[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

مجتمع قضایی شهر صدرا افتتاح شد، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی- گروه خبر
مسئولان قوه قضائیه از احداث ساختمان جدید دادگستری شیراز تا سال آینده خبر دادند و استاندار فارس نیز خواستار ایجاد ادارات مختلف در شهر صدرا به هدف کاهش ترددها بین این دو شهر شد.
در آیین افتتاح مجتمع قضایی شهر صدرا که دیروز، 16 خرداد با حضور مسئولان استانی و کشوری برگزار شد، رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه استان فارس رتبه 26 کشور را در فضای فیزیکی مراکز قضایی دارد، گفت: با ساخت و سازهایی که در حال انجام است، به زودی به رتبه 5 کشور خواهیم رسید.
حجت‌الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی به نگاه ویژه قوه قضائیه به استان فارس اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه شهر صدرا سومین شهر پرجمعیت استان فارس است و جمعیت زیادی از این شهر باید برای انجام موارد قضایی به شیراز مراجعه می‌کردند، در سفر ریاست قوه قضائیه به استان فارس، این مشکلات مطرح شد و با دستورشان مجتمعی با نزدیک به ۲۵٠٠ متر زیربنا و با بهترین کیفیت ساخته شد و امروز به بهره‌برداری رسید.
وی افزود: حالا در حال شعبه‌بندی هستیم و قضات هم تا اول تیرماه تعیین می‌شوند تا این مجموعه آماده خدمت‌رسانی شده و باری از دوش مردم به لحاظ زمان، هزینه و امنیت و سلامت، برداشته شود. موسوی ابراز امیدواری کرد که مردم بیش از پیش طعم عدالت را بچشند و بدانند که قوه قضائیه در کنار آنهاست.
رئیس‌کل دادگستری فارس با بیان اینکه کارهای خوبی برای توسعه فضاهای فیزیکی در همه شهرستان‌های فارس انجام شده است، از ضعف مرکز استان در این زمینه خبر داد و افزود: ساختمان اصلی قوه قضائیه در شیراز متعلق به 90 سال پیش است و نیاز به ساختمانی جدید احساس می‌شد که ان‌شاءالله در سال آینده ساختمانی جدید احداث می‌شود و تا نیم قرن پاسخ‌گوی نیاز مردم خواهد بود.
وی همچنین از احداث ساختمان قوه قضائیه با کمک 30میلیاردی خیران در شهرستان لامرد خبر داد و در پایان گفت: به مردم توصیه می‌کنم که تا حد امکان، مشکلات خود را در دادگاه‌های حل اختلاف رفع کنند و فقط برای موارد ضروری به این ساختمان مراجعه کنند. حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعباس موسوی، امام‌جمعه شهر صدرا نیز در سخنی کوتاه، از همه کسانی که در رقم خوردن این اتفاق خوب برای شهر صدرا نقش داشته‌اند، تشکر کرد و خواستار ارتقای نیروی انتظامی در این نوین‌شهر شد.
معاون مالی، پشتیبانی و عمرانی قوه قضائیه نیز با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین چالش‌های این دستگاه، ورودی بسیار زیاد پرونده‌ها به مراجع قضایی است، گفت: متأسفانه در بعضی واحدهای قضایی روزانه بیش از ۲٠٠ تا ۳٠٠ پرونده ارجاع می‌شود و این کار را برای همکاران ما بسیار سخت می‌کند؛ بنابراین یکی از موضوعات اصلی، بحث کاهش ورود پرونده‌ها از طریق تنقیح قوانین، کاهش عناوین مجرمانه و مسائلی از این دست است.
ابراهیم شاهرخیان دهکردی همچنین از اقدامات گسترده‌ای که در سه سال اخیر برای گذر از دادرسی سنتی و رسیدن به دادرسی نوین در قوه قضائیه انجام شده است، صحبت کرد و افزود: استفاده از فناوری جدید و هوشمندسازی فرایندها در دستور کار قوه قضائیه است تا شرایطی فراهم شود که مردم بدون مراجعه حضوری بتوانند شکایات خود را ثبت و پیگیری کنند.
وی همچنین از اقدامات جدی برای جذب کادر قضایی و اداری خبر داد و گفت: بیش از ۱۳هزار پرسنل قضایی و اداری به کادر قوه قضائیه افزوده شده و در خصوص وضعیت آموزش و ارتقای توانمندی‌های مهارتی نیز تصمیمات خوبی گرفته شده است.
شاهرخیان از ارتقا و تأمین فضای موردنیاز مراجع قضایی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دستگاه قضا نام برد و گفت: بنا بر آمار دولت، دادگستری جمهوری اسلامی در حال حاضر تنها از نیمی از مساحت موردنیاز خود برخوردار است و طی برنامه ۵ساله نهضت تأمین فضای اداری در کل کشور، در حال حاضر 20 حوزه قضایی در کشور در حال ساخت، توسعه یا مرمت قرار گرفته است. او همچنین از ساخت دو مجتمع 3 و 4 قضایی شیراز در آینده نزدیک خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این دو مجموعه فاخر، خدمات بهتری را به شهروندان ارائه دهند.
استاندار فارس نیز با بیان اینکه شهر صدرا رو به گسترش بوده و جمعیت آن معادل شش شهرستان استان فارس است، گفت: این منطقه به طور کلی کمبود فضاهای اداری را در خود احساس می‌کند و یکی از دلایل ترافیک جاده صدرا به شیراز هم نبود اماکن اداری در این شهر است.
وی با تقدیر از دادگستری استان فارس جهت بن‌بست‌شکنی در این زمینه و احداث مجتمع قضایی مختص شهر صدرا، از استقرار ادارات آموزش و پرورش، ثبت اسناد، ورزش و جوانان و پزشکی قانونی در آینده نزدیک در شهر صدرا خبر داد و گفت: از سایر ادارات هم خواسته‌ایم که یا مراکزی را در این شهر تأسیس کنند، یا دست‌کم یک ساختمان به‌عنوان نمایندگی خود در شهر صدرا در نظر بگیرند. 
به گزارش ایسنا، مجتمع قضایی شهر صدرا از جمله پروژه‌های مصوب در سفر ریاست قوه قضائیه به استان فارس است که با متراژ 2470 متر در بلوار ایران این شهر احداث شد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی