[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

از شرایط سخت مالی به سلامت عبور می‌کنیم، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز در آیین تکریم معاون مالی و اقتصادی و معارفه سرپرست جدید این معاونت گفت: شهرداری با تکیه بر توان، تخصص و انگیزه مدیران‌اش و استفاده بهینه از ظرفیت‌های شهر شیراز از شرایط سخت مالی به سلامت عبور خواهد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور با بیان این مطلب که نظام مالی سال‌های گذشته، دیگر در روش‌های جدید مدیریت شهری پاسخگو نیست، اظهار داشت: با رکود ساخت‌وساز و کاهش سرمایه‌گذاری در شهرها امروز نمی‌توانیم بر دریافت تسهیلات بانکی و درآمدهای ناشی از صدور پروانه ساختمانی تکیه کنیم. از این رو نیازمند برنامه‌ریزی، تدوین نظام مالی جدید، تعیین منابع درآمدی پایدار و حرکت گام‌به‌گام براساس بودجه سالیانه هستیم. وی تعیین درآمدهای پایدار را مهم‌ترین ضرورت شهرداری دانست و اظهار داشت: چون شهرداری‌ها برمبنای منابع مالی ناپایدار اداره شده‌‌اند، نظام مدیریت شهری نیز همواره مبتنی‌بر اقتضای شرایط عمل کرده است. این نظام زمانی قابل اصلاح است که بر پایه یک برنامه منسجم و مشخص عمل کند. چنان‌که اگر پیش‌تر نظام هزینه را صحیح و منطبق بر بودجه و نظام تخصیص تدوین کرده بودیم امروز با انباشت تعهدات مالی مواجه نمی‌شدیم.
شهردار شیراز افزود: امروز که تعهدات باقی‌مانده از قبل شرایط دشواری را برای مجموعه مدیریت شهری ایجاد کرده است، شهرداری برای پاسخگویی به تعهدات خود باید نظام پرداخت تعریف کند.
در این راستا مطمئن هستم با دانش، توان و انگیزه مدیران جوان، خوش‌فکر و پرانرژی از این مرحله نیز عبور می‌کنیم و روزهای بهتری را برای شهر شیراز رقم خواهیم زد. وی خاطرنشان ساخت: با شناختی که از نیروهای متخصص شهرداری و ظرفیت شهر شیراز دارم با اطمینان می‌گویم در برابر تعهداتمان به پیمانکاران و صاحبان املاک مورد مسیر پاسخگو خواهیم بود.
شهردار شیراز با اشاره به اینکه در شهرداری سیستم فراگیر کنترل و نظارت مالی وجود ندارد، گفت: درحال حاضر شهرداری‌ها دچار عارضه ای تحت عنوان بی‌نظمی ‌سازمانی مالی هستند. 
از مدیریت جدید حوزه معاونت مالی و اقتصادی می‌خواهم علاوه بر نظم‌دهی مالی و پیش‌بینی نظام پرداخت، برنامه لازم برای شفاف‌سازی سیستم مالی شهرداری را طی مدت زمان کوتاه ارائه دهد؛ به طوری که قراردادها و اطلاعات مالی به‌صورت شفاف در اختیار شورای شهر به‌عنوان نهاد نظارتی و شهروندان به‌عنوان صاحبان اصلی شهر قرار گرفته و هرگونه شبهه و فرصت برای سودجویان از بین برود.
وی چالش جدی نظام مدیریتی شهرداری‌ها را این دانست که وصول بیش از 50 درصد درآمد آنها به سه ماهه پایانی سال موکول می‌شود و با کاهش منابع درآمدی در ماه‌های نخست سال روبرو هستند. همین امر موجب می‌شود مجموعه مدیریت شهری ۹ ماه محافظه‌کارانه عمل کند تا در سه ماه پایانی بتواند تعهدات خود را عملی کند. این در حالیست که تنها با انتقال حداقل 10درصد از درآمد پایان سال به شش ماهه نخست سال می‌توان انجام امور عمرانی و جاری شهر را سرعت بخشید.
مهندس اسکندرپور با تأکید بر نقش حیاتی حوزه مالی و اقتصادی و ضرورت حرکت منسجم و یکپارچه شهرداری در مسیر توسعه شیراز عنوان کرد: سایر بخش‌های شهرداری نیز باید دوشادوش معاونت مالی حرکت کنند‌.
تجربه خوب ماه‌های پایانی سال 96 نشان داده است با همفکری، هماهنگی و هم‌رأیی می‌توانیم کارهای متفاوتی در شهر انجام دهیم.
شهردار شیراز با بیان این مطلب که برنامه‌ریزی‌هایی برای تعریف منابع مالی جدید در شهرداری انجام شده است، این نوید را به شهروندان داد که ظرف چند ماه آینده روند پاسخ به استعلامات تسهیل و تسریع می‌شود.
شهردار شیراز در بخش دیگر سخنان خود بر توجه بیشتر حوزه مالی اقتصادی به جذب سرمایه‌گذار، تأکید کرد و سرمایه‌گذاری را نه یک انتخاب بلکه ضرورتی انکارناپذیر برای شهرداری شیراز دانست. وی گفت: فرصت‌ها، نوع ارتباط و نظام تعریف شده در مجموعه شهرداری شیراز به گونه‌ای نیست که میل به سرمایه‌گذاری را ایجاد کند یا افزایش دهد؛
وی خطاب به جمع مدیران و کارشناسان شهرداری اظهار داشت: اگر در طول 10سال گذشته یک سرمایه‌گذاری خارجی در شیراز انجام شده است، آن را به من معرفی کنید. درحالی که شهرداری باید به این جمع‌بندی برسد که زمان تأمین درآمد از صدور پرانه‌های ساختمانی تمام شده، باید به سمت جذب سرمایه‌گذار واقعی برود و با بخش خصوصی برای انجام امور وارد تعامل شود. بنابراین باید سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی‌تقویت و حمایت شود.
وی اضافه کرد: با توجه به تجربیات ارزنده و تخصص معاون مالی و اقتصادی پیشین شهرداری شیراز از ظرفیت دکتر اسدی در سمت مشاور مالی و سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنیم.
 رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای شهر نیز در آیین تکریم و معارفه معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز گفت: از شهردار می‌خواهم برنامه پنج‌ساله سوم را در اولویت کاری مجموعه شهرداری قرار دهد.
عبدالرزاق موسوی با اشاره به تکالیف لایحه بودجه 97 شهرداری شیراز عنوان کرد: موعد برخی از تکالیف این لایحه به‌سر رسیده و شهرداری باید نسبت به تعیین تکلیف آنها سریع‌تر اقدام کند. 
رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری شورای شهر نیز در این مراسم با بیان اینکه نظام مالی ناپایدار از ویژگی‌های امروز شهرداری‌هاست، اظهار کرد: از سال ۹۰ تاکنون بودجه شهرداری ۳۰۰درصد افزایش داشته که مثبت یا منفی بودن و ادامه‌دار بودن یا نبودن آن به ترکیب و مدل بودجه بستگی دارد.
 بنی‌زمانی با اشاره به برخی از دستاوردهای معاون پیشین مالی و اقتصادی شهرداری شیراز عنوان کرد: ایجاد نظم درون معاونت به ویژه در روابط میان نیروها و مدیران این حوزه که امری ضروری برای فعالیت در حوزه مالی است و ارتقای شأن و جایگاه این حوزه میان سایر دستگاه‌های اجرایی که منجر به بهبود تعامل می‌شود، دو دستاورد مهمی‌است که از دکتر اسدی به یادگار خواهد ماند.
سرپرست معاونت مالی و اقتصادی نیز در این آیین گفت: حوزه مالی و اقتصادی از جمله حوزه‌های پرکار و مهم است که مسئولیت پاسخگویی کل مجموعه شهرداری به این حوزه بازمی‌گردد. امیدوارم بتوانیم با همراهی و همدلی شهرداری و شورا، استفاده از توان مجموعه شهرداری و نیز ظرفیت‌های قانونی بودجه ۹۷ کل کشور به ویژه در حوزه حمل و نقل مسیر موفقیت را بپیماییم و راه‌های جدیدی را برای بهبود وضعیت اقتصادی این مجموعه تدوین کنیم.
همچنین هاشم‌پور با تشریح برخی از برنامه‌های کلان این معاونت نیز گفت: تحقق درآمد پایدار، تهیه طرح‌های خوداکتفایی و مشارکت اقتصادی و... را سرلوحه کار خود قرار می‌دهم. معتقدم که می‌توانیم با توان و ظرفیت شهرداری رونق اقتصادی را به شیراز بازگردانیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی