[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

چوب نبود بازیگران حرفه‌ای در شهرستان‌ها را می‌خوریم، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

۰۷۱ نوزدهمین اثر هنری سیدقاسم حسینی، نویسنده و کارگردان لاکچری فیلم‌های گوناگون از استان فارس و شهرستان ارسنجان است. این فیلم روایت‌گر قصه‌ای متفاوت از علاقه‌مندی‌ها و مشکلات جوانان دلبسته به حرفه بازیگری در سینماست. حسینی که ازجمله بهترین فیلم‌نامه‌نویسان فارس و جنوب کشور است، حالا با پرده برداشتن از فعالیت برخی شرکت‌های سینمایی که در ازای نقش به نابازیگران  درخواست‌های هنگفت مالی دارند، به نوعی به مقابله رودررو با مافیای فیلم‌سازی پرداخته است. الهه نعمتی، زهرا بکیار، فاطمه ابراهیمی، سپهر زندی، علی کشاورزی، الیکا یزدانی، نیایش ابراهیمی، امیرحسین نعمت‌الهی، حسین نعمت‌الهی، شقایق مختاری پویا، غزل مختاری پویا، محمد جوان، لیلا بذرگر، رویا خواجه‌پور، راشین عرب‌زاده و شیوا محمدی در قالب یک تیم بازیگری به همراه زین‌العابدین‌ هاشمی در سمت مدیر تولید و اسکندر اسکندری مدیر تصویربرداری و لیلا بذرگر به عنوان دستیار یک کارگردان گروه فیلم فجر وی را در ۰۷۱ همراهی می‌کنند. در این پروژه هنری حامیان اول گروه فیلم و تئاتر فجر ندا سرتیپی و سیدمحسن حسینی اسپانسرهای این فیلم بودند تا قاسم حسینی بعد از گذشت دو دهه از فعالیت رسمی، نبود تهیه کننده را لمس نکند.                                
سرویس فرهنگ و هنر روزنامه شیرازنوین  در ادامه گفتگو با فعالان حوزه فرهنگ و هنر سینما در شهرستان‌ها، این بار به سراغ قاسم حسینی در ارسنجان رفته و از این فیلم‌ساز جوان سوالاتی پرسیده که پاسخ‌های او را در ادامه خواهیم خواند.
سیدابوالقاسم حسینی در پاسخ به خبرنگار ما که از وی پرسید آیا از خروجی فیلم راضی هستید گفت: باید اعتراف کنم زمانی که ساختمان فیلم‌نامه را به هم ریختم، دیالوگ‌های نهایی به اندازه کافی به دلم ننشست؛ اما استرس ممیزی در دیالوگ فیلم‌های قبل باعث شده بود تا حدودی دستم از بابت روان‌نویسی و نگاه عامیانه بسته باشد. ولی بچه‌های گروهم ارتباط خوبی با فیلم‌نامه برقرار کردند و من از بازی بیشتر آنها، به خصوص اعضای ثابت گروه یعنی الهه نعمتی و فاطمه ابراهیمی نسبت به فیلم‌های گذشته راضی ترم.
چرا فیلم‌های شما در سال‌های اخیر کمتر جایی به نمایش درآمده است؟
واقعیتش مردم هم زیاد کنجکاوی می‌کنند و بیشتر در مورد این مسئله از ما پرس‌وجو می‌کنند. خب ببینید زمانی که یک رسانه بخواهد فیلمی را پخش کند تایمی بالای هشتاد دقیقه با کیفیت عالی و تأیید ناظر کیفی را برای آنتن مهیا می‌کند. البته این به آن معنا نیست که کیفیت آثار من نسبت به همکاران هم‌سن‌وسال و هم‌رده هنری‌ام پایین‌تر باشد، اما من وسواس شدیدی روی تدوین و موسیقی متن دارم تا خدایی نکرده اعتبار هنری‌ام زیر سوال نرود. ناگفته نماند که تایم فیلم‌های من بین ۵۰ تا ۷۰دقیقه بسته شده است و در بیشتر مواقع با ممیزی‌هایی همراه بوده که خودمان در خصوص پخش آنها اقدامی نکردیم. من معتقدم هنوز باید چوپ نداشتن بازیگر حرفه‌ای را در شهرستان‌ها بخوریم، اما با این وجود صحنه را ترک نمی کنیم.
چه دلیلی دارد که ژانر به‌خصوصی را دنبال نمی‌کنید؟
اینکه من از این شاخه به آن شاخه می‌پرم به دلیل کسب تجربه و محک زدن استعدادهایمان است؛ اما اگر قرار باشد روزی ژانر مورد علاقه‌ام را دنبال کنم، میکسی از ملودرام و تراژدی را در آثار نهایی تزریق خواهم کرد.
شما دوازده گواهینامه و مدرک در حوزه فیلم‌سازی و فیلم‌نامه‌نویسی دارید. چند سال برای دریافت این مدارک وقت گذاشتید؟
من از همان سال آغاز فعالیت دارالفنون تهران (۸۳) تا سال ۸۹ برای دریافت این دوازده مدرک از جوانی‌ام مایه گذاشتم
چقدر به آینده امیدوارید؟
مطمئنم پوران درخشنده را می‌شناسید، من به اندازه موفقیت‌های پوران بانو به آینده خودم امیدوارم.
خودتان احساس می‌کنید تاکنون چند درصد در کار‌هایتان موفق بوده‌اید؟
من سی و دو سال دارم و در مقام کارگردان، نوزده فیلم ساخته و هشت تئاتر را کارگردانی کرده‌ام. امیدوارم در عوض چهارده سال عمری که از جوانی‌ام صرف این حرفه شد، بالاخره مردم شاهد موفقیت‌های ما در عرصه‌های هنری باشند.
گفتید تئاتر. پس چرا انجمن نمایش شهرستان در اردیبهشت تئاتر از شما تقدیری نکرد؟
من از هشت سالگی که در تئاتر قاضی کوفه به کارگردانی برادر بزرگوارم سیدمحی‌الدین حسینی بازی کردم تا به امروز که بیست و چهار سال در تئاتر و فیلم‌سازی بودم، هیچ‌وقت مورد تقدیر اداره فرهنگ و ارشاد شهرستانم نبودم و به شاگردانم یاد دادم منتظر تقدیری از طرف این  و آن نباشند؛ زیرا هنرشناس واقعی مردم و جوانان و مخاطبان‌اند، نه مدیران و مسئولان.
مثل اینکه دل پری دارید؟
نه اصلاً ... خدا را شکر به اندازه کافی در بین مردم عزیز و محبوب هستیم و این قضیه از هر تقدیری ارزشمندتر است. دلخوری من و امثال من از صرف هزینه‌های بسیار در اموری غیرضروری‌ست و ما هنوز نتوانسته‌ایم پاسخی به مطالبات جوانان در حوزه شادی و امید بدهیم و اینکه استعدادهای هنری جوانانمان را شکوفا نساخته و از آنان توقع انجام کارهای بزرگ داریم.
آیا تاکنون ازطرف مسئول انجمن فیلم و عکس شهرستان حمایتی شده است؟
کدام انجمن فیلم و عکس؟ بهتر است بگویید انجمن عکس زیرا در انجمنی که عنوان عکس و فیلم دارد، بیشتر فعالیت عکاسی صورت می‌گیرد و فعالیت خاصی در زمینه فیلم در این انجمن دیده نشده است. امور فیلم‌سازی مناطق را باید به دست اهل آن و کسی که معانی ساده‌ترین واژه‌های سینمایی را بداند داد. ناگفته نماند بنده از سال ۸۸ تحت نظارت معاونت سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس فعالیت می کنم.
 در آینده نزدیک چه برنامه‌ای دارید؟
اگر خدا بخواهد با بهترین بازیگرانم ملیکا رمضان‌پور، مریم ناروئی، زهرا بکیار، فاطمه ابراهیمی و حتی شاید الهه نعمتی با نمایشی حرفه‌ای به صحنه تئاتر برمی‌گردیم.
 صحبت دیگری  هست که به خوانندگان شیرازنوین بگویید؟
ممنونم از شما و روزنامه شیرازنوین که همیشه حامی هنرمندان و اعضای اکیپ فیلم و تئاتر فجر بوده و هستید. من مطالب خوب و ارزشمند جناب امیرآبادی خبرنگار پرتوان و مسئول سرویس فرهنگ و هنر روزنامه، به ویژه نقد‌های هنری و سینمایی وی در صفحه صحنه را دنبال می‌کنم و می‌خوانم و به وجود نویسندگان و هنرمندان و منتقدان صاحب‌سبک و ایده‌ای چون جناب امیرآبادی در این روزنامه وزین و پربار افتخار می‌کنم. همچنین از لطف جنابعالی به جهت فرصتی که برای طرح حرف و نظر ما گذاشتید و از خوانندگان شیرازنوین تقدیر و تشکر می‌نمایم. درودتان باد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی