[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

دبیرکل اتاق بازرگانی فارس: لبنان سکوی واردات محصولات فارس است ، روزنامه شیراز نوین

 فرزاد وثوقی- گروه خبر
دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی فارس گفت: ظرفیت‌های خوبی برای صادرات به کشور لبنان در استان فارس وجود دارد که پیشنهاد می‌کنیم فهرستی از نیازهای بازرگانان یا شرکت‌های لبنانی برای همکاری با بازرگانان استان به اتاق بازرگانی فارس ارسال شود تا بتوانیم در اختیار اعضا قرار دهیم.
علی عوض‌پور در وبینار تخصصی توسعه مراودات تجاری با کشور لبنان افزود: فارس یکی از استان‌های مهم و پشتیبانی‌کننده در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی در کشور است که در این حوزه تولیدکننده محصولات باکیفیت و متنوع است که وجود منطقه گازی عسلویه، پتروشیمی‌های بزرگ و صنایع فعال در استان فارس، بیانگر این مهم است. وی با بیان اینکه بازار کشور لبنان موقعیت مناسبی برای عرضه کالاهای تولیدی استان فارس است، گفت: بخش زیادی از نیاز واردات کشور لبنان در استان فارس تولید می‌شود و محصولات تولیدی نیز جزو کالاهای باکیفیت این استان است.
وی با اشاره به اینکه فارس پتانسیل‌های بالایی در حوزه‌های مختلف از جمله گردشگری، صنعت، آی‌تی، پزشکی و خدمات دارد که هرکدام می‌تواند سرفصل فعالیت‌های مشترک مابین فارس و کشور لبنان باشد، افزود: همچنین استان فارس در حوزه‌های کشاورزی و صنایع غذایی جایگاه خوبی در کشور دارد که می‌تواند در بازار لبنان جایگاه خوبی داشته باشد.
عوض‌پور ادامه داد: لبنان یکی از کشورهای هدف صادراتی محصولات استان فارس است که ما در اتاق بازرگانی فارس تلاش می‌کنیم زمینه همکاری و تعاملات بیشتر تجار و بازرگانان دو طرف را ایجاد کنیم.
عوض‌پور همچنین با اشاره به برگزاری همایش بین‌المللی جذب سرمایه‌گذاری در استان فارس گفت: قرار است در مهرماه جاری همایش بین‌المللی جذب سرمایه‌گذاری در شیراز برگزار شود که بنا داریم از بازرگانان و تجار کشورهای مختلف از جمله کشورهای هدف صادراتی استان در این برنامه دعوت کنیم. 
ابراهیم محمدرضازاده، رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز گفت: کشور ایران و لبنان به لحاظ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جایگاه ویژه‌ای برای یکدیگر دارند و نگاه مردم کشور لبنان برای همکاری‌های دوطرفه در بخش‌های مختلف با مردم ایران بسیار مثبت است.
وی افزود: اقتصاد کشور لبنان خصوصی و مبتنی بر شیوه بازار آزاد است و همچنین کشور لبنان موافقت‌نامه تجارت آزاد با چهل کشور دنیا را دارد؛ لذا کالاهای ما می‌تواند از طریق این کشور حضور مؤثری در بازارهای بین‌المللی دیگر از جمله آفریقا و اروپا داشته باشد. بنابراین از این جهت افزایش مراودات تجاری و صادرات با کشور لبنان، برای کشور ما حائز اهمیت است. محمدرضازاده با بیان اینکه بر اساس آمار، واردات کشور لبنان زیاد است، اظهار داشت: غالب بودن بخش خصوصی نسبت به دولت، واردکننده بودن کشور لبنان و واردات سرانه بالا نسبت به ایران، عدم نیاز به سیستم بانکی لبنان، تغییر سلیقه از کالای برند به ارزان به دلیل تورم بالا، دسترسی به دو قاره اروپا و آفریقا از طریق دریای مدیترانه از دلایل مهم برای افزایش مبادلات تجاری ما با کشور لبنان است. وی اضافه کرد: عمده واردات کشور لبنان در حوزه انرژی و سوخت، معدنی و نفت، محصولات صنعتی شیمیایی، جواهرت، ماشین‌آلات، خودرو، کشاورزی و مواد غذایی از جمله خشکبار است که با توجه به ظرفیت‌های استان فارس، فرصت خوبی برای حضور کالاهای تولیدی این استان می‌باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی