[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۰
  • دوره جدید

آب ضامن توسعه است، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
اهمیت مدیریت مصرف، تدوین برنامه‌های ساختاری و رفتاری برای گذر از تابستان، جمع‌آوری و دفع بهداشتی فاضلاب، برخورداری روستاها از آب پایدار، مدیریت خشک‌سالی و سیلاب و مهم‌تر از همه، هم‌افزایی برای فرهنگ‌سازی مصرف آب از مهم‌ترین مواردی بود که مدیرعامل آبفا فارس در نشست خبری با اصحاب رسانه به آنها اشاره کرد.
علی شبانی ظهر سه‌شنبه 22 خردادماه در نشست خبری به مناسبت هفته صرفه‌جویی اظهار کرد: بیش از 270 پروژه آب و فاضلاب با اعتبار پنج‌هزار میلیارد تومان در دولت سیزدهم در استان پهناور فارس به بهره‌برداری رسید. وی با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب فارس رسالت تأمین آب شرب و دفع بهداشتی فاضلاب را در پهنه استان برعهده دارد، اظهار داشت: در استان فارس هزار و ۲۰۰ حلقه چاه، ۲۰هزار کیلومتر شبکه توزیع و ۱۰هزار کیلومتر خط انتقال و جمع‌آوری فاضلاب وجود دارد.
مدیرعامل آبفا فارس با اشاره به این موضوع که در استان با رشد سه درصدی تعداد مشترکان مواجه هستیم، عنوان کرد: تمامی تلاش خود را برای خدمات‌رسانی به جمعیتی که سالانه در حال افزایش است، به کار گرفته‌ایم تا بتوانیم نگرانی و دغدغه مردم را در این حوزه برطرف کنیم. او نسبت به افزایش عمق چاه‌ها تا 650 متر هشدار داد و افزود:۹۰ درصد از آب استان از منابع زیرزمینی و ۱۰ درصد از منابع سطحی تأمین می‌شود. وی با بیان اینکه فارس جزو سه استان اول کشور در حوزه خشک‌سالی شناخته شده، اظهار داشت: اگر مردم فهیم فارس ۲۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی داشته باشند، ۴۲میلیون مترمکعب از منابع حفظ خواهد شد.
مدیرعامل آبفا فارس با تأکید بر این موضوع که عدالت اجتماعی در قالب توسعه پایدار محقق می‌شود، عنوان کرد: برخی معتقدند بخش کشاورزی مصرف‌کننده بیشترین میزان آب است، اما من معتقدم اگر از هرجا که هستیم شروع کنیم و درست عمل کنیم، وضعیت منابع آب بهتر می‌شود.
شبانی با بیان اینکه شرکت آبفا فارس در بحث اجرای پروژه‌ها از ظرفیت خیران و فرصت مسئولیت اجتماعی بهره گرفته است، گفت: سفر دوم رئیس‌جمهور شهید به استان فارس، پنج مصوبه در قالب پروژه‌هایی در حوزه آب و فاضلاب داشت که این پروژه‌ها در حال حاضر اجرا شده و قرار است در هفته دولت به بهره‌برداری برسد.
مدیرعامل آبفا فارس افزود: با اصلاح شبکه‌های توزیع آب، بازسازی تأسیسات آب‌رسانی، مهندسی مجدد چاه‌ها و بهسازی چشمه‌ها و قنات‌های موجود، استانداردسازی انشعابات آب شهری و روستایی و انجام مستمر مدیریت فشار شبکه‌های آب‌رسانی به دنبال ارتقای بهره‌وری منابع آب موجود هستیم. وی اظهار کرد: برای بعضی از شهرها و روستاها که مشکل کمبود آب شرب داشتند نیز چند حلقه چاه آب شرب کشاورزی با کیفیت مناسب اجاره شده و در برخی مناطق شهری و روستایی به صورت مستمر یا متناوب از سامانه آب‌رسانی سیار استفاده می‌شود.
مدیرعامل شرکت آبفا فارس افزود: باید تلاش شود تا متوسط مصرف آب شرب و بهداشتی در استان به استانداردهای موجود نزدیک شود و برای تحقق این موضوع، برنامه ایمنی آب بر اساس یک برنامه جهانی و بنا به دستور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت نیرو اجرایی شده است.
شبانی افزود: این برنامه در سه شهر و ۲ روستای فارس به طور کامل اجرایی شده و افزون بر تأیید ممیزین کشوری، گواهی‌نامه اجرای این برنامه در این شهرها و روستاها از طرف دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعطا شده است.
مدیرعامل آبفا فارس در بخش پایانی سخنانش بر اهمیت مدیریت مصرف به منظور صرفه‌جویی در مصرف آب نیز تأکید کرد و گفت: امسال ۲۵ تا ۳۱ خردادماه به عنوان هفته صرفه‌جویی در مصرف آب نام‌گذاری شده است.
شبانی شعار امسال در هفته صرفه‌جویی را «آب، محور امنیت و ضامن توسعه» عنوان کرد و گفت: روزهای هفته صرفه‌جویی با نام «آب، ارزش‌های دینی و ملی»، «خانواده، فرهنگ و مدیریت مصرف» و «آب، رسانه و افکار عمومی» «پساب، صنعت و محیط‌زیست»، «آب، اقتصاد و بهره وری»، «آب، عدالت اجتماعی و حقوق شهروندی» و «آب، آموزش شهروندی و مسئولیت‌پذیری» نام‌گذاری 
شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی