[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۰
  • دوره جدید

نمایش صنایع جهانی با معرفی استادکاران فارس، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز: سعی در احیای برخی صنایع‌دستی منسوخ‌شده داریم 
نمایش صنایع جهانی با معرفی استادکاران فارس 

دکتر اسدی: نمایشگاهی از محصولات و تولیدات صنایع‌دستی 
۱۶ شهر و روستای جهانی در شیراز برپا می‌شود

شهردار شیراز با اشاره به برگزاری ویژه‌برنامه‌های بزرگداشت روز جهانی صنایع‌دستی گفت: برای نخستین‌بار نمایشگاهی از محصولات و تولیدات صنایع‌دستی ۱۶ شهر و روستای جهانی صنایع‌دستی در شیراز برپا می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، محمدحسن اسدی با اشاره به برگزاری ویژه‌برنامه‌های بزرگداشت روز جهانی صنایع‌دستی اظهار کرد: برای نخستین‌بار نمایشگاهی از محصولات و تولیدات صنایع‌دستی ۱۶ شهر و روستای جهانی صنایع‌دستی در شیراز برپا می‌شود.
وی افزود: ۲۰ خردادماه روز جهانی صنایع‌دستی نام‌گذاری شده است و شهرداری شیراز در قالب برنامه‌های مشارکتی با اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس به برگزاری برنامه‌های تخصصی در ابعاد ملی و بین‌المللی با هدف معرفی صنایع‌دستی و اولویت شیراز شهر جهانی صنایع‌دستی اقدام کرده است.
شهردار شیراز با اشاره به حضور شهرداران و دبیران روستاهای جهانی صنایع‌دستی طی سه روز آتی در شیراز گفت: طبق برنامه‌ریزی‌ها در نمایشگاهی که در پیشخوان ‌باغ عفیف‌آباد برپا می‌شود، در قالب ۲۰ غرفه تخصصی صنایع‌دستی ۱۶ شهر و روستای جهانی ایران معرفی خواهد شد. اسدی ادامه داد: این نمایشگاه از امروز گشایش می‌یابد و تا روز سه‌شنبه برپاست و علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۱۶ تا ۲۳ از این نمایشگاه تخصصی دیدن کنند.
وی اضافه کرد: معرفی شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی، برپایی ورک‌شاپ‌ها و فروش محصولات و تولیدات هنرمندان صنایع‌دستی در این غرفه‌ها صورت می‌گیرد. دبیر شهر جهانی صنایع‌دستی با بیان اینکه دو نشست تخصصی شهرداران و دبیران روستاهای جهانی صنایع‌دستی و مدیران کل و معاونان صنایع‌دستی ادارات میراث‌فرهنگی این شهرها نیز روز یکشنبه برگزار می‌شود، گفت: در این نشست‌های تخصصی گزارش عملکرد شهرداران در خصوص توسعه و ترویج و صادرات صنایع‌دستی، همچنین پیشنهاد دبیرخانه متمرکز برای فعالیت‌ها و همکاری شهرهای جهانی ارائه خواهد شد. 
شهردار شیراز به برخی از مزیت‌های این دبیرخانه متمرکز اشاره کرد و گفت: برای نمونه با فعال شدن این دبیرخانه متمرکز حضور شهرهای جهانی در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی آسان‌تر و تخصصی‌تر صورت می‌گیرد. اسدی در ادامه سخنانش به رویداد آموزشی مشارکت بوریابافی در پیشخوان عفیف‌آباد در این هفته اشاره کرد و افزود: متأسفانه برخی از رشته‌های صنایع‌دستی در آستانه منسوخ‌شدن هستند که سعی داریم با اجرای برنامه‌های رویدادمحور و آموزشی این هنرها را احیا کنیم. وی همچنین در بازدید از سردیس هنرمندان پیشکسوت و دو تن از هنرمندان صنایع‌دستی شیراز در باغ جهان‌نما گفت: مراسم پلاک‌کوبی برای ۱۰ نفر از پیشکسوتان هنرمند صنایع‌دستی شیراز هم در باغ عفیف‌آباد برگزار و پلاک‌ها در این باغ نصب می‌شود. این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز در ادامه از رونمایی کتاب کاشی هفت‌رنگ شیراز به قلم استاد تعبدی یکی از اساتید برجسته صنایع‌دستی در رشته کاشی هفت‌رنگ خبر داد. 
اسدی همچنین یادآور شد: به بهانه فرارسیدن روز جهانی صنایع‌دستی، معرفی ۱۵ هنرمند و پیشکسوت صنایع‌دستی شیراز در قالب بیلبوردهای تبلیغات شهری انجام‌ شده است. گفتنی است، شهرهای جهانی صنایع‌دستی ایران شامل شهر شیراز به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی، اصفهان شهر جهانی صنایع‌دستی، لالجین شهر جهانی سفال، تبریز شهر جهانی فرش، مشهد شهر جهانی سنگ‌های قیمتی، سیرجان شهر جهانی گلیم، مریوان شهر جهانی کلاش، آباده شهر جهانی منبت‌کاری، کاشان شهر جهانی نساجی، دزفول شهر جهانی گپوبافی، زنجان شهر جهانی ملیله و میبد شهر جهانی زیلو است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی