[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۵۸
  • دوره جدید

اینکه به منتقدین تیم ملی بگوییم خائن، درست نیست، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه خبری فوتسال، سیدمحمد ناظم‌الشریعه سرمربی سابق تیم ملی فوتسال ایران در گفت‌وگویی با هفته نامه «فوتسالی ها» از جام جهانی ۲۰۱۶، دوران حضورش در عراق و کویت و شرایط کنونی فوتسال ایران سخن گفت. این گفت‌وگوی جذاب را از دست ندهید.
- این روزها در تیمی مشغول نیستید؟ پیشنهادی ندارید؟
فعلاً ترجیح می‌دهم استراحت کنم. جایی هم بنا ندارم بروم. چند کار تحقیقاتی دارم که باید به ثمر بنشیند .
- از تیم‌های باشگاهی ایران پیشنهاد ندارید؟
تیم‌ها اکثراً بسته شده‌اند و پیشنهادی هم ندارم. فعلاً بنایم استراحت کردن است.
- عراق و کویت؛ دو تیمی که بعد از ایران سرمربی آن‌ها شدید اما فرجام چندان خوبی نداشتید.
در عراق قرار بود برای توسعه فوتسال این کشور کمک کنم. عراق
یک سری مشکلاتی داشت که نمی‌خواهم وارد جزئیاتش شوم اما مثلاً سالن استاندارد نداشتند. من با این تیم به فینال مسابقات عرب کاپ رفتم، ازبکستان را بردیم، یک سری بازیکن جوان آوردیم اما فوتسال برایشان دورهمی بود و این اتفاقات تغییری در نگرش آن‌ها ایجاد نکرد. در این شرایط پیشنهاد کویت رسید و به این تیم رفتم.
- در آن برهه گفته شد شما گران‌ترین مربی جهان هستید.
نه. این‌طور نبود. من از عراق هم پول کمی نگرفتم اما پیشنهاد کویت بهتر بود. مبلغ مربیان معلوم است و من گران‌ترین نبودم و این‌طور هم نبود که برای پول به کویت رفته باشم. شرایط برای ادامه کار در عراق فراهم 
نبود.
- در کویت هم اما در نهایت سرانجام خوبی نداشتید.
با وجود اینکه من قولی برای صعود به جام جهانی در این دوره نداده بودم اما شانس بالایی برای صعود داشتیم. من برای جام ملت‌های آسیا با کویت قرارداد نداشتم و از لحاظ فکری به‌جایی رسیدیم که بهتر است تمدید نکنیم. مدیر تیم کویت رفیق من بود و گفت شاید بتوانی با تغییراتی تیم را پیش ببری اما آن‌ها تفکر حرفه‌ای نداشتند. خیلی ریلکس بودند و چون پول داشتند شل گرفته بودند. ما یک ماه قبل‌از جام ملت‌های آسیا، مجارستان تیم بیستم جهان را بردیم. همین تاجیکستان که به جام جهانی صعود کرد را شکست دادیم. چند جوان خوب برای تیم پیدا کردیم اما تفکر آن‌ها حرفه‌ای نبود. دیدم فشار بی‌دلیل به آن‌ها می‌آورم و برای آن‌ها این فشار قابل تحمل نبود. کلاً ۱۰۰ فوتسالیست در کویت بود و خیلی هم این رشته برایشان اهمیتی نداشت.
- اینکه شنیده می‌شود بازیکنان زیر پای شما را خالی کردند درست است؟
نمی‌توانم این را بگویم اما اینکه بی‌خیال بودند اذیتم می‌کرد. در هرصورت باورشان نمی‌شد که من بروم و با من برای جانشینی‌ام مشورت کردند گفتم مربی تیمی که بیشترین بازیکن در تیم ملی دارد را بگذارید. قرارمان صعود به جام جهانی ۲۰۲۸ بود اما با توجه به گروهی که کویت در آن قرار داشت و شرایط این دوره، اگر من بودم در همین دوره صعود 
می‌کردیم.
- شما در سال‌های پس‌از جدایی از تیم ملی کمتر مصاحبه‌ای در مورد تیم ملی داشتید. اخیراً اما در مورد جام ملت‌های آسیا و قرعه‌کشی جام جهانی جملاتی گفتید که تا حدودی خبرساز شد.
اول اینکه باید به اعتقادات و نظرات سرمربی تیم ملی احترام گذاشت و الان اوست که حرف آخر را می‌زند. زمانی که من بودم می‌گفتند فلانی را تیر کردند تا علیه من صحبت کند اما کار خودم را می‌کردم. الان چیزی که هست این است که هرکسی چیزی بگوید برخی ناراحت می‌شوند. مگر حرف از گروه‌بندی تیم ملی یا سطح جام ملت‌های آسیا باید کسی را ناراحت کند. هرکسی نظری دارد اما اینکه اگر انتقادی شد بگوییم فلانی خائن است درست نیست. من الان از وحید شمسایی حمایت می‌کنم چون سرمربی تیم ملی است و به او و تفکراتش احترام می‌گذارم اما تفکراتمان با هم فرق دارد. اگر او دوست دارد تیمش فقط دریبل بزند باید احترام بگذاریم. اینکه اعتقاد دارد تکنیک برایش از تاکتیک مهم‌تر است قابل احترام است.
- شما گفتید گروه ایران در جام جهانی ۲۰۲۴ آسان است و ما کار دشواری برای صعود نداریم؟
من این حرف‌ها را با سند و مدرک می‌زنم. ما در دوره قبل با آرژانتین که قهرمان جهان شد و صربستان که قدرت اروپا بود و آمریکا هم‌گروه بودیم. بعضی‌ها همان موقع یک‌نیمه یک‌جور حرف می‌زدند و نیمه دیگر یک‌جوری دیگر. گروه دوره قبل را با این دوره مقایسه کنید. گروه سال ۲۰۱۶ را مقایسه کنید. ما با اسپانیا، آذربایجان و مراکش هم‌گروه بودیم و تیم سوم صعود کردیم. به نظر شما این گروه‌ها دشوارتر نیست؟
- در مورد جام ملت‌های آسیا هم گفتید سطح بازی‌ها پایین بود؟
ژاپن همان تیم همیشگی بود؟ تایلند باوجود میزبانی همان تایلند دوره‌های قبل بود که می‌شناختیم؟ همین کویت بدون مربی تایلند را برده بود. فوتسال در آسیا رشد زیادی کرده اما با همه این تفاسیر ما باید ازبکستان را در ضربات پنالتی ببریم؟ فاصله ما با این تیم زیاد است.
- البته در جام جهانی ۲۰۲۱ هم با حضور شما بازی دشواری مقابل ازبکستان تجربه کردیم؟
در آن بازی من اشتباهاتی داشتم. بازی را ۹ بر ۸ بردیم اما نتیجه اصلی باید ۸ بر ۴ می‌شد. این اختلاف فوتسال ما با ازبکستان بود.ما وقتی جلو افتادیم به‌خاطر مرحله بعد به چند بازیکن دفاعی خودمان کمتر بازی دادیم و همین باعث شد تا برای دقایقی بازی از دستمان خارج شود. قبول دارم که تفکر من مقابل ازبکستان اشتباه بود.
- هنوز هم خیلی‌ها حسرت می‌خورند که چرا سالار آقاپور را
به‌جای حسین طیبی به جام جهانی ۲۰۲۱ نبردید.
بارها گفتم و الان هم می‌گویم که نامه کتبی داشتیم که طیبی بعداز مرحله گروهی می‌رسد. حسین بازیکن بزرگی بود و حضورش در مرحله حدفی برای ما بسیار مهم بود اما کمیته پزشکی در محاسباتش اشتباه کرد. ضمن اینکه سالار آقاپور هم قبل‌از بازی‌ها تست کرده بودیم و در تورنمنت تایلند عملکرد بسیار ضعیفی داشت. او را اول بازی به میدان  فرستادیم، وسط بازی به میدان فرستادیم و آخر بازی هم به او زمان دادیم اما خوب کار نکرد. طیبی تجربه بازی در قزاقستان را هم داشت و به داد ما می‌رسید اما حیف که نتوانست بازی کند.
- بحث برخوردی که با سنگ‌سفیدی هم داشتید آن زمان سروصدا کرد. بهتر نبود زمان دیگری را برای تنبیه انتخاب می‌کردید؟
الان چندسالی گذشته و نمی‌خواهم به عقب برگردم. سنگ‌سفیدی الان هم با من در ارتباط است و گاهی زنگ می‌زند و احوالی می‌پرسد.کاری که او در آن زمان کرد قابل بخشش نبود. من این‌طوری که شما فکر می‌کنید فکر نمی‌کنم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی