[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

قوی‌ترین آهن‌ربای اَبَررسانای جهان ساخته شد، روزنامه شیراز نوین

مزیت اصلی آهن‌رباهای ابررسانا این است که می‌توانند میدان‌های مغناطیسی بسیار قوی و پایداری را بدون نیاز به انرژی زیاد تولید کنند.
به گزارش ایسنا، در یک پیشرفت احتمالی برای ماشین‌های مقرون‌به‌صرفه تصویربرداری تشدید مغناطیسی(MRI) و سیستم‌های حمل‌ونقل برقی آینده، دانشمندان قوی‌ترین‌ آهن‌ربای ابررسانا مبتنی‌بر آهن جهان را با استفاده از هوش مصنوعی توسعه داده‌اند.
به نقل از آی‌ای، محققان کالج کینگ لندن و ژاپن با استفاده از سیستم یادگیری ماشینی (ML) آهن‌ربای ابررسانای ارزان و قدرتمند مبتنی‌بر آهنی ساخته‌اند که می‌تواند راه را برای استفاده گسترده و مقرون‌به‌صرفه از این فناوری هموار کند.
دکتر مارک آینزلی (Mark Ainslie) از دپارتمان مهندسی کینگ در این پروژه با محققان دانشگاه کشاورزی و فناوری توکیو، آژانس علم و فناوری ژاپن، مؤسسه ملی علوم مواد و دانشگاه کیوشو همکاری کرد.

 آهن‌ربای اَبَررسانا
این پروژه منجر به ایجاد یک آهن‌ربای ابررسانا شد که دارای «میدان مغناطیسی ۲.۷ برابر قوی‌تر از آنچه قبلاً گزارش شده است» است، بود.
دانشمندان با استفاده از یک سیستم یادگیری ماشینی جدید به نام بوکسویا (BOXVIA) چارچوبی ابداع کردند که می‌تواند ایجاد ابررسانا در آزمایشگاه را سریع‌تر از قبل بهینه کند.
الگوهای بوکسویا عملکرد را بهبود می‌بخشد و تغییرات پارامتر را به‌خوبی تنظیم می‌کند تا بهینه‌ترین طرح را برای آهن‌ربا ارائه دهد. در غیر این صورت فرآیند ایجاد و سپس آزمایش خواص آهن‌ربا ماه‌ها طول می‌کشید.
محققان همچنین کشف کرده‌اند که آهن‌ربای ابررسانایی که با استفاده از سیستم یادگیری ماشینی ساخته بودند، دارای کریستال‌های
مبتنی‌بر آهن بزرگ‌تر در ساختار آهن‌ربا بود. این به‌طور قابل توجهی با ساختار آهن‌رباهای ساخته شده بدون بوکسویا متفاوت است.
نمونه تولیدشده توسط هوش مصنوعی به‌طور قابل ملاحظه‌ای متفاوت بود زیرا دارای طیف وسیعی از اندازه‌های بلورهای مبتنی‌بر آهن بود که برخلاف ساختار یکنواختی است که مورد علاقه محققان است.
آینزلی می‌گوید: آهن‌رباهای ابررسانا ستون فقرات آینده هستند. آن‌ها نه‌تنها برای تصویربرداری از سرطان با دستگاه‌های ام‌آرآی‌ استفاده می‌شوند، بلکه برای هواپیماهای الکتریکی و هم‌جوشی هسته‌ای حیاتی خواهند بود.
بااین‌حال، مواد و فناوری مورد نیاز برای ایجاد ابررساناهای سنتی مبتنی‌بر مس معمولاً گران هستند که منجر به نفوذ محدود به بازار شده است.

 موارد استفاده آهن‌ربا
به گفته آینزلی، این تحقیق زمینه را برای ساخت
آهن‌رباهای ابررسانا فراهم می‌کند که برای کاربردهای صنعتی با سرعت بالا به‌اندازه کافی قدرتمند هستند.
او گفت: با استفاده از هوش مصنوعی یک جایگزین مقرون‌به‌صرفه و مقیاس‌پذیر با استفاده از آهن تولید کرده‌ایم که کار با آن بسیار ساده‌تر است و در را برای دستگاه‌های کوچک‌تر و سبک‌تر باز می‌کند.
اولین ابررساناهای مبتنی‌بر آهن بیش‌از ۱۰ سال پیش ساخته شدند، اما میدان‌های مغناطیسی تولیدشده توسط آن‌ها به‌اندازه کافی قوی یا پایدار برای استفاده گسترده نبود.
این امر ساخت دستگاه‌های تصویربرداری را ارزان‌تر می‌کند و همچنین می‌تواند منجر به ایجاد نسل جدیدی از واحدهای کوچک‌تر آن‌ها شود که می‌توانند به‌جای نیاز به اتاق‌های بزرگ در بیمارستان‌ها در مطب پزشک عمومی مستقر شوند و دسترسی افراد به این فناوری را افزایش دهند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی