[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۵۵
  • دوره جدید

بخـوریـد و لاغـر شـویـد، روزنامه شیراز نوین

به گزارش بهداشت نیوز، احتمالاً می‌دانید که غذاهای خاصی اثرات ترموژنیک(سوزاننده چربی) بالایی دارند؛‌ یعنی به افزایش متابولیسم شما کمک می‌کنند. اما بیشتر مردم دقیقاً نمی‌دانند چه غذاهایی کالری می‌سوزانند یا دارای ماده یا ترکیب خاصی هستند که سوخت کوره متابولیک درونی بدن را تأمین می‌کنند و به عبارتی باعث می‌شوند کالری که مصرف کرده‌اید را سریع‌تر ذوب کنید. در اینجا 10 غذایی که متخصصان تغذیه، چربی‌سوزی آنها را تأیید می‌کنند، گفته شده است:
فلفل تند
فلفل تند دارای ترکیبی به نام کاپسایسین است که باعث تندی آن می‌شود، این ترکیب بدن را گرم می‌کند،‌ متابولیسم را راه می‌اندازد و به شما کمک می‌کند کالری اضافی را بسوزانید. کاپسایسین در فلفل تازه، ترشی و فلفل خشک و همچنین در ادویه‌هایی آن مانند پودر فلفل قرمز، وجود دارد. متخصصان کاهش وزن توصیه می‌کنند که آن را به سوپ، سس و برنج اضافه کنید تا قابلیت چربی‌سوزی رژیم غذایی‌تان را افزایش دهید. اگر غذاهای تند دوست ندارید، باز هم می‌توانید از خواص فلفل تند بهره‌مند شوید. در بررسی جدیدی در دانشگاه کالیفرنیا،‌ پژوهشگران پی بردند، فلفل‌هایی که دارای ترکیبی به نام دی‌هیدروکپسیت(Dihydrocapsiate) هستند نیز می‌توانند موجب چربی‌سوزی شوند؛ این ترکیب فرم غیرتند کاپسایسین است و توانایی بدن را در اکسیده کردن چربی افزایش می‌دهد. محققان توصیه می‌کنند، این ترکیب را بخشی از رژیم ‌غذایی کم‌کالری خود کنید. این ترکیب به شما کمک می‌کند بدون اینکه دهانتان آتش بگیرد، از ویژگی‌های چربی‌سوزی فلفل تند بهره‌مند شوید.
چای سبز
چای سبز حاوی ترکیبی موسوم به اپیگالوکتشین‌گالات(EGCG) است و از نظر علمی ثابت شده است که متابولیسم را به‌ طور موقت افزایش می‌دهد. EGCG، آنتی‌اکسیدانی است که باعث می‌شود بدنتان بهتر از هورمون طبیعی و نوروترانسمیتر نوراپی‌نفرین استفاده کند. اثر اصلی نوراپی‌نفرین در متابولیسم، دادن پیغام جهت سوزاندن سلول‌های چربی و انرژی ذخیره شده است. چای سبز کافئین زیادی ندارد، ولی هر فنجان آن به ‌طور متوسط حاوی 25 تا 50 میلی‌گرم کافئین است. کافئین هم‌راستای نوراپی‌نفرین عمل می‌کند و خاصیت چربی‌سوزی آن را افزایش می‌دهد. بررسی جدیدی نشان می‌دهد، مردانی که مکمل رژیمی حاوی EGCG را دریافت کردند و ورزش هم می‌کردند، 17 درصد بیشتر از افرادی که این مکمل را دریافت نکردند، چربی سوزاندند. اگر به‌ طور مرتب ورزش می‌کنید و رژیم ‌غذایی کم‌کالری دارید، چای سبز گرم یا سرد را به رژیم خود اضافه کنید تا رژیم چربی‌سوزی خود را کامل کنید.
جو دوسر
جو سرشار از فیبر است و وقتی بدن می‌خواهد غلات غنی از فیبر را تجزیه کند،‌ در طی مراحل هضم آن 2 برابر انرژی مصرف می‌کند و کالری می‌سوزاند؛ همچنین فیبرهای رژیمی،‌ اشتهای شما را تنظیم می‌کند و به شما حس سیری طولانی‌مدت می‌دهند و کمک می‌کنند، در طول روز گرسنه نشوید. این باعث می‌شود تنقلات شیرین و چرب کمتری را به خصوص بین صبحانه و نهار مصرف کنید. متخصصان، خوردن حریره جو را برای صبحانه توصیه می‌کنند، ‌اما اگر آن‌ را به صورت آماده می‌خرید باید حواستان باشد. بسیاری از این محصولات دارای قند افزودنی هستند که باعث خنثی شدن اثر سلامت آن می‌شود. به‌جای آنها می‌توانید در کنار جو سبوس‌دار، عسل یا میوه تازه مصرف کنید تا مزه خوبی به آن بدهید. آن را همراه با مغزهای سرشار از پروتئین بخورید و به این ترتیب یک صبحانه کامل خواهید داشت؛ همچنین می‌توانید سبوس جو را در سوپ،‌ سالاد یا سرخ‌کردنی‌ها بریزید.
گریپ‌فروت
یکی از بهترین صبحانه‌های چربی‌سوز که می‌توانید بخورید، نصف گریپ‌فروت و یک فنجان قهوه است. این شروع عالی برای روزتان است، به‌خصوص اگر 2 ساعت بعد از آن دومین صبحانه خود را که غذایی سرشار از فیبر و پروتئین است، ‌بخورید. گریپ‌فروت به بدن کمک می‌کند چربی و کلسترول را حل کند و مانع از سخت شدن رگ‌های قلب(آرترواسکلروزیس) می‌شود.
یک گریپ‌فروت سایز متوسط، تنها 74 کالری دارد، ولی دارای مقدار زیادی فیبر پکتین شکم‌پرکن است؛ این فیبر به شما کمک می‌کند مدت زمان بیشتری احساس سیری کنید و بین وعده‌های غذایی خود، کمتر تنقلات بخورید؛ همچنین، گریپ‌فروت غنی از ویتامین C و پتاسیم است و هیچ چربی و سدیمی ندارد؛ آن را به رژیم خود اضافه کنید، خواهید دید کمرتان چگونه کوچک خواهد شد.
بوقلمون و مرغ
بوقلمون و مرغ منبع اندکی از پروتئین هستند و در چرخه رژیمی به‌عنوان رژیم دارای «اثر بالای ترموژنیک» شناخته می‌شوند. در‌ واقع این اثر به این معنی است که کوره درونی بدن شما را در طول فرآیند هضم روشن و متابولیسم شما را افزایش می‌دهد. از آنجایی که بوقلمون و مرغ چربی کمی دارند،‌ هر دو کالری کمتری از گوشت گاو دارند. این یک شرایط برد- برد برای بدن است و تمام مواد ‌غذایی و فواید گوشت را با کالری خیلی کمتری دریافت می‌کند که هضم آنها به سوزاندن انرژی بیشتری نیاز دارد.
اما در مورد بوقلمون و مرغ یک هشدار مهم هم وجود دارد؛ اگر می‌خواهید قابلیت چربی‌سوزی این گوشت‌ها را افزایش دهید،‌ باید پوست آنها را جدا کنید. چربی پوست طیور بسیار بالاست و می‌تواند ارزش تغذیه‌ای این گوشت‌ها را به شدت تغییر دهد. آنها را جدا کنید و برای طعم‌دار کردن آنها از ادویه‌ها یا سس‌های کم‌کالری و قند کم استفاده کنید.
عدس
احتمالاً تا الآن، با خواندن مطالب بالا متوجه یک روند خاص شده‌اید؛ هرچه محتویات پروتئینی غذایی بیشتر باشد، برای کاهش وزن بهتر است. بدن شما برای سوزاندن پروتئین انرژی بیشتری مصرف می‌کند و به همین خاطر چرب‌سوزی بدن بهتر می‌شود و همچنین زمان بیشتری برای هضم پروتئین نیاز است؛ این باعث می‌شود مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید. بررسی‌ها نشان می‌دهند، افرادی که رژیم ‌غذایی غنی از پروتئین دارند، نسبت به افراد دارای رژیم ‌غذایی کم‌پروتئین، نیاز به کالری کمتری در طول روز دارند. عدس انتخاب فوق‌العاده‌ای است،‌ چون سرشار از پروتئین است و چربی خیلی کمی هم دارد؛ در واقع کمترین چربی را در میان غذاهای سرشار از پروتئین دارد. همچنین مصرف یک وعده آن،‌ 35 درصد نیاز روزانه آهن را تأمین می‌کند؛ کمتر غذایی دارای ارزش‌های غذایی این عدس کم‌کالری است. آن را در دستور پخت سوپ خود وارد کنید، یا به‌عنوان یک غذای جانبی مصرف کنید.
توت‌ها
توت‌ها غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و دریافت آنتی‌اکسیدان از منابع طبیعی راه خیلی خوبی برای تقویت متابولیسم است. آنتی‌اکسیدان‌ها موجود در توت، موجب تقویت جریان خون و در نتیجه ساخت ماهیچه‌های قوی‌تر می‌شود. هرچه ماهیچه‌های بدن بیشتر باشد، کالری بیشتری را می‌سوزاند، حتی وقتی در حال استراحت باشد. کمی زمان برای تبدیل چربی‌های بدن به ماهیچه بگذارید و به این ترتیب از مزایای کالری‌سوزی و کاهش وزن حاصل از آن بهره‌مند خواهید شد. یکی دیگر از مزایای توت‌ها، کالری بسیار کم آنهاست؛ توت‌فرنگی بسیار کم‌کالری است و هر فنجان آن تنها 45 کالری دارد. میزان کالری تمشک، شاه‌توت و بلوبری 60 تا 80 کالری در هر فنجان آن است و همه انواع توت‌ها فشارخون را کاهش می‌دهند. این باعث کم شدن خطر بیماری قلبی و حمله‌های قلبی می‌شود، دلیل دیگری که باید آنها را به حریره جو و صبحانه خود اضافه کنید؛ همچنین آنها بهترین تنقلاتی هستند که می‌توانید بخورید.
قهوه
مطمئناً کافئین معایب خاص خود را دارد و مصرف بیش از حد آن موجب افزایش ضربان قلب و در نتیجه پریشانی و بی‌خوابی می‌شود، اما افرادی که میزان مناسبی قهوه می‌خورند،‌ احساس افزایش متابولیسم را بعد از خوردن قهوه صبحانه تجربه کرده‌اند. کافئین موجب افزایش متابولیسم و کمک به سوزاندن کالری بیشتری می‌شود؛ علاوه بر این، موجب افزایش انرژی در طول روز می‌شود. علاوه بر میزان مصرف، باید حواستان به چیزهایی که به قهوه اضافه می‌کنید، ‌باشد. اضافه کردن قند و خامه به قهوه، این نوشیدنی تقویت‌کننده متابولیسم را به یک تله چربی تبدیل می‌کند. می‌توانید به‌جای شکر، ‌از شیرین‌کننده‌ها و شیر کم‌چرب استفاده کنید. سالم‌ترین حالت قهوه وقتی است که آن را خالص مصرف می‌کنید؛ بنابراین اگر نحوه مصرف خود را تغییر دهید،‌ بدن از مزایای آن بهره خواهد برد.
ماهی
برخی ماهی‌های خاص سرشار از اسید چرب امگا 3 هستند‌ که با افزایش متابولیسم موجب از بین رفتن چربی‌ها می‌شود. عملکرد رژیمی اسید چرب امگا 3 مانند پروتئین است. امگا 3 بدن را مجبور به چربی‌سوزی بیشتر کرده و اشتها را در طول روز کنترل می‌کند. ماهی انتخاب خیلی مناسبی برای نهار است؛ هرچه آن را در اوایل روز بخورید، مدت زمان بیشتری می‌توانید از ویژگی‌های تنظیم اشتهای آن بهره بگیرید. همچنین ماهی خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد،‌ کلسترول را کاهش می‌دهد و موجب بهبود علائم آرتروز و تورم مفاصل می‌شود. یک عدد کنسرو ماهی تن، 90 تا 120 کالری انرژی دارد و خیلی هم مزایای تغذیه‌ای ندارد. سالمون و ماهی تن آلباکور،‌ همگی سرشار از اسیدچرب امگا 3 هستند که از مغز محافظت می‌کند و توانایی‌های شناختی شما را افزایش می‌دهد. فقط حواستان به وجود جیوه باشد. ماهی‌های ارگانیک مصرف کنید؛ نه آنهایی که در مقیاس بالا تولید می‌شوند.
سیب
حتماً می‌دانید «خوردن یک سیب در روز شما را از رفتن نزد دکتر بی‌نیاز می‌کند»؛ علاوه بر این، سیب به کم کردن کالری کمک می‌کند. یک تکه از آن، راه ایمنی برای افزایش سطح گلوکز خون است و منبع کم‌کالری و مغذی از انرژی است. یک سیب اندازه متوسط، تنها 80 کالری دارد و دارای همه انواع آنتی‌اکسیدان‌ها است و هیچ سدیم،‌ چربی اشباع و کلسترولی ندارد. مانند توت، سیب هم یک میان‌وعده عالی است. 
از آنجایی که سیب سرشار از آنتی‌اکسیدان است، موجب بهتر شدن جریان خون و ساختن ماهیچه‌های قوی‌تر و سالم‌تر می‌شود. به‌عنوان یک قانون کلی، معمولاً سیب‌های دارای پوست تیره‌تر را انتخاب کنید؛ هرچه پوست سیب تیره‌تر باشد، آنتی‌اکسیدان و اثرات چربی‌سوزی آن بیشتر است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی