[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

مروری بر شیوه‌های واردات با دلار ۴۲۰۰‌تومانی، روزنامه شیراز نوین

با تصمیم جدید ارزی دولت، واردکنندگان فقط می‌توانند خرید خود را از طریق نظام بانکی و صرافی‌های مجاز و به سه طریق پرداخت نقدی، اقساطی و اعتبار اسنادی انجام دهند.
به گزارش ایسنا، با اتخاذ سیاست جدید ارزی دولت از ۲۱فروردین‌ماه سال جاری نحوه واردات کالا، مواد اولیه و ماشین‌آلات دچار تغییر شد و براساس آن دیگر پولی از طریق خریدار به فروشنده پرداخت نمی‌شود و کلیه مراحل خرید از طریق نظام بانکی و صرافی‌های مجاز انجام می‌شود؛ تصمیمی‌ که به اعتقاد واردکنندگان می‌تواند تأثیر به‌سزایی در مقابله با پدیده قاچاق داشته باشد و جلوی بسیاری از سودجویی‌ها در حوزه واردات را بگیرد. 
میلاد بختیاری‌- رئیس انجمن واردکنندگان تجهیزات بیهوشی و تنفسی و عضو اتحادیه واردکنندگان تجهیزات پزشکی‌- در گفت‌وگو با ایسنا، درباره با سیاست جدید ارزی دولت و تأثیر آن بر نحوه واردات کالا به کشور اظهار کرد: براساس سیاست جدید دولت، ارز به سه صورت اختصاص می‌یابد که مورد اول آن حاصل از درآمدهای نفتی است که شامل کالاهای اساسی می‌شود و در حوزه سلامت نیز دارو را در بر می‌گیرد و مراحل کار از طریق سیستم بانکی صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: تخصیص ارز در مورد مابقی گروه‌های کالایی در سامانه نیما و در دو گروه خواهد بود که گروه اول، ارز حاصل از فروش مواد پتروشیمی‌ و مشتقات نفتی را دریافت خواهند کرد و گروه دوم نیز ارز حاصل از صادرات غیرنفتی را شامل می‌شود.
رئیس انجمن واردکنندگان تجهیزات بیهوشی و تنفسی با اشاره به این‌که تجهیزات پزشکی در گروه اول سامانه نیما مدنظر قرار می‌گیرد گفت: در این گروه ارز ۴۲۰۰‌تومانی به تجهیزات پزشکی تعلق می‌گیرد و بسته به کشور مقصد کارمزدی ۲.۸‌تا سه درصدی را به آن اضافه می‌کند. در مورد این گروه همچنین باید خاطر‌نشان کرد که ارز در زمان کمتری اختصاص می‌یابد.
بختیاری همچنین در خصوص نحوه‌ی واردات کالا از طریق واردکنندگان پس از سیاست جدید ارزی دولت بیان کرد: متقاضی پروفرم‌ها را از فروشنده کشور مبدأ دریافت کرده و ثبت سفارش را انجام می‌دهد، پس از آن از طریق سیستم بانکی کدی را دریافت می‌کند و مجدداً آن کد را در سامانه ثبت سفارش وارد کرده و آماده خرید می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی