[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

چهره، روزنامه شیراز نوین

به‌مناسبت زادروز محمدعلی پرواز نقاش شیرازی
خالق پرتره ۴۰۰چهره ماندگار فارس

 

محمدعلی پرواز (زاده ۵خرداد ۱۳۲۷ در شیراز) نویسنده ، نقاش، خوشنویس ایرانی و پیشکسوت صنایع دستی در رشته نقاشی دیواری است. دوران کودکی و جوانی را در محضر عباس نقاش، در رشته نقاشی به‌سبک اسلیمی (ترنج، گل و مرغ و ختایی) سپری کرد که در اماکن تاریخی، مساجد و حسینیه‌های شیراز آثاری از او به جا مانده است. در دوران دبیرستان از وجود اساتیدی همچون ناصر نمازی، کاظم اردوبادی و نگارگر در زمینه طراحی بهره‌ها جست و پس‌از اخذ دیپلم و گذراندن دوره نظام، جهت تحصیل به اروپا سفر کرد؛ در آلمان با اساتید هنر نقاشی این کشور آشنا و به تعمیر و مرمت کلیساها مشغول شد. پس از بازگشت به ایران در سال ۱۳۶۵ در چندین نمایشگاه جمعی و انفرادی شرکت جست.
پرواز، هنر خوش‌نویسی را نیز در محضر حمید دیرین، بنیانگذار و رئیس سابق انجمن خوش‌نویسان استان فارس، محمد نعمتی در شیراز و همچنین سید مرتضی نجومی در کرمانشاه، تلمذ کرد. درسال ۱۳۶۹ توسط چندتن از اساتید بنام خوش‌نویسی (حمید دیرین، محمد نعمتی، قاسم احسنت و حبیب‌الله رحمتی) به‌عنوان ممتاز ویژه در خط ثلث و نسخ معرفی شد.
وی نقاشی با سبک امپرسیونیسم را با کلاس‌های غلام‌حسین صابر پیش گرفت و به دنبال آن در سال ۱۳۷۰، دیپلم افتخار اولین نمایشگاه تجربی نقاشی و گرافیک تهران را دریافت کرد. پرواز همچنین موفق به دریافت درجه ممتاز هنری از مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و گواهینامه هنری از شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور، شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان میراث فرهنگی شد.
از جمله آثار بی‌مثال نقاشی او، ترسیم تعداد زیادی پرتره از پیشکسوتان، فرهیختگان، متقدمان و چهره‌های ماندگار شیراز در رشته‌های مختلف علمی، فرهنگی، هنری، ورزشی و تجربی[۵] است که این فعالیت هنری برای اولین‌بار در ایران از سال ۱۳۸۰ آغاز و تاکنون ادامه دارد؛ این آثار هم‌اکنون در موزه مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، استانداری فارس و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس نگهداری می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی