[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

احتمال لغو مجدد جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۹، روزنامه شیراز نوین

رئیس بنیاد آلفرد نوبل اعلام کرد که اعطای جایزه نوبل ادبیات در سال آینده نیز در‌هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
به گزارش ایسنا به نقل از نیویورک تایمز، پس از این که آکادمی سوئدی نوبل، تصمیم گرفت به‌دلیل حواشی مربوط‌به رسوایی اخلاقی‌ برای اولین‌بار در هفت دهه اخیر جایزه نوبل ادبیات را در سال ۲۰۱۸ برگزار نکند و به جای آن در سال ۲۰۱۹ دو برنده اعلام کند، حالا رئیس آکادمی نوبل اعلام کرده که در سال آینده نیز اعطای این جایزه قطعی نیست.
‌لارس هیکنستن، رئیس بنیاد آلفرد نوبل، در مصاحبه‌ای رادیویی از احتمال به تعویق افتادن مجدد نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۹ خبر داده تا این نهاد فرهنگی با سابقه  ۲۳۲‌ساله در بحران عمیق‌تر از گذشته فرو برود.
براساس اعلام هیکنستن جایزه نوبل ادبیات تنها زمانی مجددا اعطا می‌شود که اعتماد عمومی مجدداً جلب شود و این به آن معناست که اعطای مهم‌ترین جایزه دنیای ادبیات در سال ۲۰۱۹ نیز قطعی نیست.
رئیس آکادمی نوبل همچنین بدون اشاره به نام افراد از ۱۰ نفر از اعضای کنونی کمیته نوبل ادبیات خواسته که اگر برای آکادمی نوبل و آینده آن مفید نیستند از سمت خود کناره‌گیری کنند.
وی همچنین عنوان کرده است: در صورتی که آکادمی نوبل ادبیات نتواند مشکل خود را حل کند، بنیاد آلفرد نوبل ناگزیر خواهد بود مؤسسه دیگری را برای برگزاری معتبرترین جایزه ادبی جهان انتخاب کند، تصمیمی که به عقیده برخی بر خلاف وصیت ‌آلفرد نوبل‌ است.
در ماه نوامبر سال گذشته، ژان کلود آرنالت، همسر ‌کاترین فروستنسون‌، عضو آکادمی نوبل‌گرفته با شکایت ۱۸زن به اتهام سوءاستفاده جنسی روبه‌رو شد و پس از انتشار این اخبار، کاترین فروستنسون نیز از آکادمی نوبل کنار گذاشته شد. همچنین سارا دنیوس، رئیس آکادمی نوبل ادبیات نیز در واکنش به این اتفاق‌ها از کار کنار گذاشته شد. 
ماجرای رسوایی اخلاقی در آکادمی نوبل ادبیات در نهایت موجب شد اعطای جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۸ لغو شود و به جای آن در سال ۲۰۱۹ دو برنده نوبل ادبیات معرفی شود؛ اما حالا با صحبت‌های رئیس بنیاد نوبل، برگزاری این جایزه در سال آینده نیز در‌هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
چند نفر از اعضای آکادمی نیز در اعتراض به این اتفاقات کرسی خود را خالی گذاشتند تا تعداد اعضای کمیته نوبل ادبیات از ۱۸نفر به ۱۰نفر کاهش یابد. تعداد اعضا برای رأی‌گیری انتخاب اعضای جدید باید حداقل ۱۲نفر باشد.
درحالی که عضویت در آکادمی نوبل دائمی است اما پادشاه سوئیس به‌عنوان حافظ منافع اکادمی نوبل در این موضوع دخالت کرد و امکان کنار گذاشتن و یا کناره‌گیری برخی از اعضای را فراهم کرد.
از میان ۸ نفر از اعضای کمیته اسکار که کرسی خود را ترک‌ کرده‌اند به چهار نفر اجازه داده شده تا از مسئولیت خود کناره‌گیری کنند و چهار نفر دیگر نیز درحال حاضر در فعالیت‌های آکادمی شرکت نمی‌کنند. 
جایزه نوبل ادبیات از زمان آغاز به کار از سال ۱۹۰۱ تنها شش‌بار اعطا نشده بود که هیچ‌‌یک تحت تأثیر رسوایی اخلاقی نبوده است؛ این جایزه مهم در طول جنگ جهانی اول و دوم نیز به هیچ‌کسی اعطا نشد و در سال ۱۹۳۵ به دلیلی که هنوز نامعلوم است برنده‌ای نداشت.
اعتبار جایزه نوبل ادبیات که چهره‌های نامداری برندگان آن بوده‌اند در سال ۲۰۱۶ نیز به چالش کشیده شد.  زمانی که ‌باب دیلن، موسیقیدان آمریکایی به‌عنوان برنده نهایی انتخاب شد و با این انتخاب جایزه مورد انتقاد قرار گرفت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی