[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

مزایا و مضرات استفاده از هل در غذا و چای، روزنامه شیراز نوین

یک متخصص فیزیولوژی با اشاره به خواص دانه هل و بیان برخی از فواید و مضرات آن گفت: مصرف هل در مقادیر کم به مصرف‌کننده آسیبی نمی‌زند، اما می‌تواند مخصوصاً در افرادی ایجاد سردرد کند که مزاج گرم دارند.
 دکتر سیدمهدی میرغضنفری اضافه کرد: به دلیل آنکه هل مقوی معده و خوشبوکننده دهان است و با کمک به رفع نفخ و باد شکم به هضم بهتر مواد غذایی کمک می‌کند، در چای و برخی از شیرینی‌ها به ویژه در نواحی کرمان و یزد به وفور از آن استفاده می‌شود.
وی افزود: علاوه بر افزودن هل به مواد غذایی، می‌توان آن را به تنهایی جوید یا آسیاب و پودر کرد و روی زبان ریخت و با آب دهان آرام‌آرام قورت داد. همچنین می‌توان حین سرو غذا از این دانه معطر بهره برد و آن را روی غذا ریخت.
میرغضنفری با اشاره به اینکه هل از نظر مزاجی گرم و خشک است و از نظر قدرت در درجه دوم قدرت قرار دارد و بنابراین خیلی قوی نیست، ادامه داد: روغن آن به منظور رفع برخی سردردهای ناشی از باد و سرما و سینوزیت می‌تواند برای افرادی با مزاج سرد و خشک مفید باشد. مالیدن روغن هل به گردن و پس سر نیز موجب رفع سردردهای سوداوی و التیام گرفتگی عضلات می‌شود که معمولاً در شب و اول صبح بیشتر بروز می‌کنند.
به گفته این متخصص، بهترین نوع هل انواع سفید رنگ آن است که بوی خیلی تندی داشته باشد. این نوع هل، به باز شدن مجاری درون کبد و طحال کمک می‌کند، خاصیت خواب‌آوری و شادی‌آور دارد و بنابراین برای افرادی خوب است که دچار افسردگی، خمودگی و غم شده‌اند.
عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: عرق هل هم اثرات خوبی دارد و همان خواص هل را البته در حد کمتر به همراه دارد. از بخور هل می‌توان برای رفع گرفتگی و خشونت صدا و سرفه استفاده کرد. به این منظور باید هل را نیمکوب کرد، در آب ریخت و روی شعله ملایم قرار داد تا آرام بجوشد. در این مرحله، بخارهای برخاسته از آن را باید استشمام کرد تا وارد مجاری تنفسی شود و گرفتگی و سرفه و خشونت صدا را تلطیف کند.
این پژوهشگر طب سنتی به کسانی که از بوی بد دهان رنج می‌برند توصیه کرد از هل استفاده کنند و گفت: از علل شایع بوی بد دهان، تجمع رطوبت‌ها و مواد زائد ناشی از غذا خوردن در حفره‌ها و فضاهای دهانی است که احتمالاً با مسواک و نخ دندان نیز برطرف نشده‌اند. هل می‌تواند موجب رفع و دفع آثار این مواد زائد شود و دهان را پاکسازی کند. از این رو، هل را می‌توان پودر کرد و پس از اختلاط با مقداری نمک دریا از آن به عنوان خمیردندان برای کمک به خوشبو شدن دهان، استحکام لثه و سفید شدن رنگ دندان‌ها استفاده کرد. 
این متخصص فیزیولوژی همچنین تأکید کرد: اگرچه هنوز باید پژوهش‌های بیشتری در این زمینه انجام شود؛ اما به نظر می‌رسد که هل می‌تواند تا حدودی هم به کوچک شدن توده‌های رحمی کمک کند. به توده‌های رحمی، امروزه فیبروم گفته می‌شود. استفاده از هل در کسانی که دچار مشکل پروستات و تکرر یا توقف ادرار هستند نیز می‌تواند موجب شود بافت پروستات نرم و کمی سست شده، فشار آن از روی مجرای ادرار براشته و در نتیجه ادرار به راحتی و سهولت دفع شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی