[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۳
  • دوره جدید

ترویج معنویت در شهر فرزانگان، روزنامه شیراز نوین

به همت شهرداری شهر فرزانگان، رویداد بزرگ قرآنی شمس الضحی در شهر صدرا با شکوه برگزار شد. مراسم اختتامیه و آیین تجلیل از برگزیدگان اولین دوره مسابقه بزرگ قرآنی شمس‌الضحی شهر صدرا برگزار شد. این مراسم با حضور امام‌جمعه شهر جدید صدرا، شهردار صدرا، جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر، مدیران آموزش‌وپرورش، جمعی از مقامات مسئول استان با حضور پرشور اقشار مختلف مردم با همراهی اصحاب‌رسانه برگزار شد.

 تعالی بشر با آموزه‌های قرآنی
در این مراسم شهردار صدرا راه تعالی بشر را از آموزه‌های قرآنی دانست و بر عزم مدیریت شهری در فعالیت‌های فرهنگی به موازات خدمات عمرانی تأکید کرد. مجتبی پارسایی در مراسم اختتامیه و اعلام نفرات برتر برگزاری اولین و بزرگ‌ترین رویداد قرآنی گفت: رویکرد مدیریت شهری صدرا در راستای ترویج فرهنگ قرآنی و پیوند قرآن با زندگی شهروندان پایه‌گذاری شده است و در همین راستا برگزاری چنین رویدادهای ارزشی در دستور کار قرار گرفت. وی با اشاره به هدف‌گذاری برای تعالی سبک زندگی شهروندان ادامه داد: مدیریت شهری اهم برنامه‌های فرهنگی خود را با این رویکردهای فاخر ارزشی طراحی و اجرا می‌کنند و به‌دنبال ترویج معنویت در سبک زندگی مردم است. به گفته این مقام مسئول راهکارهای توسعه فرهنگی در شهر صدرا براساس آموزه‌های رفیع قرآنی پایه‌ریزی شده است. پارسایی بيان داشت: این برنامه مشتمل بر ۱۲ رشته ازجمله صحیح‌خوانی، قرائت تقلیدی، قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ ویژه، حفظ عمومی، مفاهیم قرآن کریم، اذان، قصه‌گویی، خوش‌نویسی، نقاشی و عکاسی با حضور ۴۱۳ شرکت‌کننده و ۲۰ داور برگزار شده است.

  هم‌افزایی برای برگزاری رویدادهای قرآنی
شهردار صدرا در بخش دیگری از سخنانش از دستگاه‌های خدمات‌رسان و اجرایی در شهر صدرا برای برگزاری این رویداد بزرگ قرآنی تشکر کرد و گفت: در راستای برگزاری این مراسم شاهد همکاری مطلوبی از امام‌جمعه شهر جدید صدرا، فرمانده ناحیه سپاه امیرالمؤمنین، مدیرعامل شرکت عمران صدرا، رؤسای دانشگاه آزاد در شهر صدرا و برخی دیگر از دستگاه‌ها بوده‌ایم. وی با بيان اينكه این اولین رویداد شمس‌الضحی بود اما آخرین رویداد قرآنی در شهر صدرا نخواهد بود ادامه داد: هدف‌گذاری خود را با چشم‌اندازی که رویداد قرآنی شمس‌الضحی به‌صورت بین‌المللی برگزار شود، اقدام کردیم تا در دوره‌های آینده با کمیت و کیفیت بهتر این رویداد در صدرا برگزار شود. شهردار صدرا بیان داشت: تقریباً بودجه فرهنگی سال ۱۴۰۳ با توجه به رویکرد‌های که مجموعه در پیش داشت با بیش‌از ۱۰۰ درصد نسبت به دوره‌های سال گذشته افزایش داده‌ایم. پارسایی اضافه کرد: این بودجه در حوزه‌های عمرانی، جاری و اجرایی فرهنگی مد نظر است که ازآن‌جمله می‌توان به احداث فرهنگ‌سرا، سالن آمفی‌تئاتر و توسعه برنامه‌های قرآنی، کتاب‌خوانی و برنامه ورزش همگانی اشاره کرد. شهردار صدرا با بیان اینکه رویداد قرآنی شمس‌الضحی در نیمه‌دوم سال ۱۴۰۲  برگزار شد، ادامه داد: اختتامیه این رویداد بزرگ قرآنی با اهدا جوایز منتخبین برگزار شده است.

 استقبال کشوری از شمس‌الضحی صدرا
پارسایی بيان داشت: در اولین دوره برگزاری رویداد قرآنی شمس‌الضحی تمرکز برای شهروندان صدرا بود و همچنین بیش‌از ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان در این رویداد از شهر صدرا بودند، بیان داشت: شرکت‌کنندگانی از سایر نقاط استان فارس و مناطق مختلف کشور هم  در این رویداد بزرگ شرکت‌کننده داشتند. شهردار صدرا استقبال برای شرکت در اولین رویداد قرآنی در شهر صدرا را مطلوب عنوان کرد و گفت: این رویداد قرآنی با استقبال چشمگیر علاقه‌مندان و مشتاقان به قرآن همراه بوده است. به گفته این مقام مسئول تلاش می‌شود این رویداد بزرگ قرآنی در سنوات بعدی به‌صورت بین‌المللی برگزار شود.

تقدیر امام‌جمعه صدرا از فعالیت‌های ارزشی مدیریت شهری
در این مراسم، امام‌جمعه صدرا خواستار  هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف با مدیریت شهری در راستای برپایی آیین‌های معنوی و فرهنگی شد. حجت‌الاسلام سیدعباس موسوی با تقدیر از تلاش‌های شورای اسلامی و شهرداری صدرا بابت برپایی شکوهمند این رویداد قرآنی افزود: اولین مرحله از رویداد بزرگ قرآنی شمس‌الضحی با استقبال گسترده شهروندان به پایان رسید. او اظهار امیدواری کرد رویداد شمس‌الضحی در مراحل بعدی در مقیاس بزرگ‌تری برگزار شود و اظهار داشت: بیش‌از 400 نفر در این آیین قرآنی شرکت داشتند.امام‌جمعه صدرا با اشاره به این موضوع که در شهر صدرا دو مرکز حفظ قرآن فعالیت دارند، بیان داشت: امیدواریم در سنوات آتی رویدادهای قرآنی با حضور قاریان برجسته بین‌المللی و حافظان برجسته کشوری برگزار شود. وی خواستار  هم‌افزایی سایر دستگاه‌ها و نهادها در رویدادهای فرهنگی شد و افزود: در سال‌های آتی امیدواریم این رویداد قرآنی با مشارکت دستگاه‌هایی نظیر اوقاف و امور خیریه استان باشکوه‌تر برگزار شود.

 شمس‌الضحی فراتر از انتظار ظاهر شد
حجت‌الاسلام موسوی با بیان اینکه رویداد قرآنی شمس‌الضحی در گام اول فراتر از انتظار ظاهر شد، افزود: استقبال بی‌نظیر اقشار مختلف جامعه از این محفل معنوی گواهی بر این ادعاست. امام‌جمعه صدرا خواستار تشکیل کارگروهی به‌منظور شناسایی نقاط‌ضعف و قوت رویداد قرآنی شمس‌الضحی شد و افزود: فعالیت در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی با تولیدات فاخر زمینه‌ساز کاهش آسیب‌های اجتماعی و تعالی فرهنگی خواهد بود. او با تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته بیان داشت: مدیریت شهری صدرا شامل شورای اسلامی شهر و شهرداری تلاش‌های مجدانه در راستای این رویداد قرآنی داشتند که شایسته تقدیر و تداوم است. به گفته حجت‌الاسلام موسوی، شهردار جوان، انقلابی و مؤمن صدرا با همکاری شورای اسلامی شهر تیمی توانمند و منسجم را تشکیل داده‌اند که گام‌های مؤثری در راستای عمرانی و فرهنگی برمی‌دارند. وی در بخش پایانی سخنانش خواستار برنامه‌های فاخر فرهنگی در صدرا شد.

 علاقه به قرآن فراگیر است
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر صدرا نیز در این جلسه گفت: برگزاری رویداد شمس‌الضحی برای اولین بار در شهر صدرا اتفاق ارزشمندی محسوب می‌شود.خداکرم فیروزمند افزود: معتقدیم آموزش و فراگیری قرآن موجب کسب نیکی است و به خود می‌بالیم که نوجوانان این شهر تا این اندازه به قرآن علاقه‌مند هستند. به گفته این عضو پارلمان شهری صدرا، بحث رویداد بزرگ قرآنی شمس‌الضحی از ۱۸ اسفندماه سال گذشته در صدرا کلید خورد و امروز شاهد اختتامیه این رویداد عظیم هستیم. وی تصریح کرد: این رویداد در رشته‌های مختلف قرائت، حفظ، مفاهیم و هنری برگزار شد و تعداد زیادی در آن شرکت داشتند. وی در حاشیه این رویداد نیز در جمع خبرنگاران  اظهار داشت: در این دوره از مسابقات ۴۱۳ نفر شرکت داشتند که نکته حائز اهمیت آن حضور بانوان بود، به‌نوعی که از این تعداد ۲۸۵ نفر را خانم‌ها و ۱۲۸ نفر را آقایان تشکیل می‌دادند.

 استقبال چشمگیر بانوان از معنویت قرآنی
عضو شورای اسلامی شهر صدرا گفت: در اختتامیه این رویداد از ۱۲۰ نفر از شرکت‌کنندگان تقدیر شد که در این مورد هم حضور چشمگیر بانوان به چشم می‌خورد که در این ارتباط ۷۶ نفر از بانوان و ۴۴ نفر از آقایان حائز رتبه‌های برتر شدند که از آن‌ها تقدیر به عمل آمد. فیروزمند با بیان اینکه این برای اولین بار است که این رویداد در این سطح، در شهر صدرا برگزار می‌شود گفت: این دوره از شورای اسلامی شهر صدرا از روزی که فعالیت خود را آغاز کرد توجه ویژه‌ای به بخش فرهنگی داشت و تاکنون نیز اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده و انجام چنین برنامه‌هایی نشان از توجه مسئولین شهر به مباحث قرآنی است. وی تصریح کرد: صدرا جزو شهرهای نوپا و جدید است که نیازمند برگزاری چنین رویدادهایی است، در این راستا در کل کشور نیاز است که کار فرهنگی بیشتری انجام شود. فیروزمند گفت: گرچه تاکنون و در طول این سال‌ها کارهای فرهنگی خوبی به‌ویژه در مباحث قرآنی انجام شده اما فعالیت‌های فرهنگی در این زمینه همچنان ادامه دارد و این برنامه آخر نیست و در سال‌های آینده نیز شاهد فعالیت بیشتر فرهنگی در این حوزه خواهیم بود. وی در پایان وعده داد که فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر صدرا به‌شکل ملموس‌تری برای رسانه‌ها بیان شود.

 گام بلند شهرداری صدرا برای ترویج مفاهیم قرآنی
گفتنی است اولین رویداد قرآنی شمس‌الضحی در رشته‌های صحیح‌خوانی، قرائت تقلیدی، قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ ویژه، حفظ عمومی، مفاهیم قرآن کریم، اذان، قصه‌گویی، خوش‌نویسی، نقاشی و عکاسی با حضور ۴۱۳ شرکت‌کننده و ۲۰ داور برگزار شد. براساس این گزارش، این رویداد مهم قرآنی به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر صدرا با همکاری ناحیه مقاومت بسیج سپاه
امیرالمؤمنین (ع)، دفتر امام‌جمعه شهر صدرا، شرکت عمران صدرا، کلانتری ۲۸ و ۲۹ شهر صدرا، مؤسسه قرآنی دارالتحفیظ الهادی(ع)، مؤسسه قرآنی فرهنگی بیت‌الاحزان حضرت زهرا (س) شهر صدرا، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، مرکز آموزشی درمانی سوانح سوختگی و ترمیمی امیرالمؤمنین (ع)، بیمارستان خیریه آموزشی، کمیته امداد امام‌خمینی (ره) منطقه شش، پژوهشی و درمانی ابوعلی سینا و آموزش‌وپرورش ناحیه دو در شهر صدرا برگزار ‌شد. شرکت‌کنندگان رویداد بزرگ قرآنی شمس‌الضحی شهر صدرا در رشته‌های صحیح‌خوانی، قرائت، حفظ، مفاهیم قرآن، قصه‌گویی، خوش‌نویسی، نقاشی و عکاسی با هم به رقابت پرداختند. در پایان این مراسم نفرات برتر برگزاری اولین و بزرگ‌ترین رویداد قرآنی شمس‌الضحی مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی