[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۳
  • دوره جدید

استعدادیابی با چادرِ کامیون در کازرون!، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی- گروه ورزش
پیشسکوت هندبال و بسکتبال کازرون که در فوتبال و دوومیدانی هم دستی برآتش داشته است، از عمر ورزشی و خاطرات جالبش در این عرصه سخن گفت.
علی‌اصغر توکلی‌کازرونی درباره شروع ورزش حرفه‌ای خود گفت: از 10 سالگی ورزش را با فوتبال و والیبال شروع کردم و دوره دبیرستان کاپیتان تیم والیبال مدرسه جلوه کازرون بودم. تیم ما آن سال اول شد. در سال 1337 یک مربی خوب به نام آقای گِرَوِش داشتیم. ایشان گفت برویم سمت دوومیدانی و من هم در دوهای 1500 و 3000 متر برای تیم شهرستان انتخاب شدم.
وی افزود: سپس در دانش‌سرای کشاورزی شیراز ورزش را ادامه دادم و دوسال پشت‌سرهم، قهرمان دبیرستان‌های شیراز شدم و بعد هم به مسابقات کشوری که در کرمان برگزار می‌شد اعزام شدم.
توکلی ادامه داد: پس‌از آن به سربازی رفتم و وقتی برگشتم، دوباره به کازرون آمدم و به‌خاطر سوابق ورزشی که داشتم، معلم ورزش شدم. در  سال 47 کلاس هندبال در تهران برای معلمان ورزش تشکیل شد و زیر نظر آقای میشل پائولینی که برای تدریس آمده بود، رفتیم و آموزش دیدیم و وقتی به کازرون برگشتم، هندبال را بعداز مدرسه البرز تهران، در دبیرستان جلوه کازرون راه‌اندازی کردم.
این مربی قدیمی کازرون گفت: حدود 10 تا 15 سال رئیس هیئت هندبال و دوومیدانی کازرون بودم و همیشه کسانی که اهل هندبال هستند می‌دانند که تیم ما اکثراً مقام اول و گاهی مقام دوم را کسب می‌کرد و الان هم در لیگ برتر هندبال کشور، کازرون همیشه حرف اول و دوم را می‌زند.
وی با بیان اینکه ورزش هندبال بعداز رشته‌های دیگر وارد ایران شد، گفت: در نتیجه از زمانی شروع کردیم که تکنیک‌ها و تاکتیک‌های جدید آمده بود. بعداز اینکه من وارد رشته تربیت‌بدنی شدم و برگشتم کازرون، چون به ما همه رشته‌ها را یاد دادند، حتی کوهنوردی و اسکی، ما هم سعی کردیم به بچه‌ها یاد بدهیم. حتی وزنه‌برداری و سایر رشته‌ها را آموزش دادیم. اما بیشترین فعالیت من روی استعدادیابی بود که بچه‌ها را برای دوومیدانی به استادیوم کازرون می‌آوردیم و بعد هم به شیراز در استادیوم حافظیه آموزش دادیم.
توکلی یکی از خاطراتش را این‌چنین بیان کرد: در مدرسه به بچه‌ها می‌گفتیم چند تشک ابری بیاورید، یک نفر هم که کامیون داشت این تشک‌ها را در چادر کامیون می‌پیچیدیم و برای پرش ارتفاع استفاده می‌کردیم. این‌چنین استعدادیابی می‌کردیم و اینجا بیشتر کارهایی که من کردم برای این بود که همه رشته‌های ورزشی را پیشرفت بدهم. 
او که سابقه داوری در مسابقات هندبال و حتی بسکتبال را در کارنامه دارد، در پایان خواستار حمایت رسانه‌ها از ورزش برای گسترش این پدیده سلامت‌محور شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی