[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۳
  • دوره جدید

مراقب کلاه‌برداری‌های اینترنتی باشید، روزنامه شیراز نوین

در سال‌های اخیر جرایم سایبری همسو با رشد کاربران اینترنت و استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند افزایش پیدا کرده است.
به گزارش گروه حوادث رکنا، بررسی پرونده‌های مطرح شده در پلیس فتا نشان می‌دهد، در اغلب شکایت‌ها سهل انگاری شاکیان آنها را در دام مجرمان گرفتار کرده است. اعتماد بیجا به افراد در شبکه‌های اجتماعی یکی از دلایل فریب، اغفال و اخاذی در این فضاست.
بازار سیاه نوبت‌دهی بیمار
چندی قبل و در‌پی شکایت نماینده حقوقی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان درباره ایجاد بازار‌سیاه نوبت‌دهی به بیماران در دستور کار پلیس فتا قرار گرفت. در جریان تحقیقات مشخص شدفردی ناشناس از طریق سایت اینترنتی از طرف دانشگاه علوم پزشکی اقدام به نوبت دهی به مراجعین کرده و مبلغ 30هزار ریال اضافه‌تر از مبلغ اصلی دریافت می‌کند که باعث تشکیل بازار سیاه نوبت‌دهی درمانگاه علوم پزشکی شده است.
مأموران پس از ردیابی‌های تخصصی توانستند هویت متهم را شناسایی کنند. در ادامه با دستور قضایی متهم دستگیر و کلیه سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی در خانه‌اش ضبط شد. متهم در تحقیقات هیچ راهی برای فرار از حقیقت نداشت، به همین خاطر گفت: طراح و گرداننده سایت هستم.
با شناسایی پزشکانی که بیشترین مراجعه‌کننده را دارند، از سایت اصلی نوبت گرفته و آن را 3000‌تومان بیشتر در سایت خودم به بیماران می‌فروختم.
سرهنگ شاکری، رییس پلیس فتای کردستان با اشاره به این‌که متهم به اتهام کلاهبرداری اینترنتی روانه زندان شد گفت: قطعاً ایجاد هر‌گونه بازار‌سیاه در این دست مشاغل جرم بوده و متخلف باید در برابر قانون پاسخگو باشد.
از شهروندان می‌خواهیم که تخلفات فروشگاه‌های اینترنتی را به ما گزارش دهند.
اخاذی طلایی از دختر نوجوان
پرونده دیگر مربوط به اخاذی طلایی مجرم اینترنتی است. به دنبال شکایت زن میانسالی درباره این‌که مجرمی ‌از طریق تلگرام دختر او را اغفال و از او اخاذی کرده، پرونده‌ای در پلیس فتای کرمانشاه تشکیل شد. بررسی شکایت نشان داد، متهم با اغفال دختر نوجوان، عکس و فیلم‌های خصوصی او را به‌دست آورده و برای منتشر نکردن این عکس و فیلم‌ها شروع به اخاذی کرده است. مجرم سایبری طی چند مرحله صد‌گرم طلا به ارزش حدود 20‌میلیون تومان از این دختر اخاذی کرده بود. او دختر نوجوان را مجبور کرده بود که با مراجعه به اداره پست طلاها را برایش ارسال کند.
بعد از این شکایت مأموران به اداره پست رفته و با هماهنگی مسئولان آنجا و دستور قضایی، طلاهای ارسالی را ردیابی کرده و زمانی که متهم در انتظار بسته طلا بود، او را دستگیر کردند. مرد جوان در همان تحقیقات ابتدایی به اغفال شاکی و اخاذی طلایی از او اعتراف کرد.
سرهنگ کریمی، رییس پلیس فتای کرمانشاه در این باره هشدار داد: کاربران باید به یاد داشته باشند که تحت هیچ عنوانی تصاویر شخصی و خصوصی خود را در فضای مجازی یا شبکه‌های اجتماعی منتشر نکرده و یا به اشتراک نگذارند، حتی ارسال این تصاویر برای افراد دیگر تحت هر‌عنوانی اشتباه است و دارنده این تصاویر به‌راحتی می‌تواند با داشتن آنها از فرد قربانی اخاذی کند. کسانی که در فضای مجازی اقدام به تهدید و اخاذی می‌کنند توسط پلیس فتا شناسایی می‌شوند و با آنها برخورد قانونی خواهد شد.
خواستگار شکست خورده
دختر جوان در حال پرسه‌زنی در اینستاگرام بود که با دیدن عکس خود تعجب کرد. یک نفر عکس‌های او را سرقت و با آن صفحه‌ای جعلی در اینستاگرام راه‌اندازی کرده بود. متهم مطالب دروغی را درباره دختر جوان در این صفحه منتشر کرده بود تا آبروی او را ببرد.
دختر دانشجو که آبروی خود را در خطر می‌دید، تصمیم گرفت شکایتی در پلیس فتای لرستان مطرح کند تا شاید متهم شناسایی و دستگیر شود. با طرح این شکایت مأموران تحقیقات خود را آغاز کرده و دریافتند که متهمان الفاظ رکیک و مطالب خلاف واقع را علیه شاکی مطرح کرده‌اند تا باعث هتک حیثیت او شوند.
در ادامه دو نفر در این رابطه دستگیر شدند که به راه‌اندازی این صفحه اعتراف کردند و گفتند: مرد جوانی عکس‌ها را در اختیار ما قرار داد و قرار شد این صفحه را راه‌اندازی کنیم و از او پول بگیریم. نمی‌دانیم با چه انگیزه‌ای این کار را کرده و ما برای گرفتن دستمزد قبول کردیم با او همراه شویم. پس از این اعترافات، متهم اصلی دستگیر شد و درباره انگیزه‌اش گفت: من به شاکی علاقه داشتم و می‌خواستم با او ازدواج کنم. به همین خاطر به خواستگاریش رفتم که جواب رد داد. وقتی نتوانستم او را راضی به ازدواج کنم، تصمیم به انتقام گرفتم. عکس‌های شخصی او را به دست آوردم و به دو نفر دادم تا صفحه‌ای به اسم او راه‌اندازی کنند و با انتشار مطالبی آبرویش را ببرند.
سرهنگ دوم کارآگاه فرهاد ابدال چگنی، رییس پلیس فتای استان لرستان با اشاره به فصل پنجم قانون جرایم رایانه‌ای که به مبحث هتک حیثیت و نشر اکاذیب می‌پردازد، گفت: براساس ماده 744‌ هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از 91‌روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون تا 40‌میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
ضمن آن‌که در تبصره این ماده قانونی آمده است چنانچه تغییر یا تحریف به‌صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.
وی با بیان این‌که در اکثر موارد هویت کاربرانی که در فضای مجازی اقدام به اعمال مجرمانه می‌کنند جعلی است، از شهروندان خواست تا به هرگونه درخواست کاربرانی که هویت آنها برایشان مشخص نیست جواب ندهند و همچنین کاربران از اشتراک تصاویر شخصی و اطلاعات هویتی در پروفایل خود به‌شدت پرهیز نمایند، زیرا احتمال سوءاستفاده از این اطلاعات توسط افراد سودجو بسیار بالاست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی