[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۳۶
  • دوره جدید

این نوشیدنی‌های سالم را جایگزین نوشابه رژیمی کنید ، روزنامه شیراز نوین

یک کارشناس تغذیه درخصوص مصرف نوشیدنی‌های رژیمی و فاقد قند گفت: مصرف مداوم نوشیدنی‌های زیرو نه‌تنها کمک به لاغر شدن نمی‌کند، بلکه مصرف مداوم آن باعث افزایش وزن و افزایش میل به خوردن شیرینی‌ می‌شود.
به گزارش بهداشت نیوز، لادن خیابانی گفت: در مورد مصرف نوشابه‌های رژیمی، باید به این نکته توجه کرد که شیرین‌کننده‌های مصنوعی و بدون قند که در نوشابه‌های زیرو یا رژیمی استفاده می‌شوند برای مصرف روزانه و در مقادیر بالا مناسب نیستند.
وی افزود: این نوشیدنی‌ها اکثرا با آسپارتام شیرین می‌شوند که ۲۰۰ برابر شیرین‌تر از قند است بنابراین مقدار خیلی کمی از این نوع قندها در این نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود.
این کارشناس تغذیه افزود: آسپارتام در مقادیر بالا می‌تواند سرطان‌زا باشد. ازطرف‌دیگر مصرف این شیرین‌کننده‌های مصنوعی می‌تواند پیام‌های غیرمعمول را به بدن بدهد. یعنی شما یک خوراکی شیرین می‌خورید در نتیجه باید احساس سیری کنید اما احساس سیری به‌وجود نمی‌آید چون کالری به بدنتان نرسیده و مغز پیام می‌دهد که شیرینی بیشتری مصرف کنید. بنابراین مصرف مداوم نوشیدنی‌های زیرو نه‌تنها کمک به لاغر شدن نمی‌کند، بلکه مصرف مداوم آن باعث افزایش وزن و افزایش میل به خوردن شیرینی‌ می‌شود.
وی درمورد نوشیدنی‌های جایگزین نوشابه‌ها گفت: اولین پیشنهاد همیشه آب است چراکه بهترین نوشیدنی است اما انتخاب بعدی می‌تواند دوغ کفیر باشد. کفیر نوعی از باکتری‌های مفید پروبیوتیک را در خود دارد که به شیر اضافه شده و شیر را طی فرایندی تبدیل به دوغ می‌کند. تأکید روی کفیر بودن دوغ ازاین‌جهت است که اکثراً به دوغ‌های معمولی گاز و نمک اضافه می‌شود و حاوی نمک بالایی هستند. این نمک می‌تواند باعث فشارخون و یا اختلال عملکرد کلیه‌ها شود. ولی این موارد در کفیر وجود ندارد. پروبیوتیک‌های موجود در کفیر برای دستگاه گوارش خیلی مفید هستند و جذب کلسیم را نیز افزایش می‌دهند . بنابراین یک گزینه خیلی مناسب است.
خیابانی افزود: گزینه‌های دیگری که می‌توانیم جایگزین نوشابه‌ها کنیم نوشیدنی‌های طبیعی مثل شربت عسل است که وقتی در منزل درست می‌شود می‌توانیم میزان شیرینی آن را کنترل کنیم و همراه با عرقیجات طبیعی مثل عرق بهارنارنج، بادرنجویه، شاه‌تره، نسترن و افزودن خاکشیر و تخم‌شربتی نوشیدنی مفید و جذابی را برای سفره‌های ایرانی تدارک ببینیم. نوشیدنی‌های خانگی دیگری هم مثل لیمونادها که با لیموی تازه، نعنای تازه، زنجبیل که بهبود هضم و کاهش تهوع هم مؤثر است، عسل، شیره ‌انگور یا توت می‌توان درست کرد.
وی تأکید کرد: بهتر از همه این نوشیدنی‌ها، آب است. ولی اگر عادت به نوشیدن آب نداریم یا در خانم‌های باردار که می‌تواند باعث تهوع شود، می‌توانیم از دتاکس‌ها استفاده کنیم. یعنی از یک‌سری میوه برای مزه‌دار شدن آب استفاده کنیم تا مزه میوه مقبولیت آب را افزایش دهد. آب میوه‌های طبیعی، دتاکس‌ها و شربت‌های خانگی کم‌‌شیرین در جمع خانواده و میهمانی‌ها، سفره‌هایمان را رنگین‌تر می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی