[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۳
  • دوره جدید

وزیر کشور: برای شهرسازی باید الگوسازی کرد، روزنامه شیراز نوین

وزیر کشور با بیان اینکه فضای روانی حاکم بر شهرها از ساختمان‌ها اثر می‌پذیرد، از مدیران شهری سراسر کشور درخواست کرد که برای شهرسازی الگوهایی مبتنی بر جهان‌بینی، ایدئولوژی، اصالت و هویت ارائه دهند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری فارس، دکتر احمد وحیدی ‌روز پنجشنبه در آیین افتتاحیه هشتمین اجلاس مجمع رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر و معاونین شهرسازی شهرداری‌های کلان‌شهرها و ۳۱ مرکز استان در شیراز، ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهدای خدمت و آیت‌الله رئیسی و همراهانش گفت: رئیس‌جمهور شهید، الگوی جدیدی در حوزه مدیریت جهادی و مردم‌داری در عین خدمت و انجام وظایف محوله ارائه کرد.
وی یکی از مهم‌ترین معضلات و آفت‌های همایش‌ها را در سراسر کشور نداشتن خروجی دانست و افزود: همایش‌ها باید هدفمند و نتیجه‌محور باشد و به خروجی‌های جدید و نوآورانه منجر شود.
وزیر کشور اعلام کرد: این نوع همایش‌ها در مدیریت شهری باید به نتایج جدید خصوصاً در بازآفرینی بافت‌های فرسوده منجر شود.
وی با بیان اینکه سالانه ۳۵۰هزار میلیارد تومان بودجه در شهرداری‌های کشور وجود دارد، گفت: بخش قابل‌توجهی از این منابع باید صرف شهرسازی با بهینه مصرف کردن بر اساس الگوهای مبتنی بر مبانی ارزشی شود و در غیر این صورت اصالت‌ها و هویت‌ها که اساس زندگی شهری است، فراموش خواهد شد.
وحیدی بیان کرد: شهر سکونتگاه نیست و اصالت و هویت دارد و برای شهرسازی الگو نیاز است که باید بر اساس جهان‌بینی و ایدئولوژی باشد.
وی اعلام کرد: آثار بیرونی شهرسازی بر اساس هویت‌های اصیل کمتر در شهرها دیده می‌شود؛ به عنوان مثال محور اصلی توسعه شهر شیراز باید بر اساس حرم مطهر احمد بن موسی(ع) باشد، اما اکنون این حرم شریف گوشه‌ای از شهر قرار دارد که سیمای نازیبای شهری و معضلات بسیاری آن را احاطه کرده و در طول ادوار گذشته این مهم به فراموشی سپرده شده است.
وی با بیان اینکه هیچ ردی از حافظ و سعدی در هویت‌سازی کلان‌شهر شیراز وجود ندارد، تأکید کرد: فضای روانی حاکم بر شهرها از ساختمان‌ها اثر می‌پذیرد؛ همان‌گونه که هارمونی در موسیقی آوا و آن نوا را گوش‌نواز می‌کند.
به گفته وزیر کشور، معماری حاکم بر مهندسی است. سال‌های سال است درباره احیا و بازآفرینی بافت‌های تاریخی در میان مدیریت‌های شهری کشور بحث و تبادل نظر شده، اما تاکنون به نتیجه قابل لمس کلی و اجراشده‌ای منجر نشده است. وی اضافه کرد: وعده ایجاد یک‌میلیون مسکن را می‌شد با استفاده از ظرفیت بافت‌های فرسوده در شهرها اجرایی کرد و نیاز به تأمین زمین به‌سختی در اطراف شهرها نبود و به‌راحتی می‌شد این تعداد خانه را در بافت‌های فرسوده شهری که زیرساخت و تأسیسات شهری نیز در آن وجود دارد، ایجاد کرد. وحیدی خاطرنشان کرد: در بسیاری از شهرهای کشور، بافت تاریخی و بافت فرسوده یکی شده که باید برای این موضوع برنامه‌ریزی کرد.
وی خواستار این شد که نتیجه این کنفرانس عملیاتی استخراج و به وزارت کشور ارائه شود و اگر به نتیجه منجر نشد، باید جلوی برگزاری این نوع همایش‌ها گرفته شود. وزیر کشور در پایان اعلام کرد: تاکنون نتیجه ملموسی از برگزاری این نوع همایش‌ها در مدیریت شهری، خصوصاً در موضوع بافت فرسوده، حاشیه‌ای و تاریخی به وزارت کشور ارائه نشده که باید این رویه اصلاح 
شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی