[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۹
  • دوره جدید

توت‌فرنگی مفید برای تیروئید پرکار، روزنامه شیراز نوین

آیا شما جزو آن دسته از افراد هستید که تیروئید پرکار دارید؟ آیا برای درمان تیروئید خود راهی اندیشیده‌اید؟ آیا می‌دانید کدام میوه می‌تواند به درمان تیروئید پرکار شما کمک کند؟ در این مقاله همراه ما باشید تا درمان تیروئید پرکار با این میوه را به شما آموزش دهیم. یکی از میوه‌هایی که می‌توانید برای درمان پرکاری تیروئید خود استفاده کنید توت‌‌فرنگی است. توت‌ها غنی از ویتامین‌ها و خواص آنتی‌اکسیدانی هستند که می‌توانند باعث کاهش التهاب به درمان پرکاری تیروئید کمک کند. شما می‌توانید انواع توت‌ها مانند زخال اخته، تمشک و توت‌فرنگی را به صورت خام و روزانه مصرف کنید.
رژیم غذایی در پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم)
1- از آنجا که میزان انرژی مورد نیاز در این شرایط 60-50درصد درصد افزایش می‌یابد، بیماران باید از رژیم پرکالری (حدود 40کیلوکالری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن) استفاده نمایند. بهتر است بیماران تعداد وعده‌های غذایی را افزایش دهند و در مقابل، از حجم هر وعده مقداری کم کنند.
2- دریافت پروتئین نیز باید بین 75/1 - 1گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن افزایش یابد. گنجاندن تخم‌مرغ، گوشت قرمز، گوشت ماکیان و ترکیب غلات و حبوبات در رژیم غذایی برای تأمین نیاز پروتئینی توصیه می‌شود. در صورت تخلیه ذخایر پروتئینی بدن، استفاده از مکمل‌های پروتئینی به ویژه قبل و بعد از عمل جراحی زیر نظر متخصص تغذیه، می تواند مفید باشد.
3- با توجه به افزایش نیاز به ویتامین‌ها، استفاده از مکمل ویتامین C، ویتامین B کمپلکس خصوصاً ویتامین‌های B1 ، B2  و B12 همراه رژیم غذایی بسیار مفید است. به طور کلی استفاده از مولتی ویتامین و مولتی مینرال توصیه می‌شود. منابع غذایی ویتامین‌های فوق که باید در رژیم غذایی این بیماران گنجانده شوند عبارت‌اند از: انبه، مرکبات، کیوی، شیر و فرآورده‌های آن، سبزی‌های سبزرنگ، جوانه حبوبات و ماهی.
4- از مصرف زیاد ید پرهیز شود. 
5- مصرف غذاها و نوشیدنی‌های تحریک کننده مانند شکلات، نوشیدنی‌های کافئین‌دار (مانند چای، قهوه، کولا) و همچنین کشیدن سیگار باید در این بیماران محدود شود.
6- از گواتروژن‌های طبیعی استفاده شود. منظور از گواتروژن‌ها ترکیباتی هستند که باعث کاهش عملکرد غده تیروئید می‌شوند. بنابراین استفاده از آنها به هنگام پرکاری تیروئید مؤثر خواهد بود. منابع عمده گواتروژن‌ها عبارت اند از: سبزی‌های خانواده کلم (از قبیل کلم، گل کلم، کلم قمری، کلم بروکلی و بروکسل)، اسفناج، شلغم، گلابی، هلو، همچنین بادام زمینی و سویا. جالب است بدانید ترکیبات گواتروژن به دنبال حرات از بین می روند.
به دریافت توام گواتروژن‌های طبیعی با داروهای ضدتیروئید باید کاملاً احتیاط نمود، زیرا این ترکیبات می‌توانند باعث افزایش عوارض جانبی داروها شوند. البته همان‌طور که اشاره شد، پخت مواد غذایی فوق می‌تواند این اثرات را کاهش دهد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی