[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۰
  • دوره جدید

انضباط مالی در بزنگاه آبادانی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- شیرازنوین
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورای اسلامی شهر شیراز، سه‌شنبه 22 خرداد در نشست خبری با خبرنگاران که با حضور شهردار شیراز، تعدادی از معاونان و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورای اسلامی شهر شیراز با موضوع بررسی بودجه ۱۴۰۳ و مقایسه با بودجه شهرداری شیراز در سال‌های گذشته برگزار شد، با بیان اینکه بودجه مهم‌ترین ابزار اجرای سیاست توزیع درآمد شهرداری و انعکاس رقمی فعالیت شورای اسلامی و شهرداری است، گفت: تلاش شورای اسلامی شهر و شهرداری شیراز موجب رشد ۵۰۰درصدی بودجه طی سه سال گذشته در راستای ارائه خدمات هرچه بیشتر به شهروندان گردیده است.
افسانه خواست‌خدایی افزود: بودجه سال جاری 31هزار و 600میلیارد تومان است که مصارف آن براساس هزینه‌های جاری 6 هزار و 900میلیارد تومان و هزینه‌های عمرانی 24هزار 700میلیارد تومان است؛ این در حالی است که این میزان در مقایسه با بودجه سال 1400 که 6هزار و 160میلیارد تومان بود با ورود شورای اسلامی ششم در زمان متمم به 9هزار و 274میلیارد تومان رسید که شاهد رشد پنج‌برابری آن بوده‌ایم. 
وی با اشاره به بودجه 15هزار و 385میلیارد تومانی شهرداری شیراز در سال 1401 و متمم بودجه این سال با رقم 18هزار میلیارد تومان، تصریح کرد: در سال 1402 بودجه شهرداری شیراز به رقم 23هزار و 500میلیارد رسید و متمم بودجه به رقم 24هزار و 500میلیارد تومان افزایش یافت.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورای اسلامی شهر شیراز همچنین از ارائه بودجه متمم 1403 شهرداری شیراز براساس تدوین سه سند خبر داد و گفت: تا پایان مردادماه سال جاری برنامه 20ساله شهر شیراز براساس سند بالادستی تحت عنوان سند راهبردی شیراز سومین حرم اهل بیت(ع) تدوین و اصلاح 
می‌شود.  
وی افزود: در این برنامه بر آن هستیم که هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی و حرکت به سمت تحقق الزامات سومین حرم اهل بیت(ع) در شیراز و ایجاد فهم مشترک در بین عوامل مؤثر در سطوح مختلف، تعیین چشم‌انداز و شاخص‌های وضعیت مطلوب، تحلیل موقعیت و شناسایی شکاف‌های بین وضع موجود و مطلوب، هدف‌گذاری و انتخاب راهبردی مناسب اتخاذ شود تا نقشه راه و برنامه عملیاتی کارآمد برای این اقدام تنظیم کرد. 
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورای اسلامی شهر شیراز تصریح کرد: در تدوین این سند تمامی اسناد بالادستی از جمله سند مهندسی فرهنگی کشور و برش استانی آن که اخیراً نهایی شده است با دقت ملاحظه و مد نظر گرفته شده است. 
خواست‌خدایی عنوان کرد: تا پایان مهرماه برنامه پنج‌ساله شورای ششم از 1404تا 1409 که براساس برنامه 20ساله بالادستی اصلاح شده است، رونمایی می‌شود؛ همچنین بازنگری برنامه 1404در آبان‌ماه 1403 و اصلاح آن براساس دو سند 20 و 5ساله در دستور کار است.
وی ادامه داد: شهرداری شیراز براساس خط‌کشی‌های اسناد ذکرشده(سه سند) در دی‌ماه 1403 و متمم بودجه 1403را به شورای اسلامی شهر تقدیم خواهد کرد و در نهایت بودجه 1404را در دی‌ماه 1403 ارائه می‌نماید. 
وی یادآور شد: بودجه سالانه شهرداری در شش مأموریت و در شش محور برای شهرداری درصدبندی و تعریف می‌شود که این محورها شامل کالبد و شهرسازی، محیط زیست و خدمات، ایمنی و مدیریت بحران، حمل‌ونقل و ترافیک، خدمات مدیریت و اجتماعی و فرهنگی است.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورای اسلامی شهر شیراز به تشریح هر یک از این شش محور پرداخت و افزود: در حوزه مأموریت‌های شهری و کالبدی در سال 1403 نسبت به سال 1400 رقم 561 درصد رشد بودجه‌ای، در حوزه محیط زیست و خدمات 429 درصد رشد، در حوزه‌های ایمنی و مدیریت بحران نیز رشد571 درصدی، در حوزه حمل‌و‌نقل و ترافیک رشد 315درصدی، حوزه خدمات مدیریت رشد 248درصدی و در بخش فرهنگی و اجتماعی نیز رشد یک‌هزار و 388درصدی نسبت به سال 1400 داشته‌ایم. 
خواست‌خدایی ادامه داد: در موضوع فروش املاک ناشی از فروش اوراق مشارکت با رشد 693درصدی، در موضوع ستاد باغات با رشد 442درصدی و در موضوع کمک‌های بلاعوض با رشد 392‌درصدی در بودجه سال جاری نسبت به سال 1400 مواجه هستیم و در خصوص جمع مازاد تخصیص‌نیافته با یک‌هزار و 866میلیارد تومان در سال گذشته و یک‌هزار میلیارد تومان در 1403 به بودجه اضافه شده است.
وی همچنین در توضیح بخش منابع بودجه شهرداری، اظهار کرد: منابع درآمدی شهرداری از حوزه‌های ساختمانی، پایدار، وام، اوراق مشارکت، فروش املاک ناشی از اوراق مشارکت، ستاد باغات،کمک‌های بلاعوض دولت و جمع مازاد تخصیص‌نیافته عمومی اختصاص دارد که از محل منابع درآمد ساختمانی با رشد 358درصدی، درآمد پایدار شهری با رشد 439درصدی، درآمد وام شهرداری با رشد 248درصدی و اوراق مشارکت شهرداری با رشد 200درصدی نسبت به سال 1400 درآمدها همراه بوده است. 
این عضو شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر شیراز با همکاری شهرداری در سه سال گذشته اتفاقات بی‌نظیری را رقم زده است و با برنامه‌ریزی شورای اسلامی شهر و مطابق با اسناد بالادستی بودجه براساس سیاست‌ها تدوین شد، خاطر نشان کرد: در کمیسیون برنامه و بودجه، نظم‌بخشی و نظام‌بخشی به عملیات و بودجه‌ریزی شکل گرفت که نظم و انضباط بودجه‌ای، بودجه‌ریزی براساس برنامه و افزایش بودجه به شکل منطقی رقم خورد.
به گفته عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر شیراز هرچه بودجه صحیح‌تر باشد در متمم کمتر افزایش خواهد داشت و در سال جاری نیز پیشنهاد 31هزار و 600میلیارد تومان بودجه بود که بخشی مرتبط با هزینه جاری و هزینه‌های عمرانی است.
خواست‌خدایی افزود: نیاز است در حوزه فرهنگی به نقطه مطلوب برسیم؛ چراکه هرچه در این حوزه هزینه شود سرمایه‌گذاری خواهد بود.
وی در بخش دیگری از سخان خود بیان کرد: در دی‌ماه سال جاری متمم بودجه ارائه می‌شود و تا پایان بهمن بودجه 1404 تقدیم شورای اسلامی شهر خواهد شد.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: در کمیسیون برنامه و بودجه، بودجه‌ریزی عملیاتی و بر مبنای عملکرد کارگروه‌های تخصصی و اجرایی و راهبردی تشکیل و قراردادهایی با مشاور و طراح نسبت به سامانه بودجه‌ریزی براساس عملکرد دیده شده است.
خواست‌خدایی در ادامه به اقدامات کمیسیون برنامه و بودجه که در سه سال گذشته با سر‌فصل‌های رشد بی‌نظیر و منطقی بودجه، بودجه‌ریزی عملیاتی بر مبنای عملکرد با هدف ردیابی دقیق هزینه‌ها و ارزیابی عملکرد سازمانی و تشکیل مستمر کمیته حسابرسی که به صورت ماهانه تشکیل می‌شود، پرداخت و از راه‌اندازی و سیاست‌گذاری اولین و جامع‌ترین سامانه برنامه‌ریزی استراتژیک با پشتیبانی از سطوح مختلف برنامه راهبردی تا عملیات تحت عنوان سامانه سیگما خبر داد.
وی ادامه داد: در این بخش عنوا‌ن‌هایی همچون شاخص‌ها و ارزیابی عملکرد، بانک، قراردادها و مدیریت پیمان، تأمین و تدراک و مدیریت مستندات و در سرجمع 12 آیتم پیگیری می‌شود.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورای اسلامی شهر شیراز همچنین در خصوص املاک شهرداری شیراز عنوان کرد: تخلیه املاک شهرداری که به صورت قهری یا قرارداد یا تحویل پرنسل و مدیران بوده، انجام شده است.  
خواست‌خدایی در پایان سخنان خود به موضوع سرمایه انسانی اشاره و اضافه کرد: در این حوزه عدم ورود نیرو بدون مجوز به شهرداری، بازنشسته شدن 449 نفر نیرو با 30 سال سابقه خدمت و شرایط احراز سمت‌های سازمانی مصوب انجام شد و تدوین برنامه جامع منابع نیروی انسانی و تهیه نرم‌افزار جامع منابع انسانی صورت گرفت.
شهرداری شیراز در هشت حوزه اصلی دچار مشکل جدی کمبود نیروی انسانی متخصص است 
در ادامه این نشست، مسعود زارعی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز اظهار کرد: در این کمیسیون 15 پروژه شاخص و مورد تأکید شهردار شیراز تعیین شد تا اجرای آنها صورت گیرد؛ همچنین ۵ پروژه در حوزه سرمایه انسانی در این کمیته تدوین شده است. 
وی افزود: این‌ کمیته ۵ عضو دارد که در موضوع سامان‌دهی نیروی انسانی بررسی تخصصی موضوعات انجام شده است تا یک نظارت جدی صورت گیرد.
این عضو شورای اسلامی شهر شیراز تصریح کرد: مجموعه مدیریت شهری کلان‌شهر شیراز تعداد 3500 نیروی رسمی، 3هزار و 50 نیروی شرکتی و یک‌هزار و 300 نیروی راننده استیجاری دارد و 5200 نیروی حجمی است که با عناوین مختلف در مجموعه مدیریت شهری حضور دارند.
زارعی همچنین از انجام یک‌ کار ضربتی در ۸ حوزه خبر داد و گفت: شهرداری شیراز در هشت حوزه اصلی دچار مشکل جدی در خصوص کمبود نیروی انسانی متخصص است که این موضوع در اولویت کمیته به جهت بررسی قرار گرفته است.
وی خاطر نشان کرد: کمبود نیروی تخصصی در حوزه‌هایی همچون فرهنگی، سامانه 137، دبیرخانه و بایگانی و خدمات است. رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: در حوزه تشکیلات نیز تا پایان سال در مجموعه شهرداری شیراز به‌روز‌رسانی متناسب با برنامه‌های مد نظر ایجاد خواهد شد. رفع مشکلات بخش مسکن، پایش نیروها، در نظر گرفتن مکان‌هایی برای کارکنان همچون مجتمع خدمات رفاهی در پارک دراک، حوزه آموزش، بانک جامع اطلاعات و اسناد کارکنان به صورت الکترونیکی و نرم‌افزار جامع منابع انسانی، از دیگر موضوعات مورد اشاره رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز بود که بر ضرورت ایجاد آنها در حوزه سامان‌دهی نیروی انسانی در قالب اجرا و تعریف پنج پروژه اشاره کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی