[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۳۶
  • دوره جدید

شاهکار ایستوود که مدیون اسکورسیزی است، روزنامه شیراز نوین

موفقیت بزرگ وسترن «نابخشوده» به کارگردانی کلینت ایستوود تا حد زیادی مرهون شاهکار سینمایی مارتین اسکورسیزی در فیلم «راننده تاکسی» است.
به گزارش ایسنا، کلینت ایستوود سینماگر افسانه‌ای‌هالیوود با ساخت فیلم «نابخشوده» مرزهای سینمای وسترن را جا به جا کرد و این فیلم مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و در نهایت موفق به کسب چهار جایزه از ۹ نامزدی، در شصت‌وپنجمین دوره جوایز اسکار شد.
اما چگونه شاهکار نوآر مارتین اسکورسیزی الهام بخش اکشن وسترن برنده اسکار کلینت ایستوود شد؟
«دیوید پیپلز» فیلم‌نامه نویس «نابخشوده» در گفت‌وگویی جدید به مناسبت سی‌امین سالگرد ساخت این وسترن از الهام بخشی بزرگ وی، از فیلم «راننده تاکسی» ساخته مارتین اسکورسیزی برای نگارش فیلم‌نامه «نابخشوده» پرده برداشت.
«راننده تاکسی» فیلم نئو نوآر ساخته مارتین اسکورسیزی به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین منابع الهام برای «دیود پیپلز بود» که تحت‌تأثیر شخصیت «قدرت‌مند» و «تأثیرگذار» تراویس بیکل با بازی رابرت دنیرو در این فیلم قرار گرفته بود.
«دیوید پیپلز» در این‌باره می‌گوید:  «در دهه ۷۰ میلادی سعی می‌کردم چند فیلم‌نامه بنویسم و متوجه شده بودم که نحوه مِردن افراد در فیلم‌ها واقعاً باورپذیر به نظر نمی‌رسد. تا این که فیلم راننده تاکسی را تماشا کردم که فیلمی سرگرم کننده بود و البته نقطه قوت آن شخصیت تراویس بیکل با بازی دنیرو بود که بسیار قدرتمند و تکان دهنده بود».
«پیپلز» که نگارش فیلم‌نامه آثار مشهوری مانند «بلید رانر» و «۱۲ میمون» را نیز در کارنامه دارد، در ابتدا تصمیم گرفته بود یک فیلم‌نامه کمدی بنویسد اما یک نمایش از فیلم «راننده تاکسی» اسکورسیزی در نهایت الهام‌بخش او برای نگارش یکی از حماسی‌ترین فیلم‌های وسترن شد.
«کلینت ایستوود» برای ساخت وسترن «نابخشوده» دو دهه زمان گذاشته و در نهایت این فیلم را می‌توان ماحصل حرفه ایستوود در ژانر وسترن دانست که به معنای اوج و پایان سفر او در این ژانر سینمایی است.
پس‌زمینه فیلم «نابخشوده» ایجاب می‌کرد که شخصیت تاریک و فاسد ویلیام مانی تحت‌تأثیر بی‌رحمی زندگی قرار گیرد، بنابراین ایستوود تصمیم گرفت که برای ایفای نقش این قانون‌شکن بدنام پیرتر به نظر برسد. در نتیجه او بر روی این فیلم کلاسیک سال ۱۹۹۲ با چنان دقت سختی کار کرد که ساخت آن بیش از بیست سال طول کشید. «نابخشوده» در اولین نمایش خود نه تنها شاهد تحسین گسترده منتقدان بود، بلکه سود خارق‌العاده‌ای بیش از ۱۵۹میلیون دلار در گیشه جهانی در مقابل بودجه ۱۴.۴میلیون دلاری را نیز به ثبت رساند.
این فیلم در نهایت جایزه بهترین فیلم و کارگرانی و تدوین را کسب کرد و «جین هکمن» نیز  برای این فیلم برنده جایزه اسکار نقش مکمل مرد شد. فیلم‌نامه این فیلم به قلم «دیوید پیپلز» نیز نامزد دریافت اسکار بود. با این حال فیلم «راننده تاکسی» اسکورسیزی که کار خود را با کسب نخل طلای جشنواره کن آغاز کرده بود در جوایز اسکار نادیده گرفته شد و از سوی اعضای آکادمی شایسته دریافت جایزه شناخته نشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی