[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

ناشتا شیر نخورید، روزنامه شیراز نوین

در حالی که فواید تغذیه‌ای شیر گاو قابل‌توجه است، بهتر است آن را اول صبح با معده خالی مصرف نکنید.
به گزارش مشرق، شیر گاو سرشار از مواد مغذی مهم مانند کلسیم، پروتئین و ویتامین‌های مختلف و یک ماده غذایی فوق‌العاده است؛ کلسیم موجود در آن به تقویت استخوان‌ها و دندان‌ها و پروتئین آن به رشد و ترمیم ماهیچه‌ها کمک می‌کند. علاوه بر این، سرشار از ویتامین‌هایی مانند D و B12 است که به ترتیب جذب کلسیم را افزایش داده و عملکرد عصبی سالم و تولید سلول‌های خونی را حفظ می‌کند. اما، آیا مصرف این شیر با معده خالی اشکالی ندارد؟

خطرات بالقوه نوشیدن شیر گاو با معده خالی
بسیاری از مردم روز خود را با یک لیوان شیر گاو با معده خالی شروع می کنند، اما اخیراً، مطالعات نگرانی‌هایی را ایجاد کرده‌اند که آیا این سالم‌ترین راه برای شروع روز شما است یا خیر؟ در اینجا، ما هفت دلیل را توضیح می‌دهیم که چرا ممکن است بخواهید در مورد این عادت تجدید نظر کنید:

مشکلات گوارشی ایجاد می‌کند
شروع روز خود با یک لیوان شیر ممکن است منجر به مشکلات گوارشی شود و علائمی مانند نفخ، گاز و حتی اسهال ممکن است به دنبال داشته باشند، زیرا شیر سرشار از لاکتوز است که پردازش معده برای برخی افراد، به ویژه با معده خالی، دشوار است.

باعث اسیدیته می‌شود
شیر گاو به سمت اسیدی بودن گرایش دارد. مصرف شیر زمانی که معده شما خالی است ممکن است سطح اسیدیته روده شما را تشدید کند و احتمالاً منجر به شرایطی مانند رفلاکس اسید، سوزش سر دل و سایر مشکلات گوارشی شود.

با جذب مواد مغذی تداخل دارد
کلسیم موجود در شیر با مواد مغذی مانند آهن و روی تداخل دارد و ممکن است از جذب این مواد معدنی ضروری در هنگام مصرف با معده خالی جلوگیری کند. با گذشت زمان، این وضعیت می‌تواند منجر به کمبود مواد غذایی شود.

می‌تواند باعث افزایش ناخواسته وزن شود
شیر سرشار از کالری است و زمانی که به شکل ناشتا صبح زود مصرف شود، می‌تواند به افزایش وزن کمک کند. کالری اضافی موجود در شیر ممکن است وقتی به‌عنوان اولین ماده پردازش می‌شود، به طور مؤثر مصرف نشود و کالری دریافتی شما را افزایش دهد.

خطرات و واکنش‌های آلرژیک ایجاد می‌کند
افرادی که مستعد ابتلا به آلرژی یا حساسیت ناشی از پروتئین‌های موجود در شیر گاو هستند، ممکن است هنگام مصرف اول صبح، واکنش‌های نامطلوبی مانند کهیر، خارش یا در موارد شدید، علائم دیگر را تجربه کنند.

باعث اختلال در تعادل هورمونی می‌شود
شیر گاو حاوی هورمون‌هایی مانند استروژن و پروژسترون است که وقتی با معده خالی مصرف شود، می‌تواند باعث اختلال در تعادل هورمونی بدن شود. این عدم تعادل به طور بالقوه می‌تواند بر سلامت کلی شما تأثیر منفی بگذارد.

منجر به ایجاد مخاط می‌شود
مصرف شیر گاو با معده خالی ممکن است تولید مخاط در دستگاه تنفسی را در برخی افراد افزایش دهد که ممکن است شرایطی مانند آسم یا سینوزیت را تشدید کند و باعث مشکلات تنفسی شود.
در حالی که فواید تغذیه‌ای شیر گاو قابل‌توجه است، بهتر است آن را اول صبح با معده خالی مصرف نکنید. 
لازم است تا این خطرات بالقوه را در نظر داشته باشید و قبل از ایجاد چنین روتینی به واکنش بدن خود توجه کنید و با متخصص تغذیه مشورت کنید تا متوجه شوید که چگونه غذاها و نوشیدنی‌های مختلف با سلامتی و نیازهای غذایی شما سازگاری دارند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی