[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

غرش دوباره شیرهای فارس در شهر راز، روزنامه شیراز نوین

با امضای تفاهم‌نامه‌ای بین شهردار شیراز و استاد تناولی شیرهای فارس به شیراز بازگشتند تا در موزه هنرهای معاصر که قرار است توسط شهرداری احداث شود، آرام بگیرند. اما این شیرها از کجا آمده‌اند؟
۵۰سال پیش پرویز تناولی به شیراز دعوت می‌شود و تصادفاً گذرش به یک عتیقه فروشی در یکی از هتل‌های شیراز می‌افتد. آنجا با «شیری» صد ساله برخورد میکند، اما نه شیری غرنده بلکه شیری آرام و بافته بر تار و پود یک گلیم. شاید زمانی که آن زن عشایر نقش شیر از میان خیالات و تصوراتش روی دار قالی می‌نشاند هرگز فکرش را نمی‌کرد که صد سال بعد، همین شیر بهانه یک عمر زندگی هنری و پژوهشی استادی برجسته شود، گله‌ای از شیرها را جمع کند و در جای‌جای جهان بگرداند.
استاد پرویز تناولی پژوهشگر برجسته فرش و مجسمه‌ساز مشهور بیش از ۵۰سال از عمر خود را صرف جمع‌آوری شیربافته‌های زنان عشایر و شیرهای سنگی ساخته دست غیور مردان این سرزمین کرده است تا به امروز که در جمع فرهنگوران و هنردوستان شیراز اعلام می‌کند «خوشحالم آثاری که طی ۵۰سال جمع‌آوری کرده‌ام در موزه‌ای در شیراز به نمایش گذاشته می‌شود که به زعم من امن‌ترین مکان برای این مجموعه ارزشمند است.»
این استاد فرهیخته در پژوهش‌های خود دریافته است که شیرهای نمادی از خلق و خو، حالات روحی و اعتقادات عشایر فارس بوده است.
پرویز تناولی معتقد است که زنان عشایر تمام خود را در قالب شیرها می‌بافتند تا تاروپود شخصیت پر صلابتشان را نقش گلیم و گبه‌هایی کنند که با انگشتان هنرمند اما زمختشان می‌بافتند. این شیرها نمادی از زندگی عشایر بودند. شوخی کوچکی با زندگی واقعی، یک شوخی جدی.
دست‌بافته‌های زنان عشایر فارس جهان را در نوردیده بود، استاد تناولی این گلیم‌ها را از نقاط مختلف دنیا همانند آمریکا، استرالیا، اسپانیا، سوئد و... جمع‌آوری کرد و با کمک رؤسای موزه‌های برتر جهان توانست آنها را برای قدردانی از هنر غنی این مرز و بوم به نمایش گذارد.
شیرهای فارس بهانه آشنایی استاد با شیرهای دیگر نقاط ایران می‌شود که علی‌رغم تفاوت در شکل، ظاهر و جنس؛ همگی نمادی از قدرت و صلابت ایران است.
امضای تفاهم‌نامه ساخت موزه هنرهای معاصر پس از سال‌ها سردرگمی میان نیت و عمل مسئولان در شیراز چنان مردم فرهنگور و هنردوست شیراز را به وجد آورد که در میان تشویق سالنی که از حدود یک ساعت پیش از شروع مراسم پر شده بود، باور کردیم که به راستی ما پایتخت فرهنگ، هنر و تمدن ایران زمین هستیم.
استاد تناولی پیش از روایت داستان شیرها گفت: خوشحالم که شهردار شیراز همت ساخت موزه‌ای را دارد که در دنیا بی‌نظیر و این مایه افتخار همه شیرازی‌ها است. همت شهردار شیراز برای ساخت موزه هنرهای معاصر دل شیر می‌خواهد و کار آسانی نیست.
این هنرمند برجسته اظهار کرد: در فضایی که شهرداران سایر شهرها مسابقه مدرن‌گرایی و برج‌سازی گذاشته و کمتر به فکر فرهنگ و هنر هستند، شهردار شیراز به احیای و ارتقای فرهنگ و هنر روی آورده و این مهم درخور تقدیر است‌. در شهرهای تاریخی و فرهنگی دنیا همانند ونیز و فلورانس نیز رویکرد مدیران شهری توجه به فرهنگ و هنر است از این رو شیراز نیز مسیر این دو شهر فرهنگی تاریخی دنیا را می‌پیماید.
استاد تناولی موزه هنرهای معاصر شیراز را خانه‌ای امن برای آثار هنری خود دانست و گفت: فارس هنوز شیرمردان بزرگی دارد و یکی از آن شیرمردان مهندس اسکندرپور شهردار امروز شیراز است.
ساخت موزه هنرهای معاصر، نقطه شروع ایجاد فرصت‌های جدید برای شیراز
در میان این تشویق‌ها سخنان شهردار شیراز هم خوش بر دل جمعیت نشست که معتقد است با برنامه‌ریزی درست برای داشته‌های فرهنگی، هنری و تاریخی شیراز این شهر را به جایگاه شایسته‌ای خواهیم رساند آنگونه که حس خوب زندگی در میان شهروندان جاری باشد؛ فراهم کردن فضای تعامل، گفت‌وگو و همنشینی در اولویت پروژه‌های عمرانی باشد.
مهندس اسکندرپور با بیان اینکه مجموعه مدیریت شهری شیراز به خود می‌بالد که امروز میزبان هنرمند بزرگی است که بخشی از تاریخ این سرزمین را به نمایش گذاشت، می‌گوید: داشته‌های فرهنگی، هنری و تاریخی شیراز به قدری غنی و ارزشمند است که روشن‌ترین و ارزشمندترین مسیری را برای پیشرفت و توسعه این کلانشهر پیش روی ما گذاشته است. ما در جهت تعالی این داشته‌ها تلاش می‌کنیم.
شهردار شیراز خلق فرصت‌های جدید را در حوزه‌های فرهنگی، هنری، تاریخی و گردشگری رویکرد اصلی مجموعه مدیریت شهری برشمرد و گفت: اگرچه حافظ، سعدی و مجموعه‌های تاریخی برای شیراز یک فرصت محسوب می‌شود اما شیراز نیازمند ایجاد فرصت‌های جدید و آینده زیبا است. ساخت موزه هنرهای معاصر نیز نقطه شروع این مسیر است.
مهندس اسکندرپور تأکید کرد: در جمع هنرمندان تکرار می‌کنم که شیراز فقط باید مثل شیراز باشد و قرار نیست شیراز را با الگوداری از سایر شهرها بسازیم چون این کلانشهر به اندازه کافی ظرفیت‌های منحصر به فرد دارد.
وی با اشاره به سفر اخیر خود به نانجینگ چین به منظور عقد پیمان خواهرخواندگی گفت: شهردار نانجینگ مهمترین دلیل تقاضای خود را برای خواهرخواندگی با شیراز سابقه تاریخی دو شهر شیراز و نانجینگ به‌عنوان یک فصل مشترک و مهم عنوان کرد.
شهردار شیراز خاطرنشان ساخت: یکی از شعارهای اصلی ما ترویج حس خوب زندگی در شیراز بود که این حس را در نوروز ۹۷ با اولین روزهای بهاری در شهر جاری ساختیم. در ادامه راه نیز امسال با شروع کارهای جدی در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و هنری این حس خوب را در میان مردم حفظ خواهیم کرد. نمونه بارز این اهتمام، ایجاد موزه هنرهای معاصر است. تا نشان دهیم شیراز می‌تواند در ارتقای مکان‌های فرهنگی و هنری همچون موزه‌ها، خانه هنرمندان و... نیز سرآمد باشد.
مهندس اسکندرپور تعامل، گفت‌وگو و همنشینی را حلقه گمشده زندگی امروز مردم در کلانشهرها دانست و گفت: ما در مجموعه مدیریت شهری شیراز برای بهبود و افزایش تعامل شهروندان تلاش خواهیم کرد و با طراحی و اجرای پیاده‌راه‌ها، فرصت گفت‌وگو را به شهروندان خواهیم داد.
شهردار شیراز بافت تاریخی فرهنگی را ثروت غنی شیراز دانست و افزود: به بافت تاریخی شیراز نگاه ویژه‌ای داریم. اگر دیروز به بافت تاریخی به‌عنوان یک معضل نگاه می‌شد امروز ما آن را سرمایه اجتماعی و معنوی شیراز می‌دانیم که باید زندگی دوباره را در آن جاری سازیم و فرهنگ را به‌عنوان روحی دوباره در کالبد بافت بدمیم.
وی افزود: علاوه‌بر موارد گفته شده، مردم، هنرمندان و فعالان گردشگران باید در بافت تاریخی حضور داشته باشند. سرمایه‌گذاران می‌توانند بافت را بستری مناسب برای سرمایه‌گذاری‌های گردشگری بدانند.
بازگشت دوباره شیراز به اوج فخر هنری خود
معاون فرهنگی شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهردار شیراز در آیین امضای تفاهم‌نامه احداث موزه هنرهای معاصر گفت: مجموعه شهرداری و شورای شهر برنامه خود را در راستای حمایت از فرهنگ، هنر و هنرمندان قرار داده‌ و در این مسیر به پا خواسته‌اند.
امیدواریم ساخت موزه هنرهای معاصر و بازگشت شیرهای فارس به شیراز آغازی باشد برای آنکه این شهر به اوج فخر هنری خود  بازگردد و همچنان الگوی هنرمندان و دانشمندان باشد.
دکتر گشتاسبی‌راد افزود: شهر شیراز به‌عنوان پایتخت فرهنگ و هنر ایران، در جای‌جای خود نشانه‌هایی از خلاقیت هنرمندان دارد. هنر هنرمندان و مکتوب اندیشمندان در طول تاریخ ماندگار است و نام نیک کسانی که با تعلق خاطر از دانش و هنر نیز حمایت کرده‌اند، ماندگار می‌شود.
توسعه فرهنگ و صنعت گردشگری با ساخت موزه‌هنرهای معاصر
معاون شهرساز و معماری شهرداری شیراز نیز در این آیین گفت: شیراز با داشتن حدود دو میلیون نفر جمعیت تنها ۱۱موزه دارد که این رقم بسیار ناچیز است.
مهندس فرج‌زاده افزود: رویکرد جدید شهرداری شیراز رویکردی اجتماعی مبتنی‌بر نگاهی ویژه به هنر و فرهنگ است که مهیا کردن زیرساخت‌های آن در شهر شیراز در دستور کار این معاونت قرار دارد.
وی با اشاره به حضور استاد پرویز تناولی و برنامه‌ریزی برای ایجاد موزه با همکاری ایشان افزود: بازگشت شیرهای فارس به شیراز بهانه‌ای برای آغاز عملیات اجرایی احداث موزه هنرهای معاصر است. با امضای این تفاهم‌نامه شیراز میزبان بخشی از آثار این هنرمند و پژوهشگر برجسته خواهد بود.
امیدواریم این موضوع در توسعه فرهنگ و صنعت گردشگری و نگاه ویژه به هنرمندان نقش مؤثری داشته باشد و بتواند زمینه احیای هنرهای بومی و فراموش‌شده را در شیراز فراهم کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی