[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۷
  • دوره جدید

چرا افرادی که حجامت کردند نمی‌توانند خون اهدا کنند ، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در خصوص عدم دریافت خون از انجام دهندگان حجامت گفت: این امر یک پروتکل جهانی است. ما در قبال هرگونه ورود تیغ به بدن یک منع موقت از اهدای خون را برای فرد اعمال می‌کنیم، چون منشأ آن را نمی‌دانیم. 
علی‌اکبر پورفتح‌الله، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با تأکید بر اینکه حجامت را طب اسلامی نمی‌دانم گفت: حجامت بخشی از تاریخ طب انتقال خون و دانش بشر در ارتباط با این مقوله است و فعالیتی که در رابطه با بحث حجامت در کشور ما انجام می‌شود، هیچ رابطه‌ای با حجامتی که در صدر اسلام انجام می‌شده ندارد.
همه چارچوب حجامت را عوض کرده‌ا‌ند
پورفتح‌الله با تأکید بر اینکه حجامتی که آن دوره انجام می‌شده در چارچوب خاص خود بوده ادامه داد: همه چارچوب حجامت را عوض کرده‌ند، از تیغ یک بار مصرف استریل و پمپ خلأ چینی استفاده می‌کنند و نامش را حجامت گذاشته‌اند.
وی با بیان اینکه حجامت در جایگاه خودش در تاریخ بشر کارکرد خاص خود را داشته و به نفع جامعه هم بوده تصریح کرد: یکی از اقداماتی که با حجامت انجام می‌شده این بوده که از تیغ یک بار مصرف استفاده نمی‌کردند، بلکه با استفاده از شاخ گاو خراش ایجاد کرده و آلودگی ایجاد می‌کردند که در روند حجامت باعث می‌شده اگر فردی ضعیف باشد دچار تب شود و سیستم ایمنی فرد پاسخ دهد و ادامه حیات دهد و اگر هم بدنش سازگار نبوده طبیعتاً از چرخه حذف می‌شده است.
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران اضافه کرد: اما در ادبیات سال‌های گذشته این امر تغییر کرده و شما واکسیناسیون را انجام می‌‌دهید، استریل عمل می‌کنید و انسان‌ها را با ساختار خاصی بار می‌آورید که طبیعتاً این‌ها با آن چارچوب کاملاً متفاوت هستند.پورفتح‌الله یادآور شد: فردی که امروز در حال زندگی است با شخصی که ۷۰۰سال پیش زندگی می‌کرده کاملاً متفاوت است، آن فرد اگر ۷۰۰سال پیش حجامت را تحمل می‌کرده انجامش به نفع شخص و یک واکسیناسیون بوده که دفاع بدن را بالا می‌برده و کارکردهای خاص خود را داشته، اما امروزه این کارکرد خاص را ندارد و نخواهد داشت.
حجامت را برابر طب اسلامی نمی‌دانیم
وی با تأکید مجدد بر اینکه حجامت را برابر طب اسلامی نمی‌دانیم گفت: حجامت بخشی از تاریخ طب انتقال خون است و اگر هم سند و روایاتی در این زمینه وجود دارد، مربوط به استفاده از درمان‌های رایج بوده که ائمه و معصومان در عصر خود استفاده می‌کردند. به هر حال این موضوع ارتباطی با طب اسلامی نداشته و اسناد آن برای ۲۰۰سال قبل از میلاد مسیح است.
این امر یک پروتکل جهانی است
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران همچنین در خصوص عدم دریافت خون از انجام دهندگان حجامت اظهار کرد: این امر یک پروتکل جهانی است. ما در قبال هرگونه ورود تیغ به بدن یک منع موقت از اهدای خون را برای فرد اعمال می‌کنیم، چون منشأ آن را نمی‌دانیم. اگر فردی عمل جراحی هم انجام بدهد مدتی معافیت از اهدای خون دارد، بنابراین این دلیل نیست جراحی را نباید انجام بدهید یا در شرایط استریل نبوده است. پورفتح‌الله خاطرنشان کرد: چون منشأ را نمی‌دانیم به عنوان احتیاط و پروتکل در دستورالعمل‌های خود فرد را از اهدای خون به طور موقت معاف می‌کنیم، وقتی ویروسی وارد بدن می‌شود مدتی طول می‌کشد تا تکثیر پیدا کرده، بدن در برابرش دفاع و پس از آن تست آزمایشگاهی می‌تواند جواب بدهد. ما به خاطر اینکه از این دوره عبور کنیم، هر مداخله‌ای که انجام بشود را منع می‌کنیم. به هر حال این پروتکل برای سلامت گیرندگان خود است و باید رعایت شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی