمین اجتماعی نیز بر اجرای آن مُصر هستند اما مسئله اینجاست که هیچ توجیه و تشریح وضعیتی برای این مبالغ ارائه نمی‌شود تا هنرمند بداند که این اعداد را برای چه چیزی پرداخت می‌کند و ما‌به‌ازای آن چه خدماتی ازسوی سازمان تأمین اجتماعی به آنان ارائه می‌شود.»

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی