[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۳۶
  • دوره جدید

ملاک حال فعلی افراد است ، روزنامه شیراز نوین

آرایش انتخاباتی در زمان ثبت‌نام‌ها نامزدها تعریف چندانی نداشت تا شور انتخاباتی را در بین مردم ایجاد کند. در واقع و شاید مردم انتظار یک چهره جدید و محبوب را داشتند، اما چهره‌هایی که داوطلب شرکت در ثبت‌نام انتخابات شدند، از همان چهره‌های قدیمی و هرساله بودند که در هر انتخاباتی در چهل سال گذشته نامزد می‌شوند و گاهاً رد صلاحیت نیز می‌شوند. 
باید دید چرا این افراد خود را در معرض گزینش شورای نگهبان می‌گذارند تا صلاحیت آنان تأیید یا رد شود. این در حالی است که این افراد در سنوات گذشته مسئولیت‌های مهمی در کشور داشته‌اند و رد صلاحیت آنان برای مردم پیام‌های ویژه‌ای دارد که در کلام حضرت امام(ره) تجلی یافته است؛ آن روز که گفتند «ملاک حال فعلی افراد است». 
در واقع این افراد در مقطعی از تاریخ انقلاب، صلاحیت عهده‌داری برخی مسئولیت‌ها را داشته‌اند، اما نوع عملکرد آنان در مقاطع دیگر باعث عدم توان یا عدم صلاحیت آنان شده است. از طرفی نمی‌توان انتظار داشت یک رئیس‌جمهور دو دوره‌ای دوباره یا چندباره عهده‌دار پست در پاستور شود. 
در مجلس شورای اسلامی نیز همین اتفاق افتاده است؛ چراکه بعضی نمایندگان فکر می‌کنند باید در هر دوره در بهارستان حضور داشته باشند و در این راه تلاش‌های بسیاری می‌کنند. در واقع این تلاش‌ها همه‌اش در شعارها خلاصه نمی‌شود؛ بلکه مخارج هنگفتی را نیز به بار می‌آورد که باید در تأمین این منابع واکاوی صورت گیرد که چرا ورود به مجلس و کسب عنوان وکیل‌الرعایا تا این حد مورد علاقه و توجه بعضی افراد است. خصوصاً آنکه ارتباط مردم و نامزدهای نمایندگی با نوع ارتباط نمایندگان با مردم پیش و بعد از انتخابات به طور کل دارای تغییرات بسیاری است.
کماکان بر ضعف احزاب سیاسی در ایران تأکید داریم؛ کمااینکه در یک اظهارنظر قطعی فقدان احزاب در ایران را موردتوجه قرار می‌دهیم. در واقع احزاب و تشکل‌های بسیاری خود را در سامانه وزارت کشور به ثبت رسانده‌اند که گویا برای دریافت یارانه‌های نقدی این صف طولانی ایجاد شده است و در نتیجه احزاب یارانه‌بگیر از دولت را نمی‌توان یک حزب دانست؛ چراکه احزاب باید منتقد دولت‌ها و مجلس‌ها باشند، اما در بسیاری موارد این افراد در پوشش احزاب معترض به عملکرد قوه مجریه و مقننه هستند و در واقع هر کنشی را با واکنش‌های سخت، خصوصاً در پایان دوره‌ها پاسخ می‌دهند. 
در هر صورت تعدادی افراد برای رقابت‌های نهایی ریاست‌جمهوری دوره چهاردهم از فیلتر گزینشی شورای نگهبان عبور کرده‌اند، اما این پایان داستان نیست و باید دید کدام نامزد تا دقیقه نود در میدان رقابت باقی خواهد ماند. سیاست‌های جاری و آینده‌نگر کشور حکایت از حضور یک فرد میانه‌رو در پاستور دارد؛ چراکه دولت کارگزاری سیاست‌های کلان نظام را برعهده دارد و به طور قطع نمی‌تواند در سیاست‌گذاری‌های کلان کشور در بعد ملی و بین‌المللی دخالتی داشته باشد. این در حالی است که رئیس‌جمهور، رئیس قوه مجریه است و اجرای قوانین از سوی خانه ملت به او ابلاغ می‌شود. این ابلاغیه‌ها نیز قبلاً به تأیید شورای نگبان و نیز مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رسد و بدون گذر از این فیلترهای سخت، قانونی از سوی مجلس به صورت مستقیم به دست قوه مجریه نمی‌رسد. حالا اما باید دید نامزدها متوسل کدام شعارها می‌شوند؛ شعارهایی که در حد توانایی و قدرت آنان است یا از حدود اختیارات خود اطلاعی ندارند و این عدم اطلاع و اعلام شعارهای توخالی به نوعی توهین به شعور ملت است. در هر صورت رئیس‌جمهور باید در تبلیغات خود اعضای کابینه چهاردهم را معرفی کند تا مردم بدانند این نفر از پشتیبانی کدام تیم اقتصادی، سیاسی و ‌اجتماعی برخوردار است. 
معرفی تیم اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نامزدها بزرگ‌ترین برگ برنده آنان است. با این تفاصیل و ماندن چهره‌های آشنا و کهنه و قدیمی، چندان نیازی به معرفی خودشان ندارند؛ بلکه باید تیم اجرایی خودشان را معرفی کنند که گویاترین روش تبلیغات است. 
متأسفانه مردم از دو جناح قدرت‌دوست اصلاح‌طلب و اصول‌گرا خیری ندیده‌اند و وضعیت امروز اقتصاد کشور و معیشت ملت تأییدی بر عملکرد غلط آنان بوده است. برای جلب نظر و مشارکت مردم در انتخابات وقتی چهره جدیدی را برای نامزدی انتخاب نکردیم، اما باید از چهره‌های عمل‌گرا و با سابقه مثبت در کابینه سخن بگوییم تا مردم بدین روش پای صندوق‌های رأی حاضر شوند. از اینکه ملاک حال افراد است و افراد تأیید صلاحیت شده، حال امروزشان منافاتی با قبول پست ریاست‌جمهوری ندارد، امیدواریم فرد انتخاب‌شده در نهایت بتواند امور کشور را سامان دهد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی