[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

سازندگی در محضر شیخ اجل، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- شیرازنوین
بررسی روند ساخت ایستگاه پایانه برون‌شهری سعدی و دو سیل‌بند این منطقه، مقصد نهمین بازدید مدیریت شهری شیراز و خبرنگاران از روند اجرای نوبت شب پروژه‌های عمرانی بزرگ‌مقیاس بود. این مراسم با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار کلان‌شهر شیراز، مدیرکل دیوان محاسبات استان فارس، جمعی از مدیران شهری با همراهی اصحاب رسانه در پروژه‌های شهرک سعدی شیراز 
برگزار شد.
 اجرای 2500 پروژه در مناطق یازده‌گانه
شهردار شیراز در بازدید از دو سیل‌بند سعدی با اشاره به اجرای این دو پروژه توسط سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری، تصریح کرد: در تاریخ شهرداری این کلان‌شهر، اجرای حجم زیادی از پروژه‌ها توسط این سازمان بی‌سابقه است. محمدحسن اسدی خاطرنشان کرد: اجرای دوربرگردان اردیبهشت، تقاطع جام جم، دو تقاطع در بلوار رحمت، دو تقاطع در بزرگ‌راه شهید استوار، جهش آسفالت، پل مهدی‌آباد و… از جمله پروژه‌هایی است که توسط سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شیراز در دست اجرا قرار دارد. وی تأکید کرد: بخش زیادی از اجرای این سیل‌بند وظیفه شهرداری شیراز نیست، اما برای حفظ جان مردم و جلوگیری از حادثه‌ای نظیر سیل فروردین سال ۹۸، اجرایی شده که اگر اجرا نمی‌شد، در سیل امسال و با تداوم بارندگی‌‌، قطعاً برخی منازل با مشکل جدی مواجه می‌شدند. این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز ادامه داد: هم‌اینک نزدیک به ۲۵۰۰ پروژه به‌صورت هم‌زمان توسط مناطق یازده‌گانه، سازمان‌ها و معاونت‌های شهرداری در این کلان‌شهر در حال اجراست. اسدی خاطرنشان کرد: در راستای صرفه‌جویی، مدیریت زمان و امیدآفرینی در مردم نوبت شب راه‌اندازی شده است؛ به‌گونه‌ای که نوبت شب عمده پروژه‌های بزرگ‌مقیاس فعال است. وی اضافه کرد: پروژه‌های محرومیت‌زدایی، محله و مسجدمحوری، زمین‌های چمن مصنوعی، فرهنگ‌سراها، پروژه‌های فرهنگی و… نیز در شیراز فعال است و حتی یک پروژه نیمه‌تعطیل در این کلان‌شهر نداریم.
تقدیر مدیرکل دیوان محاسبات از شهرداری شیراز
مدیرکل دیوان محاسبات استان فارس نیز در حاشیه این بازدید، از فعالیت‌های امیدآفرین، جهادی و مجدانه شهرداری شیراز تقدیر کرد. جواد قناعتی از دعوت برای حضور در این بازدید اظهار خرسندی و بیان کرد: از نزدیک شاهد فعالیت‌های شبانه‌روزی همکاران پرتلاش و جهادی خودم در مجموعه شهرداری شیراز هستم و از این همه فعالیت‌های واقعاً دلسوزانه، مجدانه و امیدآفرین و جهادی تقدیر می‌کنم.
 پایانه سعدی بر مدار عمرانی
رئیس کمیسیون فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل‌بیت(ع) نیز در بازدید از پایانه برون‌شهری سعدی عنوان کرد: کلید ساخت این پایانه در شورای چهارم شیراز زده شد که ۱۰۰ درصد تملک زمین هم توسط شهرداری انجام و بخشی از کار در شورای چهارم انجام شد، اما پس‌ازآن متوقف و با ورود شورای ششم، امسال این پایانه تکمیل خواهد شد. محمدرضا هاجری اجرای دو سیل‌بند سعدی را هم حاصل زحمات و تلاش مدیریت شهری عنوان کرد که در انتهای شهرک سعدی طراحی‌ و منجر به این شد تا در بارش‌های امسال با مشکل سال‌های قبل روبه‌رو نشویم. وی ادامه داد: روز شنبه در فرمانداری شهرستان شیراز نیز جلسه‌ای در راستای تکمیل سیل‌بند تشکیل شد تا امسال این پروژه به سرانجام برسد. عضو و ناظر شورای اسلامی شهر در شهرداری منطقه ۳ شیراز همچنین خواستار همراهی بیشتر اداره برق برای استقرار برق در آرامستان بزرگ شیراز شد.
 مهار سیلاب با پروژه‌های عمرانی
معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز نیز هدف از اجرای این دو سیل‌بند را کنترل سیلاب از ورودی رودخانه در مجاورت شهرک سعدی عنوان کرد و گفت: این دو سیل‌بند پس از بهره‌برداری، از بحران سیل جلوگیری خواهند کرد. محمد امین با اشاره به رفع معارض مسیر اجرای دو پروژه و آغاز عملیات عمرانی آن از آذرماه سال گذشته، خاطرنشان کرد: برنامه زمان‌بندی ۲۴ماهه برای اجرای هر دو سیل‌بند پیش‌بینی ‌شده است که البته زمان بهره‌برداری به‌واسطه اینکه در ماه‌های بارندگی امکان کار در مسیر نداریم، بلندتر دیده‌ شده است. وی همچنین هزینه اجرای این دو سیل‌بند را ۲۳۰میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: سیل‌بند نخست در حال حاضر ۳۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و هر دو پروژه هم در نوبت روز و هم شب فعال هستند.
 احداث پایانه مسافربری در شهرک سعدی
معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری شیراز نیز در جریان بازدید از پایانه برون‌شهری سعدی خاطرنشان کرد: در مطالعات طرح جامع حمل‌ونقل و ترافیک شهر شیراز که در شهریورماه سال گذشته به شهرداری ابلاغ شد، تکلیف پایانه‌های درون و‌ برون‌شهری مشخص‌شده و یکی از نقاطی که در محور شمال‌شرقی شیراز به‌عنوان پایانه برون‌شهری پیش‌بینی ‌شده، پایانه سعدی است. هادی شه‌دوست شیرازی با تأکید بر این موضوع که بار سنگین ترافیک فعلی پایانه کاراندیش با احداث پایانه سعدی قطعاً کاهش پیدا خواهد کرد و مسیرهای محور شمال فارس از این مأخذ تغذیه خواهد شد، گفت: پایانه برون‌شهری علی بن حمزه(ع) نیز به این محدوده منتقل خواهد شد و در کاهش ترافیک تقاطع غیرهمسطح ولی‌عصر(عج) نقش مهمی ایفا خواهد کرد. وی اضافه کرد: پایانه مرحوم زهتاب‌زاده در میدان شیرودی نیز جزو پایانه‌هایی است که طرح مصوب دارد و در صورت همکاری و تعامل راهداری، پایانه مدرس به این پایانه منتقل خواهد شد و حجم ترافیک ابتدای بلوار مدرس را مدیریت خواهد کرد.معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری شیراز اعلام کرد: با توجه به استقرار آزادراه شیراز- اصفهان، پیش‌بینی لازم برای پایانه‌ای در شمال غربی انجام‌ شده و تا پایان امسال کلنگ‌زنی می‌شود. شه‌دوست شیرازی عنوان کرد: با ساخت این سه پایانه، حجم ورودی به پایانه کاراندیش کاهش پیدا خواهد کرد.
 اجرای پروژه‌ها بر اساس برنامه زمان‌بندی
رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شیراز نیز در خصوص روند ساخت این دو سیل‌بند عنوان کرد: این سازمان در سه بخش در حال اجرای دو سیل‌بند در سعدی است که هسته مرکزی نخستین سیل‌بند ۱۴ مترمربع ارتفاع دارد، دیوار سمت جنوبی آن نیز ۲۷ مترمربع به سمت کوه می‌رود و دیوار سمت شمال هم به طول ۲۲۵ متر تا کنار اتوبان در حال اجراست و همچنین یک حوضه آبریز دارد که خاک‌برداری آن انجام ‌شده است. علی حسین عباسی خاطرنشان کرد: از آذرماه سال گذشته اجرای این سیل‌بند در دستور کار قرار گرفت و در بارندگی اخیر، دو بار آب‌گیری انجام شد. وی اعلام کرد که با بهره‌برداری از این سیل‌بند، امکان ذخیره آب بالغ‌بر ۷۵میلیون لیتر فراهم‌ می‌شود.رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شیراز همچنین یادآور شد: خاک‌برداری سیل بند دوم به فاصله سه کیلومتر از سیل‌بند فعلی انجام‌ شده و در تلاشیم تا طبق برنامه زمان‌بندی به بهره‌برداری برسانیم. عباسی در بازدید از پروژه احداث پایانه برون‌شهری سعدی نیز گفت: محوطه‌سازی پایانه مسافربری سعدی در سه لایه راه‌سازی به وسعت ۱۴۰هزار مترمربع توسط این سازمان در حال اجراست که دو لایه آن انجام‌ شده و پس‌ازآن بتن‌ریزی انجام خواهد شد. وی تأکید کرد که این پروژه طبق برنامه زمان‌بندی به بهره‌برداری خواهد رسید.
 نقش‌آفرینی سازمان عمران در پیشبرد پروژه‌ها
بر اساس این گزارش، شایان ذکر است بررسی روند ساخت ایستگاه پایانه برون‌شهری سعدی و دو سیل‌بند این منطقه، مقصد نهمین بازدید مدیریت شهری شیراز و خبرنگاران از روند اجرای نوبت شب پروژه‌های عمرانی بزرگ‌مقیاس بود. این گزارش می‌افزاید: نزدیک به ۲۵۰۰ پروژه به‌صورت هم‌زمان در مناطق یازده‌گانه در حال انجام است و اجرای این حجم از پروژه توسط سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری در تاریخ شهرداری شیراز بی‌نظیر است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی