[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

ظهور پارکینگ یا بیمارستان دیگری در دل فضای سبز ، روزنامه شیراز نوین

هویت کلان‌شهر شیراز مبتنی بر فضای سبز و طبیعت روح‌نواز است. طبیعت روح‌نواز شیراز از گذشته‌های دور ریشه در باغات داشته و دل هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. اینک شهرداری و شورای اسلامی شیراز بر صیانت از باغات و نگهداری از یکایک درختان ویژه تأکید دارند و به همین دلیل در گروه یک باغات تحت هیچ شرایطی اجازه تغییری کاربری داده نمی‌شود. علی‌رغم تلاش‌های صورت‌گرفته، در دهه‌های اخیر نیمی از باغ‌های شیراز از میان رفته‌اند و روند اضمحلال درختان با شیب‌های کم و زیادی تداوم داشته است. متأسفانه حجم باغات شیراز با دست‌اندازی سودجویان رفته‌رفته کاهش یافته است. علی‌رغم آنکه برخی مسئولان شهری قاطعانه جلوی تخریب‌ها و قطع درختان و قلع و قمع باغ‌ها ایستاده‌اند، اما سودجویان و منفعت‌طلبان از راه‌های گوناگون وارد شده و برای از بین بردن این فضا حیله‌گری و چاره‌اندیشی می‌کنند که باید با قدرت جلوی آنان ایستاد و نگذاشت تا این میراث ارزشمند از بین برود.
این روند تخریب باغات که با ترفندهای مختلفی توسط افراد سودجو صورت می‌گیرد، یک آسیب جدی برای هوای پاک و تمیز شهر شیراز محسوب شده که در کشور زبانزد خاص و عام است. امروز مردم به این تخریب‌ها واکنش‌های بسیار تندی نشان می‌دهند که نشان از علاقه‌مندی مردم به فضای سبز موجود است و اینکه مردم حاضر نیستند هزینه سودجویی دلالان و تخریب‌کنندگان محیط‌زیست را پرداخت کنند. در روزهای اخیر زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که در نزدیکی بیمارستان دنا، تغییر کاربری باغی در دستور کار قرار گرفته که موجبات نگرانی مردم را فراهم کرده است. بر اساس گزارش‌ها، باغی به وسعت 3هزار و 500 متر در مجاورت بیمارستان دنا تخریب شده و مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که خاک‌برداری هم در این مکان انجام شده است. متأسفانه در عملیات تخریب باغ، درختان از بین رفته‌اند و بخشی از عملیات عمرانی نیز تا مرحله فونداسیون اجرا شده است. به گفته برخی ساکنان منطقه، واگذاری باغ به بیمارستان با هدف حفظ و نگهداری آن بود، اما به‌راحتی این درختان تخریب شدند و ساخت و ساز در مراحل زیرزمینی به عمق ۱۵ مترمربع انجام شد. برخی از اهالی نیز معتقد هستند این تخریب باغات و ساخت و ساز در نهایت با هدف ایجاد درمانگاه بیمارستان خصوصی دناست و این تخریب تحت عنوان ساخت پارکینگ صورت گرفته است.
به هر حال تخریب باغ با هر دلیلی صورت گرفته باشد، یک آسیب جدی به ریه‌های شهر است و عموم مردم از این مسئله متضرر شده‌اند. به همین دلیل ساکنان منطقه و اهالی شیراز از دادستان به عنوان مدعی‌العموم تقاضا دارند به این مسئله ورود کرده و از حق مردم دفاع کند. درخواست‌های مردمی بر این است که شهرداری شیراز به عنوان متولی حفظ باغات و دادستانی به عنوان مدعی‌العموم به این پروژه ورود کرده و ضمن بررسی تخلفات صورت‌گرفته به‌واسطه قطع درختان باغات گروه یک، در خصوص ساخت و ساز صورت‌گرفته اطلاع‌رسانی دقیق به مردم و دغدغه‌مندان انجام شود. در این راستا سؤال اصلی این است که آیا تخریب و خاک‌برداری به حدود عمق ۱۵ مترمربع با مجوز صورت گرفته است؟ آیا این تخریب در اصل مجاز بوده است؟ همان‌گونه که در سطور پیشین نیز اشاره شد، برای مردم شیراز حفظ طبیعت سرسبز این شهر از همه‌چیز مهم‌تر است و مشخص نیست که دست‌اندرکاران چگونه موفق به اجرای این پروژه و تخریب باغ شده‌اند. اینکه ما طبیعت سرسبز و زیبای شیراز را با بتون‌های سیمانی تعویض کنیم و بی‌خیال از کنار این تخریب‌ها بگذریم، در واقع توهین به شعور مردم و خیانت به آیندگان است که باید پاسخ‌گوی آنها بود.
از سوی دیگر باید دید که مسئولان چه ضمانت اجرایی از بیمارستان اخذ نموده‌اند که پس از ساخت پارکینگ این مجموعه تبدیل به بیمارستان شماره ۲ دنا نشود. با توجه به اینکه بیمارستان در زمان ساخت با اغماض از پارکینگ، تمام سازه خود را به فضای درمان اختصاص داده، حال چگونه ممکن است که بیمارستان دلسوز مردم باشد و بخواهد برای رفاه مردم پارکینگ بسازد؟ چه ضمانت اجرایی وجود دارد؟ شایان ذکر است که بر اساس قانون (ماده ۵۵ بند ۱۸) مدیریت شهری عهده‌دار احداث پارکینگ است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی