[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۵۵
  • دوره جدید

حیواناتی که بال ندارند ولی پرواز می‌کنند، روزنامه شیراز نوین

به گزارش نمناک، اگر تصور می‌کنید که تنها پرندگان توانایی پرواز دارند باید بگوییم که اشتباه فکر می‌کنید. برای پی بردن به اشتباه خود در مورد پرواز حیوانات این مطلب را مطالعه کنید.
آیا تابه‌حال به توانایی‌های ویژه حیوانات فکر کرده‌اید؟ جالب است بدانید که در جهان حیوانات، حیواناتی وجود دارند که قادر به پرواز هستند. این حیوانات دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند که آن‌ها را از سایر حیوانات متمایز می‌کند. در ادامه به تعدادی از این حیوانات با قابلیت پرواز اشاره خواهیم کرد.
مارمولک پرنده
مارمولک پرنده، یا همان اژدهای پرنده، یک نوع مارمولک است که به آن به این دلیل معروف است که می‌تواند پرواز کند. این موجودات به طول تا 8 اینچ (20 سانتیمتر) رشد می‌کنند، اما اغلب طول آن‌ها کمتر از 2 اینچ است. آن‌ها در مناطق مختلفی از جنگل و پهنای رودخانه پرواز می‌کنند. مارمولک پرنده دارای انواع مختلفی است و از ویژگی‌های خاصی برای پرواز استفاده می‌کند، ازجمله فشار دادن هوا به کمک تنفس سریع و جابه‌جایی صحیح و پیوسته بدنش در هوا. این قابلیت پرواز مارمولک پرنده را به یک موجود عجیب و دیدنی در جهان حیوانات تبدیل کرده است.
مورچه پرنده
مورچه پرنده، یک حشره است که در مقابل مورچه‌های بال‌دار تمایز می‌یابد. بال ندارد و نباید آن را با مورچه‌های بال‌دار اشتباه گرفت. مورچه پرنده برای جست‌وجوی غذا از درختی به درخت دیگر پرواز می‌کند. یک نکته عجیب و ترسناک درباره مورچه‌های پرنده این است که غالباً در گروه‌های بزرگ و متراکم از درختی به درخت دیگر پرواز می‌کنند. این رفتار گروهی آن‌ها را از سایر حشرات تمایز می‌دهد و شهود گروهی قوی آن‌ها در به دست آوردن منابع غذایی مؤثر است. در حقیقت، این پرواز گروهی مورچه پرنده را به یک پدیده جالب و خیره‌کننده در جهان حشرات تبدیل کرده است.
قورباغه پرنده
قورباغه‌های پرنده، همانند اسمشان نشان می‌دهد، بال ندارند، اما دست و پاهای پهنی دارند که به آن‌ها اجازه پرواز می‌دهد. این قورباغه‌ها با استفاده از این عضو خاص می‌توانند در هوا بپرند و به فاصله‌های کوتاهی پرواز کنند.
پرنده‌ماهی
پرنده ماهیان بیش‌از پنجاه گونه را شامل می‌شوند. آن‌ها در آب‌های مناطق حاره‌ای اقیانوس آرام، اطلس و اقیانوس هند یافت می‌شوند. این پرنده‌ها، به‌طور معمول، چهار بال دارند و می‌توانند به فاصله‌های بیش‌از 200 متر در هوا پرواز کنند.
سنجاب پرنده
سنجاب پرنده نمی‌تواند به‌طور کامل پرواز کند و تنها می‌تواند از درختی به درخت دیگر و تا ارتفاع 90 متری پرش کند. این‌گونه حیوانی قدمتی به حدود 18 تا 20 میلیون سال پیش دارد و از جانوران جالب و خاصی در جهان حیوانات است.
مار پرنده
مار طلایی در مناطق جنوب و جنوب شرق آسیا زندگی می‌کند. این مار، علاوه‌بر سمی بودن، قادر به پرواز است. این ویژگی عجیب و غریب مار طلایی آن را به یک موجود جذاب در دنیای حیوانات تبدیل کرده است.
سفره‌ماهی یا مانتا رای
سفره ماهی شیطان یا مانتا رای، یکی از موجودات عظیم دریایی و سرگردان در اقیانوس‌های سراسر جهان است. این موجودات اسرارآمیز با جثه‌ بزرگ خود، قادر به پرواز در هوا هستند و می‌توانند به‌طور شگفت‌انگیزی بیش‌از 3 متر در هوا بپرند. سفره ماهی شیطان با بال‌های خاص و گسترده‌ای که شبیه به بال‌های پروانه هستند، پرواز خود را به انجام می‌رساند. این پرواز معمولاً در فاصله کوتاهی از سطح آب انجام می‌شود و به آن‌ها کمک می‌کند به‌طور مؤثری در آب حرکت کنند و به‌دنبال غذا بگردند. سفره ماهی شیطان با قدرت پرواز خود و ظاهری منحصربه‌فرد، جزو جالب‌ترین موجودات دریایی محسوب می‌شود.
سرپاور پرنده ژاپنی
سرپاور پرنده ژاپنی به فاصله برروی اقیانوس‌ها پرواز می‌کند و بال‌های خود را مانند بال‌های یک پرنده باز می‌کند. بااین‌حال، این نوع پرنده توان 
پرواز تا 11 متر را تنها در مدت زمان یک ثانیه دارد. این ویژگی منحصربه‌فرد آن را به یک موجود عجیب و دیدنی در جهان حیوانات تبدیل کرده 
است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی