[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۳۶
  • دوره جدید

این علائم ساده نشان‌دهنده تومور مغزی است، روزنامه شیراز نوین

تومور مغزی نه‌تنها بر طول عمر افراد مبتلا اثر می‌گذارد بلکه می‌تواند به‌طور قابل توجهی کیفیت زندگی این افراد را نیز تحت‌تأثیر قرار دهد.
به گزارش بهداشت نیوز، در سال ۲۰۲۳ میلادی، تقریباً ۲۵ هزار نفر در ایالات متحده با تومور مغزی تشخیص داده شدند. انواع مختلفی از تومورهای مغزی و راه‌هایی برای درمان آن‌هاوجود دارد که یک تیم درمان و مراقبت‌های بهداشتی ممکن است برای فرد بیمار در نظر بگیرند.
تومورهای مغزی اولیه آن‌هایی هستند که از مغز منشأ می‌گیرند مانند گلیوبلاستوما، مننژیوم یا سایر موارد از این گروه. تومورهای متاستاتیک مغز نیز از سایر قسمت‌های بدن منشأ می‌گیرند اما به مغز یا نخاع منتقل می‌شوند.
یک متخصص مایو کلینیک در این‌باره می‌گوید: بیمارانی که با تومورهای مغزی مراجعه می‌کنند ممکن است گاهی با سابقه طولانی سردرد مراجعه کنند و سردرد به‌جای بهبود، بدتر و بدتر می‌شود. به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، همچنین تشنج و غش کردن ناگهانی از دیگر علائم تومورهای مغزی هستند که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.
تشخیص این بیماری نیاز به تصویربرداری مغز با اسکن مغزی MRI و معاینه توسط متخصص مغز و اعصاب یا جراح مغز و اعصاب دارد.
به گفته این متخصص مایو کلینیک، درمان تومور مغزی ترکیبی از اول، تشخیص و دوم، یک بحث چند‌رشته‌ای است.
او می‌گوید: همه با هم بحث می‌کنیم و سعی می‌کنیم یک درمان و مدیریت شخصی‌سازی شده برای آن بیمار را اجرا کنیم.
وی خاطرنشان می‌کند درمان می‌تواند شامل جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی یا ترکیبی از این موارد باشد.
با اینکه همه افراد ممکن است تومور مغزی را تجربه کنند اما تحقیقات نشان داده است که فاکتورهایی مانند افزایش سن، ابتلا به بیماری‌هایی مانند چربی‌خون، فشارخون و قندخون، مصرف نوشیدنی‌های الکلی، سابقه خانوادگی، اضافه وزن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید و اشعه‌های مضر می‌تواند ریسک ابتلا به این عارضه را چندین برابر کند.
تومور مغزی نیز مانند هر بیماری دیگر خود را با یک‌سری علائم و نشانه‌ها بروز می‌دهد. شناخت این علائم به تشخیص کمک خواهد کرد. البته این نکته را فراموش نکنید که علائم این بیماری بسته به اندازه و محل قرارگیری متفاوت است. ب‌طور کلی می‌توان گفت بیشتر افراد مبتلا به تومور مغزی علائم زیر را خواهند داشت:
سردرد- تشنج- مشکلات بینایی- مشکلات تعادلی یا هماهنگی- اختلالات گفتاری یا زبانی- ضعف یا بی‌حسی در یک‌طرف بدن- تغییر در رفتار یا خلق‌وخو- سردردهای صبحگاهی- حالت تهوع یا استفراغ- سرگیجه- مشکل در تمرکز یا حافظه- مشکل در خواب- مشکل در بلع- مشکل در کنترل ادرار یا مدفوع
متخصصان توصیه می‌کنند که می‌توان با انجام برخی از توصیه‌ها ازجمله اجتناب از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سرطان‌زا، کنترل فشارخون و کلسترول، حفظ وزن سالم، برخورداری از یک رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش منظم ریسک ابتلا به تومور مغزی را کاهش داد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی